Skyscraper large

خطر پارازیت ها بر سلامت شهروندان جدی است

8dx6fg54sq

مژگان مدرس علوم

در سال‌های اخیر، ارسال پارازیت و اختلال فزاینده در روند گزارش دهی شبکه‌های ماهواره‌ای شدت گرفته است.

معصومه ابتکار، رئیس کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران با تاکید بر تاثیر مخرب ارسال پارازیت‌ها برای سلامتی شهروندان تهرانی می گوید: “نه بخش دولتی، نه مدیریت شهری و نه مخابرات، مسئولیت ارسال پارازیت‌ها را برعهده نمی‌گیرند.”

وزیر مخابرات با بیان اینکه ارسال پارازیت‌های مخابراتی ربطی به این وزارتخانه ندارد گفته است که پارازیت‌های اخیر از سوی وزارت ارتباطات ایجاد نشده و منشا آن نیز مشخص نیست.

سلب مسئولیت وزیر ارتباطات در این زمینه موجب واکنش تند بسیاری از نمایندگان مجلس شد. احمد آریایی‌‌نژاد، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، شهریور ۱۳۹۱ با اشاره به “مشکل پارازیت‌ها” به خبرگزاری ایسنا گفته است: “قطعا وزیر ارتباطات در خصوص این موضوع با وزارتخانه خود توضیحاتی خواهد داشت. مشکل پارازیت‌ها باید با اقدامات قانونی و علمی حل و رفع شود.”

اما محمود خسروی، رییس سازمان تنظیم مقررات مخابرات نیز با بیان اینکه تا به حال اعتراضی نشده و ما از وجود پارازیت ها بی اطلاع هستیم، مسئولیت آن را بر گردن وزارت بهداشت می اندازد و می گوید: “موج و قدرت میدان امواج ماهواره ای باید توسط وزارت بهداشت، بررسی و تاثیر آن بر سلامت مردم اعلام شود.”

وزارت بهداشت نیز با شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت، به پاک کردن صورت مسئله روی می آورد.

دستجردی، وزیر بهداشت که چندی پیش از این سمت کنار گذاشته شد؛ در این زمینه گفته بود: “طبق مطالعاتی که در ظرف دو سال گذشته صورت گرفته هیچ خطری مردم را از لحاظ پارازیت ها تهدید نمی کند و مردم نباید نگران این موضوع باشند.”

همچنین علی گورانی، رییس اداره بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که مسئول رسیدگی به این موضوع است در گفت وگو با خبرآنلاین می گوید که هنوز هیچ اسنادی وجود ندارد که نشان دهد چقدر پارازیت بر سلامتی تاثیر می گذارد.

این در حالی است که متخصصان و پزشکان نسبت به سرطان زا بودن و تاثیر این پارازیت ها بر سلامت تاکید دارند، اما همچنان وزارت بهداشت همچنان معتقد است پارازیت تاثیری بر سلامت ندارد.

مرگ آور بودن پارازیت ها

امواج پارازیت ماهواره باعث آسیبهای زیادی از جمله کاهش حافظه، کاهش یادگیری، افت قدرت باروری،عصبیتهای اجتماعی، اختلافات خانوادگی، سقوط هواپیماها، سرطان، سرگیجه، پیری زودرس، اختلالات هورمونی وعوارض دیگر می شود. همچنین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پارازیت های ماهواره ای مرگ آور است.

برخی از این امواج بقدری قوی هستند که حتی می توانند از دیواره های بسیار ضخیم بتونی چند متری هم عبور کنند چه رسد به بدن موجودات زنده که از بافتهای نرم ، تشکیل شده اند؛ این تشعشعات اگر بطور مستمر و دائم حتی با نیروی خیلی ضعیف هم باشند به احتمال قوی ممکن است باعث ایجاد اثرات منفی در موجودات شوند.

به گزارش ایسنا، بر اساس پژوهش‌های علمی که از سوی تیم پژوهشی مصری به ریاست دکتر فاضل محمدعلی استاد بیوفیزیک دانشکده‌ علوم دانشگاه قاهره انجام شده است، پژوهشگران دریافته اند که امواج الکترومغناطیس تولید شده از آنتن‌های رادیویی و تلفن همراه در تشکیل غدد سرطانی و رشد آن نقش دارند. همچنین براساس این پژوهش، امواج کوتاهی که انسان در داخل منزل و یا محل کار در معرض آن قرار می‌گیرد زیان‌های آشکاری به سلول‌ها و به ویژه گلبول‌های قرمز خون وارد کرده و خللی را در آنزیم‌های خون ایجاد می‌کند.

در همین رابطه، تحقیقی که در جوامع آمریکا و فرانسه بر روی تأثیر امواج الکترومغناطیسی تلفن همراه بر روی مغز انسان انجام شده نشان می دهد اثرات مخرب این آنتن ها بر روی زندگی انسانها بسیار زیاد است و از نصب این آنتها در نزدیکی مکانهای حساس مانند مدارس و بیمارستانها خودداری می کنند.

رشد سرطان و نازایی در بین شهروندان

آمارها نشان می دهد که سرطان و سقط جنین و نازایی در ایران رشد یافته و در آینده می تواند خطرناک باشد.

امیراحمد سپهری، استاد دانشگاه امیرکبیر می گوید: “شدت امواج الکترونیکی که از طریق دستگاههای ارسال پارازیت پخش می شوند، از حد معمول بسیار بالاتر است. چنین امواجی با شدت و قدرت فرکانس بالا، سلامتی انسان را به طور کلی مختل و عوارض مختلفی ایجاد می کند. این امواج به شدت سرطان زا هستند و به ویژه سرطان نخاع را به دنبال دارد.”

تأثیر این امواج بر روی کودکان بیش از دیگر افراد جامعه است. تا آنجا که کودکان خیلی زود به انواع بیماریها مبتلا می شوند. این امواج برروی مردان نیز تأثیرات نامطلوبی دارد و آنها را عقیم می کند و از طرفی زنان باردار را گرفتار عوارضی سوء می کند که جبران ناپذیر است. حتی اگر فرد به این امواج خیلی نزدیک باشد، فوراً کور می شود و اینها همه زنگ خطری برای شهروندان تهرانی است.

رد صلاحیت بخاطر دفاع از محیط زیست

در هر حال، با توجه به اثرات زیان بار این امواج، لازم است راهکارهای اساسی برای کاهش اثرات این امواج در کشور به کار گرفته شود، اما نه تنها هیچ نهادی مسئولیت نصب دستگاههای پارازیت را بر عهده نمی گیرد؛ بلکه با فعالان محیط زیست که نسبت به پیامدهای مضر امواج پارازیت هشدار داده اند برخوردهای سیاسی صورت می گیرد.

معصومه ابتکار کاندیدای انتخابات شوراهای آینده خود را کاندیدا کرده بود، رد صلاحیت شده است. وی در مورد دلایل رد صلاحیتش توسط هیئت اجرایی انتخابات شوراهای اسلامی خاطرنشان می کند در نامه ای که به من ارسال شده موارد زیادی برای رد صلاحیتم وجود دارد. مهمترین آنها عدم التزام به اسلام و عضویت در گروهها و برخی احزاب است. فکر کنم دفاعم از محیط زیست من را متهم به این دلایل رد صلاحیت کرده است در طول این سالها فریادهای من برای کاهش بنزن در هوا، کاهش آلودگی هوای تهران و جلوگیری از توسعه پارازیتها و تاثیر آن بر محیط زیست شهری و سلامت شهروندان بود و برای تمامی این اقدامات مصوبه شورای شهر هم داشتیم و نظر جمعی بوده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large