Skyscraper large

ایران و آمریکا؛ آخرین فرصت‌ها؟

df45gdf44fبا گذشت دو هفته از انتشار خبر ارسال نامه باراک اوباما به آیت‌الله خامنه‌ای٬ برخی مسوولان جمهوری‌اسلامی به تدریج جزییاتی از این نامه را افشا کرده‌اند.علی شمخانی٬ دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگویی با شبکه تلویزیونی المیادین٬ گفته که اگر براساس آن‌چه در نامه آمده٬ آن‌ها به دنبال هدفی برای تاثیر فرصت‌طلبانه در فضای داخل ایران نباشند و اهداف ادعایی نداشته باشند٬ به طور قطع بر اساس کلمات مکتوب و پاسخ روشن ما حتما می توان به توافق رسید”.

احمد جنتی٬ دبیر شورای نگهبان هم گفته که باراک اوباما٬ رییس‌جمهور آمریکا٬ در نامه خود، از بازیابی سلامتى رهبرى بعد از بیمارى اخیرش ابراز خشنودى کرده.

حدود دو هفته پیش روزنامه وال‌استریت ژورنال خبر از ارسال نامه‌ی محرمانه اوباما به خامنه‌ای درباره “منافع مشترک ایران و آمریکا” و “حملات آمریکا علیه داعش” داده بود و پس از آن روزنامه اسراییلی هاآرتص نوشت که”اوباما در تلاش بوده تا در نگرانی های ایران شریک شود

به نوشته این روزنامه اوباما در این نامه کاملا مشخص کرده که این ائتلاف بین المللی علیه داعش و حملات هوایی به سوریه، تنها برای از بین بردن داعش است و آمریکا هیچ برنامه ای برای سرنگونی رژیم اسد ندارد. 

اوباما همچنین در این نامه، اشتیاق خود را برای رسیدن به یک توافق خوب هسته ای با ایران بیان کرده ، که چنین توافقی هم می تواند از انزوای هسته ای ایران کاهش بدهد”.

این حداقل چهارمین نامه‌ای است که اوباما در دوران ریاست‌جمهوری خود خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته. سه نامه قبلی در دوران ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد ارسال شده بود. در سه مورد اول، این مقام‌های جمهوری‌اسلامی بودند که به شکل رسمی دریافت این نامه‌ها را اطلاع دادند.

پیش از این برخی مسوولان جمهوری‌اسلامی و هم‌چنین یک سایت نزدیک به سپاه پاسداران، خبر داده بودند که ایران و آمریکا پیش از روی کار آمدن دولت روحانی، نشست‌های محرمانه‌ای با یک‌دیگر داشته‌اند.

مجموعه ى این اطلاعات دو تصویر مهم را نشان مى دهد:

نخست اینکه ارتباط با جهان و خروج از انزوا تنها چاره ى حاکمیت براى مهار بحران اقتصادى و بن بست سیاسى است چنانکه حتى در دوران احمدى نژاد با همه ى شعارهاى جهان‌ستیزش باز هم مذاکرات محرمانه جریان داشت.

دیگر اینکه جمهورى اسلامى باید رفتار باراک اوباما و فرصتهاى باقیمانده ى آمریکا در روزهاى پیش رو را مغتنم بداند و آمریکا نیز باید از وزارت مجمدجواد ظریف و دولت حسن روحانى حداکثر استفاده را بکند.

این فرصت ها اگر از دست برود ممکن است تا سالها دیگر چنین شرایطى وجود نداشته باشد. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large