Skyscraper large

مجلس؛ از سکوت ٨ ساله تا فریاد ۵ ماهه!

65d4fgd

عکس از ایسنا

نماینده تبریز در مجلس از نمایندگانى انتقاد مى کند که به گفته وى در برابر دولتی که ۸ سال موجب رشد فساد و فقر بود سکوت کردند، اما دولتی که چند ماه نیست بر سر کار آمده است را پیاپى به چالش می کشند. 

مسعود پزشکیان گفته است: با توجه به اینکه مدت کمی که از زمان آغاز کار دولت می گذرد این حجم سوالات و کارت زرد‌ها به دولت منطقی نیست. 

نماینده‌ی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با انتقاد از افزایش حجم سوال های نمایندگان از وزرا افزوده است: یک وقت سوالات منطقی است و برای رفع ابهام و یا تذکر به وزیر نیاز است و در قانون نیز آمده است‎؛ اما اکنون که این مدت کم از زمان آغاز کار دولت می گذرد این حجم سوالات و کارت زرد ها منطقی نیست. 

وی همچنین پرسیده است: زمانی که دولت گذشته تورم ۵۰ یا ۶۰ درصدی را به وجود آورد و ۲۴۰۰ وعده و مصوبه را عمل نکرد و حتی ۷۵ درصد از اعتبارات طرح ها را در نظر نگرفته بود، این نمایندگان کجا بودند؟ 

نماینده‌ی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس تأکید کرده: بجای اینکه نمایندگان چالش‌های موجود را ناشی از اقدامات دولت یازدهم بدانند باید یقه‌ی آن آدمی را بگیرند که هزاران وعده داده ولی پول نداشته است. 

پرسش روزنامه جمهورى اسلامى 

روزنامه جمهوری اسلامی نیز در سرمقاله خود پرسیده که: آیا پشت پرده این ماجرا اهداف خاصی وجود دارد؟ آیا نوع برخورد مجلس با دولت یازدهم، امری عادی و طبیعی است؟ در این مقاله انتقادى آمده است: 

چند روزی است که مبحث “کارت زرد” دادن مجلس به وزرا و بطور کلی احضار و سؤال پیچ کردن اعضاء دولت یازدهم توسط مجلس نهم موضوع بحث محافل مختلف است. اقدام تعدادی از نمایندگان مجلس بقدری حساسیت‌زا بود که حتی رئیس‌جمهور نیز، علیرغم اصراری که بر تعامل با مجلس دارد، زبان به گلایه گشود. طبعاً فرصت ۵ ماهه دولت یازدهم، زمان کافی برای مطرح کردن اینهمه مطالبات نبوده و تعداد سؤال‌ها و احضارها و کارت زرد دادن‌ها نیز متناسب با این زمان کوتاه نیست. به همین دلیل است که مردم با حساسیت، این ماجرا را دنبال می‌کنند و این برخورد را با دولت یازدهم، امری عادی نمی‌دانند. 

واقعاً ماجرا چیست؟ آیا نوع برخورد مجلس با دولت یازدهم، امری عادی و طبیعی است؟ آیا این برخورد را باید به حساب مجلس گذاشت؟ آیا پشت پرده این ماجرا اهداف خاصی وجود دارد؟  

… آنچه موجب پیدایش چنین سؤالی در اذهان شده اینست که آیا اینهمه سؤال در ماه‌های آغازین کار دولت یازدهم و دادن سه کارت زرد به وزرای این دولت در این مدت کوتاه امری طبیعی و در چارچوب اعمال حق قانونی نمایندگی است یا انگیزه و هدف دیگری وجود دارد؟ این سؤال هنگامی پررنگ مطرح می‌شود که مردم برخورد نمایندگان همین مجلس با دولت یازدهم و دولت‌های نهم و دهم را در نظر می‌گیرند و به مقایسه آنها می‌پردازند. مجلس نهم، بیش از یکسال از عمر دولت دهم را شاهد بود و آن دسته از نمایندگان که اکنون اصرار به مطرح کردن سؤال از وزرای دولت یازدهم دارند و آنها را به مجلس احضار می‌کنند در حاکمیت دولت‌های نهم و دهم نیز در مجلس حضور داشتند. مقایسه نشان می‌دهد این نمایندگان و بطور کلی مجالس هشتم و نهم نه تنها در این زمان کوتاه این مقدار سؤال از وزرای دولت‌های نهم و دهم نپرسیدند بلکه از کنار خطاهای بزرگ آنها و تخلفات قانونی آنها و شخص رئیس‌جمهور سابق بدون کوچک‌ترین عکس العملی عبور نموده و حتی باتمام وجود از آنها حمایت نیز کردند. آنچه این روزها اذهان مردم را به خود مشغول کرده و مجلس و نمایندگان سؤال کننده را زیر سؤال برده همین واقعیت است. 

در بخش دیگرى از این مقاله آمده است: نگاهی به اسامی آن دسته از نمایندگانی که در ماه‌های گذشته، از وزرا سؤال نموده و آنها را به مجلس احضار کرده‌اند نشان می‌دهد آنها افراد معدودی هستند که به یک گروه خاص تعلق دارند. به همین دلیل این شائبه در افکار عمومی پدید آمده که این افراد به دلیل اینکه در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده و نتوانسته‌اند فرد مورد نظر خود را به ریاست جمهوری برسانند، با دولت یازدهم چنین برخوردی می‌کنند. رفتار نمایندگان مجلس باید بگونه‌ای باشد که در عین استفاده از حق قانونی خود برای سؤال از وزرا و رئیس‌جمهور و حتی در زمان لازم، استیضاح آنها، این شائبه به افکار عمومی راه پیدا نکند که آنها درصدد انتقام گرفتن یا کارشکنی هستند. اعتدال، چیزی نیست که فقط برای دولتمردان لازم باشد. این، مقوله ایست که نمایندگان مجلس نیز به آن نیاز دارند. مفهوم برگزاری انتخابات نیز اینست که وقتی دولتی از طریق انتخابات قانونی بر سر کار می‌آید، همه باید آن را به رسمیت بشناسند، با آن همکاری کنند و از کارشکنی و برخوردهای خصمانه علیه آن خودداری نمایند. این انتظار از نمایندگان مجلس بیش از دیگران وجود دارد. آنها باید بیش از همه به رأی مردم احترام بگذارند و با دولتی که با آراء مردم تشکیل شده همکاری و همراهی نمایند. 

روزنامه جمهورى اسلامى در پایان مى نویسد: مردم، با نگاه تیزبین خود، ناظر تحرکات نمایندگان مجلس هستند و در زمان مقتضی به وظیفه خود عمل می‌کنند. آن دسته از نمایندگان مجلس که در استفاده از حق خود افراط می‌کنند، اگر به سوگندی که خورده‌اند پای بند نیستند، لااقل جایگاه خود در برابر مردم را حفظ کنند و به فکر آینده خود باشند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large