Skyscraper large
اعتراض مادر ستار بهشتى به قوه قضائيه:

چرا یکى از آن ۴١ زندانى شاهد را احضار نمی‌کنید؟

9e87tyer564tyدر پى اعلام نظر نهایى در پرونده ستار بهشتى، مادر وى مى پرسد: ۴۱ نفر زندانی بند سیاسی زندان اوین را احضار نمی کنند که شب قبل از مرگ پسرم او را در اوین با حال بد دیده اند. همه آنها گفته اند که حاضر به شهادت هستند. چرا یکی آنها را احضار نمی کنند؟   

وى که به تازگى در واکنش به نظر نهایی پزشک قانونی مبنی بر اینکه ضربات وارد شده به پسرش در زمان بازداشت نمی تواند دلیل مرگ او باشد، تقاضای نبش قبر پسرش را کرد و خواست تا با نبش قبر علت واقعی مرگ مشخص شود گفت: من درصدد بردن آبروی نظام نیستم که تقاضای نبش قبر کرده ام. من در مقابل جواب پزشک قانونی که مرگ پسرم را طبیعی اعلام کرده بود، چاره دیگری نداشتم که این را بگویم. به نظرم آبروی نظام را پزشکی قانونی با نظر نهاییش برده است. بعد از ۹ ماه آخر این چه نظری بود که اعلام کردند؟ اصلا چرا بازپرس پرونده که می گوید موشکافانه دارد رسیدگی می کند؟ ۴۱ نفر زندانی بند سیاسی زندان اوین را احضار نمی کنند که شب قبل از مرگ پسرم او را در اوین با حال بد دیده اند. همه آنها گفته اند که حاضر به شهادت هستند. چرا یکی آنها را احضار نمی کنند؟   

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خانم گوهر عشقی با اظهار اینکه هنوز درخواست رسمی برای نبش قبر ستار بهشتی را نداده است، گفت: با همه این ناعدالتی های که در حق بچه ام و ما صورت گرفته است اما باز هم قوه قضاییه را مرجع اجرای حق می دانیم و امیدوارم که مسولان قضاییه خودشان وارد عمل شوند و به پرونده با حقانیت رسیدگی کنند. تقاضای نبش قبر یکی از ابزارهای اجرای حق است اما من امیدوارم که کار به نبش قبر نرسد و پرونده به صورت عادلانه رسیدگی شود. 

مادر ستار بهشتی که چندی پیش در گفتگوی با “سحام نیوز” تقاضای نبش قبر پسرش را برای روشن شدن علت مرگ پسرش داده بود، گفت: نبش قبر نه مصلحت کشور است و نه به مصلحت حکومت. به مصلحت هیچکس نیست و ما در پی بردن آبروی حکومت نیستیم اما وقتی حق مان پایمال شود ناچار به جواب دادن هستیم. 

رییس سازمان پزشک قانونی کشور در گفتگوی با خبرگزاری مهر روز سه شنبه ۱۸ تیرماه گفت که بر اساس گزارش نهایی این سازمان، ضربات وارده بر ستار بهشتی کشنده نبوده و نمی تواند باعث مرگ او شده باشد. دکتر احمد شجاعی همچنین گفته که در آزمایشات سم شناسی نیز هیچ موردی مشاهد نشده که مرگ غیر طبیعی او را نشان دهد. 

گیتی پور فاضل، وکیل این پرونده در گفتگو یی با کمپین بین المللی حقوق بشر با اظهار تعجب از نظر پزشک قانونی گفت: سوال من این است که اگر ستار به مرگ طبیعی فوت کرد چرا پس یک روز پس از مرگش ماموران پلیس فتا به زور خانواده ستار را به دفترخانه برده اند تا از آنها رضایت بگیرند؟ این کار نشان می دهد که پلیس فتا خودش را درگیر این مرگ می دانسته و می خواسته قبل از هر اقدامی رضایت را از خانواده بگیرد. 

ستار بهشتی، متولد سال ۱۳۵۶، کارگر و وبلاگ‌نویس ایرانی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا دستگیر شد. او به اتّهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق فعالیت در شبکهٔ اجتماعی و فیس بوک” بازداشت شده بود. در مدت بازجویی به شدت از سوی پلیس فتا شکنجه شد و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم نزدیک محل زندگیش به خاک سپرده شد. بر اساس گزارش ثبت شده در روابط عمومی بهشت زهرای تهران تاریخ، مرگ ستار بهشتی ۱۳ آبان ماه نوشته شده است. 

پس از انتشار خبر مرگ بهشتی، ۴۱ نفر از زندانیان سیاسی زندن اوین در نامه‌ای که در سایت کلمه منتشر شد اعلام کردند که ستار بهشتی روزهای ۱۰ و ۱۱ آبان ۱۳۹۱ در بند ۳۵۰ اوین بوده و آثار شکنجه در تمام قسمت‌های مختلف بدنش مشهود بوده‌است». کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران در گزارشی که که در ۱۹ آبان ۱۳۹۱ منتشر کرد به نقل از یکی از بستگان بهشتی که جنازهٔ او را دیده بود نوشت: «روی سرش فرورفتگی بزرگی بوده و روی سرش گچ کشیده بودند. صورتش باد کرده بوده‌است. به محض این که بند کفن را باز کردند از کنار زانوی راستش به کفن خون زده و کفن کاملاً خونی شده‌است. علائمی از کالبد شکافی هم روی بدنش بوده‌ است.»

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large