Skyscraper large

نارضایتى رهبرى از توافق ژنو

98t7ertیکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در اظهاراتی با حمله شدید به تیم مذاکره کننده هسته‌ای گفته است که آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی از توافق ایران با قدرت‌های جهانی بسیار ناراضی است. جواد کریمی قدوسی به جلسه رهبر با سران سه قوه اشاره کرده و گفته که رهبری در آن جلسه ضمن ابراز نارضایتی از توافق ژنو اعلام کرده: «من فقیه هستم و سه بار این متن را خوانده‌ام و از آن تثبیت حق غنی‌سازی هسته‌ای بدست نمی‌آید.» در حالى که سه روز از انتشار این اظهارات مى گذرد هنوز هیچ بخشى از آن، از سوى دفتر رهبر جمهورى اسلامى تکذیب نشده است.

به گزارش جرس، پذیرش مذاکره با قدرت‌های جهانی برای کاستن از تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای گامی بود که رهبر جمهوری اسلامی مسوولیت آن را به عهده گرفت اما به شکل آشکاری هم خود را بی‌اعتماد به نتیجه مذاکرات نگه داشته تا در صورت لزوم از خود در این زمینه سلب مسوولیت کند. سخنان تازه نقل شده از وی نیز تاکیدی جدی‌تر بر موضع تردیدآمیز او درباره مذاکرات اتمی است. آقای خامنه‌ای بر اساس نقل قول طرح شده از سوی جواد کریمی گفته است که توافق ژنو «ابهامات زیادی دارد و علت این مساله این هست که تیم مذاکره کننده بر حفظ حقوق هسته‌ای پافشاری نکرده است.» او همچنین گفته است: «یکی از مشکلات این موافقتنامه این هست که شما هر گامی را منوط کرده‌اید به توافق آمریکا و آمریکا با برنامه حساب شده وارد این بحث شده است.» چنانچه این نقل صحت داشته باشد باید انتظار دشوار شدن مسیر گفتگو‌ها در آینده نزدیک را داشت. علایم این دشواری البته از همین حالا هم دیده می‌شود و شایعات درباره بازدگردانده شدن پرونده اتمی از وزارت امورخارجه به شورای عالی امنیت ملی هم مبتنی بر همین دشواری‌ها در فضای سیاسی و رسانه‌ای ایران پیچیده است.

این گزارش مى افزاید: تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران حالا به صراحت اذعان می‌کنند که توافق نهایی با قدرت‌های جهانی بسیار سخت خواهد داد. آگاهی آن‌ها درباره دشواریهای این مذاکرات تا حد زیادی ناشی از مخالفت‌هایی است که از سوی محافظه کاران در ایران ابراز می‌شود اما مساله مهم‌تر احتمالا مخالفت‌ها و بدبینی‌های رهبر ایران نسبت به مذاکرات است. عباس عراقچی معاون وزیر امورخارجه و از مسوولان مذاکره کننده اتمی روز ۲۵ دی ماه در گفتگویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی تایید کرده بود که «(مذاکرات نهایی) کار بسیار سختی خواهد بود چرا که در گام نهایی با موضوعاتی مواجه هستیم که تصمیم‌گیری درباره آن‌ها به شدت سخت است.» حتی اظهارات هفته گذشته حسن روحانی در جریان سفرش به استان خوزستان نیز که در آن از توافق ژنو به عنوان یک پیروزی برای ایران یاد شده بود از سوی تحلیلگران به عنوان ترفندی برای پایین آوردن تب مخالفت‌ها در داخل تعبیر شده است. روحانی در این اظهارات از توافق ژنو به عنوان سند «تسلیم قدرت‌های بزرگ در برابر ملت ایران» یاد کرده و گفته بود که این توافق‌نامه به شکستن سد تحریم‌ها منجر شده است. مشخص نیست که چنین اظهاراتی تا چه حد بتواند مخالفان توافق نامه ژنو را متقاعد کند اما دستکم مشخص است که چنین اظهاراتی صرفا مصرف داخلی دارد. سخنگوی وزارت امورخارجه ایالات متحده در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره این اظهارات روحانی گفته بود که «این مسئله نه برای ما تعجب‌انگیز است و نه باید باعث تعجب شما بشود که رئیس جمهور ایران توافق‌نامه ژنو را به فراخور مخاطبان داخلی خود تفسیر کند.»

در ادامه این گزارش آمده است: بالا گرفتن فشار‌ها علیه توافق نامه ژنو نه فقط در تهران بلکه در واشنگتن هم دردسر ساز شده است. گروهی از نمایندگان کنگره آمریکا در صدد تصویب طرحی تازه برای تشدید تحریم‌های ایران هستند در حالی که باراک اوباما هشدار داده است که این طرح در صورت تصویب با وتوی او روبرو خواهد شد. طرفداران تحریم‌های تازه در آمریکا می‌گویند که توافق ژنو به اندازه کافی ایران را در پیشبرد برنامه هسته ای‌اش به عقب نمی‌راند و تنها از راه افزودن به تحریم هاست که می‌توان ایران را به عقب نشنی وادار کرد. آن‌ها در حالی بر طرح خود پافشاری می‌کنند که در توافق نامه ژنو تصریح شده است طی مدت ۶ ماه هیچ تحریم تازه‌ای علیه ایران وضع نخواهد شد. جواد ظریف وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی هم هشدار داده که تصویب تحریم‌های تازه به معنای مرگ توافق ژنو خواهد بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large