Skyscraper large

نقش هاشمى و نقشه‌ى خبرگان

+564dfgایران سیاستمداران بسیاری را به خود دیده است؛ کسانی که بعد از یک شکست در انتخابات یا نامهربانی‌های سیاسی، ترجیح می‌دهند به کنج عزلت بروند و به دور از سیاست زندگی کنند. یا افرادی که بعد از سپری‌شدن چند سال از مسئولیت خود در نهادهای مختلف، عطای کار را به لقای آن می‌بخشند و راهی دانشگاه و یا حوزه‌های علمیه می‌شوند تا خود را یک مرجع تقلید یا دانشمند معرفی کنند تا سیاستمدار. برخی دیگر نیز به سوی نهادسازی می‌روند و موسسه تاسیس می‌کنند یا فکر ساختن دانشگاه هستند. در کنار تمام این افراد اما شخصیت سیاسی و مذهبی‌ای حضور دارد که متفاوت از همه سیاستمدارن عمل می‌کند، مردی که این روزها در هشتاد سالگی به دنبال آغازی دوباره برای فعالیت‌های خود است.

هاشمی رفسنجانی که آیت‌الله موسوی اردبیلی که در توصیف او می‌گوید « هیچگاه برای سیاست پیر نیست» سیاستمداری است که می‌تواند در تمام فصول سیاست در ایران نقش بازی کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که از همان روزهای قبل از انقلاب نقش مدیریتی نیروهای انقلابی را بازی می‌کرد بعد از پیروزی انقلاب نیز راهی خانه ملت شد و آنجا هم با رای نمایندگان مردم بر صندلی ریاست قوه مقننه تکیه زد. هاشمی بعد از تکیه زدن بر صندلی ریاست پارلمان، سعی کرد نقش تنظیم‌کننده نهادهای ایران را بازی کند تا به مرد متفاوت سیاست ایران تبدیل شود.

هاشمی رفسنجانی که اولین سیاستمدار جمهوری اسلامی بود که خاطرات خود را به نگارش درآورد، در این خاطرات بارها و بارها به نقش خود در حل اختلافات کشور تاکید کرده است. تلاش برای حل اختلاف‌های رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر، سپاه و ارتش، نمایندگان مجلس و ائمه جمعه و… از نمونه فعالیت‌های سیاسی هاشمی به روایت خودش در ۹ کتاب خاطراتی است که وی از سال ۶۰ تا ۶۹ منتشر شده است.

دهه ۷۰ نیز برای هاشمی سال‌های استثنائی بود، او که حال دیگر قبای رئیس‌ جمهوری ایران را به تن کرده بود، در سال‌های پس از جنگ به دنبال بازسازی ایران و بهبود چهره کشور در عرصه سیاست بین‌الملل بود. آیت‌الله که علاقه ویژه‌ای به امیرکبیر صدر اعظم دوران ناصرالدین شاه دارد، سعی کرد در دوران ریاست‌جمهوری خود نقش او را در ایران پس از جنگ بازی کند و نام خود را به عنوان سردار سازندگی ایران جاودانه کند.

دهه ۸۰، برای هاشمی دهه‌ای متفاوت برای کهنه سیاستمدار ایران بود. هاشمی در دهه ۸۰ فضای جدیدی را تجربه کرد؛ فضای تخریب، هجمه و تهمت؛ روزی از سوی دوستان جدید اصلاح‌طلبش و روزی از دوستان قدیمی‌تر اصولگرایش و دگر روز توسط استاندار سابقش در اردبیل. سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد برای هاشمی، سخت‌ترین سال‌های زندگی او بعد از روزهای ابتدایی انقلاب و ترور یارانش بود. اما آغاز دهه ۹۰ برای هاشمی فضای دیگری را به وجود آورد و هاشمی بازهم به فضای سیاسی کشور بازگشت. پیروزی حسن روحانی یار دیرین هاشمی چه در دوران مجلس، چه در دوران ریاست جمهوری و چه در دوران مجمع تشخیص، در انتخابات ریاست جمهوری باعث فعالیت دو چندان هاشمی در عرصه سیاسی کشور شد.

آیت‌الله در جریان انتخابات سال ۹۲ نشان که یک شطرنج‌باز ماهر در عرصه سیاسی کشور است. حضور هاشمی در انتخابات و رد صلاحیت او فضا را برای یار دیرینه‌اش یعنی حسن روحانی باز کرد و مردم طرفدار هاشمی راهی ستادهای روحانی شد تا « شیخ دیپلمات» با حمایت‌های هاشمی و خاتمی راهی پاستور شد تا بعد از هشت سال تلخ، هاشمی بازهم شاهد دولتی باشد که با او و سیاست‌هایش همراه است.

دهه چهارم زندگی سیاسی آیت‌الله جان تازه‌ای گرفت و هاشمی بیش از هر زمان دیگری طی سال‌های گذشته در صحنه سیاسی کشور حضور پیدا کرد. هاشمی بعد از مدت‌ها به سفر استانی رفت و با مردم استان کرمانشاه دیدار کرد تا نشاط سیاسی وی بیش از بیش برای دیگران نمایان شود. رئیس جمهوری پیشین ایران، که در سال‌های رئیس جمهوری احمدی‌نژاد دیدارهای خارجی خود را تعطیل کرده بود، این روزها بازهم میزبان میهمانان خارجی خود است، تا در کنار فعالیت‌های داخلی خود نشان دهد تا در عرصه سیاست خارجی نیز فعال است.

این فعال بودن هاشمی رفسنجانی، باعث شده است تا مخالفین وی به این نتیجه برسند که آیت‌الله فعالیت‌های خود را برای رسیدن به کرسی مجلس دهم و مجلس خبرگان رهبری آغاز کند. چندی پیش عضو جبهه پایداری از لیست ۵۰ نفره هاشمی برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری خبر داد. جواد کریمی قدوسی با اشاره به «نفوذ و نقش خانواده آقای هاشمی در انتصاب افراد» گفت: «جریان هاشمی با همدستی آقای خاتمی به دنبال فتح مجلس شورای اسلامی آینده و خبرگان رهبری است و لیست ۵۰ نفره‌ای را برای در اختیار گرفتن خبرگان رهبری تهیه کرده که با دانش و بصیرت مردم و توانایی نظام این اتفاق نمی‌افتد.»

آیت‌الله جنتی نیز در خطبه‌های نمازجمعه تهران با هشدار در مورد برنامه‌ریزی برخی برای رسیدن به مجلس خبرگان گفت:« بعضی‌ها برای مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی دارند طراحی می‌کنند و نقشه می‌کشند، باید مراقب بود که به اهداف شوم خود نرسند.»

این سخنان نشان می‌دهد که جریان مخالف هاشمی رفسنجانی از هم اکنون به دنبال ایجاد یک هیاهوی رسانه‌ای برای مقابله با آیت‌الله هستند. جریان جبهه پایداری و برخی از اصول‌گرایان با توجه به پشتوانه رای حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری به خوبی به نفوذ هاشمی در جامعه پی برده‌اند و با توجه به همین معنا به دنبال ایجاد راهی برای کنار گذاشتن هاشمی هستند.

این جریان به خوبی می‌داند که هاشمی به صورت قطعی در انتخابات مجلس خبرگان شرکت خواهد کرد. او در بدترین شرایط سیاسی خود یعنی بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری ۸۴ نیز جدایی از مجلس خبرگان رهبری را برنمی‌تابید و در آن انتخابات حضور پیدا کرد و توانست رای نخست مردم تهران را به خود اختصاص دهد.

هاشمی با سابقه ۲۶ ساله حضور در هیئت رئیسه و سه سال ریاست مجلس خبرگان، نشان داده است که به خوبی فضای این مجلس و انتخابات آن را می‌شناسد. جریان مخالف رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، که در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم نیز با شکست روبرو شده‌اند به خوبی می‌دانند که آیت‌الله مهدوی کنی با توجه به کهولت سن و دلگیری از جریان اصول گرایی، تمایلی به حضور در انتخابات مجلس خبرگان ندارد و ترجیح می‌دهد همچنان ریاست دانشگاه امام صادق را بر عهده داشته باشد تا مجلس خبرگان رهبری را.

این جریان با توجه به احتمال شرکت نکردن مهدوی کنی در انتخابات و فقدان نیروی قدرتمندی که بتواند با هاشمی رقابت کند، به دنبال ایجاد یک فضای متشنج رسانه‌ای علیه رئیس سابق مجلس خبرگان رهبری است.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که استاد بازی شطرنج در سپهر سیاست ایران است، اما استراتژی ویژه‌ای را برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری در نظر دارد. او به دنبال آوردن دو فرد محبوب در جامعه به انتخابات است. هاشمی در اولین گام، به دنبال حضور دوباره حسن روحانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری است تا روحانی بعد حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی سومین رئیس جمهوری باشد، که در انتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت می‌کند.

حضور روحانی در انتخابات می‌تواند، اولین برگ برنده هاشمی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری باشد. اما پروژه اصلی هاشمی رفسنجانی در کنار حضور حسن روحانی، دعوت از سیدحسن خمینی برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان رهبری است؛ دعوتی که چندی پیش از سوی برخی اصلاح‌طلبان انجام شد. برخی چهره‌های باسابقه اصلاح‌طلب از حاج سیدحسن آقای خمینی که سالیانی را در قم به تحصیل علوم حوزوی پرداخته خواسته‌اند خود را برای انتخابات خبرگان رهبری نامزد کند .

یادگار امام تا کنون به این دعوت واکنشی نشان نداده است. حضور حسن روحانی و سیدحسن خمینی در کنار آیت‌الله هاشمی می‌تواند پیروزی قطعی لیست مشترک این سه با سرلیستی هاشمی در تهران را قطعی کند و در کنار آن جذابیت این سه ضلع برجسته کشور می‌تواند سایر استان‌ها را نیز با تهران همراه کند.

ریاست دوباره هاشمی رفسنجانی و نایب‌رئیسی حسن خمینی می‌تواند گزینه مطلوب جریان دولت و دوستداران این جریان باشد. شکست در انتخابات مجلس خبرگان بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری و شکست احتمالی در دهمین دوره مجلس شورای می‌تواند پایانی باشد بر دوران سیاسی مخالفان آیت‌الله که سال‌ها سعی کردن او را از صحنه سیاسی ایران حذف کنند.

شاید مجلس خبرگان رهبری آخرین زمین بازی هاشمی ٨٠ ساله در فضای سیاسی ایران باشد؛ بازی‌ای که آیت‌الله سعی می‌کند تمام مخالفین خود را از صحنه سیاسی ایران حذف کند.»

 


  • بازنشر از نامه‌نیوز 
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large