Skyscraper large

حملات محدود به “اهداف ناگهانى” داعش

dg4df45gdf4dfبا گذشت بیش از سه ماه از آغاز کمپین هوایی به سرکردگی آمریکا در عراق و سوریه، فرماندهان با چالش اطلاعات جاسوسی مبهم، آب و هوای بد و ارتش عراقی که به تازگی در حمله علیه داعش شرکت می کند، روبرو هستند و این یعنی هواپیماهای جنگی در اکثر موارد محدود به حمله به اهداف ناگهانی هستند.

حملات اخیر تنها معطوف به اینگونه اهداف می شد: یک کاروان از ۱۰ کامیون مسلح داعش در نزدیکی موصل و وسایل نقلیه آن و دو پست بازرسی این گروه در نزدیکی مرز سوریه. برخی خبرهای عراق حاکی از زخمی شدن ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش در یکی از همین حملات است اما مقامات آمریکایی روز یکشنبه گفتند که هنوز در حال ارزیابی وضعیت وی هستند.

جنگ هوایی در عراق به عملیات های نه چندان سریع توسط نیروهای کرد و ارتش عراق گسترش یافته است. بخش عمده بمباران هایی که صورت می گیرد، از جمله بمباران اخیر در نزدیکی موصل حال به دنبال اهداف ناگهانی مانند پست های بازرسی، توپخانه و وسایل نقلیه جنگی در فضای باز هستند. اما از هر چهار عملیات حمله ای که صورت می گیرد تنها یک عملیات بر اساس فرمان مرکزی ارتش بمباران می کند و این یعنی تنها ۸۰۰ حمله از سه هزار و ۲۰۰ حمله ای که صورت گرفته است.

آمریکا در سوریه توانایی بسیاری محدودی برای جمع آوری اطلاعات به منظور تایید اهداف دارد. بسیاری از مراکز آموزشی، مراکزفرماندهی، تجهیزات ذخیره سازی و مکان های ثابت داعش در روزهای نخست حملات بمباران شد اما فرآیند تایید دیگر اهداف بسیاری از فرماندهان را ناامید کرده است. 

کماندوهای آمریکایی در هیچ یک از این کشورها حملاتی علیه اردوگاه های شبه نظامی یا خانه های امن نداشته اند اما چنین عملیات هایی در جنگ عراق و افغانستان حجم بالایی از اطلاعات را برای ماموریت های بعدی تامین می کرد. 

مانع دیگر محدودیت حملات هوایی، نگرانی جدید در مورد تلفات غیرنظامی به خصوص در غرب عراق است. فرماندهان نگرانند که چنین تلفاتی موجب دور شدن قبایل سنی و کشورهای عرب سنی که در ائتلاف آمریکا علیه داعش حضور دارند، شود. چالش دیگر آب و هوا است؛ طوفان شن مانع انجام بسیاری از ماموریت های جاسوسی لازم برای شناسایی اهداف می شود. 

باراک اوباما هفته گذشته تعداد نیروهای آموزشی و مشاورانش در عراق را به حدود سه هزار نفر افزایش داد و درخواست بیش از پنج میلیارد دلار بودجه برای عملیات نظامی علیه داعش را تقدیم کنگره کرد که نمایانگر چالش های این جنگ محدود است. 

منتقدان کمپین های هوایی به توصیف روند دست و پاگیر تایی اهداف ناگهانی اشاره می کنند و می گویند تعداد هواپیماهای جنگی اندک است و ماموریت های کم با محدودیت های بسیار صورت می گیرد. دیوید دپتوال، یک ژنرال سه ستاره نیروی هوایی آمریکا که کمپین های هوایی آمریکا در سال ۲۰۰۱ در افغانستان و در جنگ خلیج فارس در سال ۱۹۹۱ را برنامه ریزی کرده بود می گوید: «نیروی هوایی باید مانند رعدو برق عمل کند و ما تاکنون شاهد نم نم باران بوده ایم.»

این کمپین میانگین کمتر از پنج حمله در روز در سوریه و عراق داشته است. در مقابل، حملاتهوایی ناتو علیه لیبی در سال ۲۰۱۱ در دو ماه نخست حدود ۵۰ حمله در روز بود. کمپین های هوایی در افغانستان در سال ۲۰۰۱ روزانه میانگین ۸۵ حمله هوایی داشت و در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ نیز حدود ۸۰۰ حمله در روز انجام می شد. مقامات آمریکایی می گویند هدف گیری دقیق تر از کمپین های قبلی صورت می گیرد به همین دلیل نیاز به جنگنده های زیاد نیست.

علاوه بر آمریکا، کشورهایی چون استرالیا، بلژیک، انگلیس، کانادا، دانمارک، فرانسه و هلند در عراق حملات هوایی داشته اند. بحرین، اردن،عربستان و امارات نیز به حملات آمریکا در سوریه پیوسته اند. اعضای غیرآمریکایی این ائتلاف ۱۵ تا ۲۰ درصد تمام حملات را اجرا می کنند و از عملیات ها حمایت می کنند. به عقیده مقامات ارتش این رقم با پیوستن متحدان بیشتر به این جنگ افزایش خواهد یافت.

در سوریه، بیش از ۷۰ درصد حملات هوایی جنگجویان داعش را در کوبانی و اطراف آن هدف قرار داده است. جفری لوفگرن، سرلشکر نیروی هوایی و معاون فرمانده ائتلاف نیروی هوایی در خاورمیانه می گوید: «هر کمپین هوایی متفاوت از دیگری است و نمی تواند به مانند قبلی صورت گیرد. بسیاری از مردم می خواهند ما صدها بمب پرتاب کنیم و مشکل را از بین ببریم اما این جنگ از آن دست نیست.»

 


  • ترجمه از سرویس بین الملل فرارو 
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large