Skyscraper large
غلامحسين كرباسچى:

حناى تخریب دیگر رنگى ندارد

d65rhغلامحسین کرباسچی شهردار پیشین تهران مى گوید: «مردم دیدند آنها که [هاشمى رفسنجانى را] تخریب می‌کردند بعدا خودشان چه عملکردی به جا گذاشتند و به قول معروف حنایشان دیگر رنگی ندارد». 

به گزارش شرق، وى با بیان اینکه اولویت‌های هاشمی در قیاس با گذشته متفاوت شده است گفت: دوره بعد از جنگ شرایط خاص خود را داشت و بازسازی کشور و ساماندهی خسارات جنگ به‌ویژه در حوزه اقتصاد در اولویت بود. شرایط امروز، متفاوت است و به طور طبیعی، اولویت‌بندی‌ها هم فرق می‌کند. اولویت‌هایی که ایشان باید برای آن تدبیری بیندیشند حل چالش‌های فزاینده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. سیاست خارجی کشور نیز دچار چالش است که تاثیر نامطلوب بر حوزه اقتصاد برجای می‌گذارد. دامنه این تاثیر به حوزه اجتماعی و فرهنگی هم کشیده می‌شود. در واقع؛ مشکلات درهم تنیده شده‌اند و مجموع آن‌ها روحیه ناخشنودی به بار آورده است. این مسایل در اولویت‌بندی ایشان مورد توجه قرار خواهد گرفت. وجود شخصیتی اعتدال‌گرا مثل آقای هاشمی از ضروریات غلبه بر چنین چالش‌هایی است. 

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران معتقد است فضای «بگم بگم‌ها» سبب شده تا بخش بزرگی از جامعه نیازش را به فضای جدی و آینده‌ساز سیاست ایران اعلام کند؛ کرباسچی می‌گوید فضای سیاست فضای بسته‌ای نیست و نباید هم محصور باشد. 

 به گفته شهردار پیشین تهران، «حتی کسانی هم که در گذشته با حضور برخی دیگر در صحنه مدیریت اجرایی موافق بودند امروز احساس می‌کنند حضور آقای هاشمی و فکر و اندیشه و تلاش ایشان در جهت اعتدال و همه‌جانبه‌نگری برای کشور مفید است. اینها کلیاتی است که خود جناب آقای هاشمی در اعلام حضورشان قطعا به آن توجه داشته‌اند و تا آخرین لحظه هم به نظر من ایشان ارزیابی می‌کرده‌اند که شاید با حضور کسانی دیگر بشود این اهداف و برنامه‌هایی که مدنظر ایشان بوده را اجرا کرد. اما فکر می‌کنم در آخرین لحظه ایشان حس کرد که این نیاز برآورده نشده است».  

کرباسچى مى افزاید: «متاسفانه ما یک سیستم نظرسنجی کامل و جامعی در کشور نداریم که بشود به آن اعتماد کرد و اینکه بی‌طرفانه و کامل اطلاعات را منتقل کند. به عنوان نمونه بگویم که دیروز در پمپ بنزین افرادی به من مراجعه کردند و از آمدن هاشمی اظهار خوشحالی کردند و حتی نگران بودند که نکند تغییری در تصمیم ایشان ایجاد شود. مجموع تماس‌هایی که با من یا دیگر دوستان در مجموعه ما گرفته می‌شود نشان دهنده استقبال مردم از حضور ایشان است. به نظرم بهتر است به سمت ایجاد یک فضای سالم برای انتخابات رفت تا علیه کسی از تریبونی منفی صحبت نشود و قضاوت به جامعه سپرده شود». 

 وى در پاسخ به این پرسش که «شما از تکرار وقایع سال ٨۴ نگرانی ندارید؟» مى گوید: «سال ٨۴ آقای هاشمی رای اول را در دور نخست آورد یعنی در فضایی که هفت‌نفر نامزد بودند ایشان رای اول را آورد. شاید در همان سال ٨۴ اگر اصلاح‌طلبان یکپارچه بودند نامزدشان رای می‌آورد چون آن زمان اصلاح‌طلبان چهار نامزد داشتند برای همین نمی‌شود رای‌نیاوردن ایشان را به این بحث‌ها منتسب کرد. الان هم دیگر تخریب تاثیر تعیین‌کننده ندارد چون مردم دیدند آنها که تخریب می‌کردند بعدا خودشان چه عملکردی به جا گذاشتند و به قول معروف حنایشان دیگر رنگی ندارد». 

 کرباسچى در واکنش به انتقادها نسبت به سنّ بالاى هاشمى رفسنجانى هم مى گوید: «آن چیزی که در این زمینه باید ملاک باشد قانون است. ما دیدیم آنهایی که در این سال‌های اخیر مدعی جوانی و جوانگرایی بودند چه بر سر کشور آوردند که خود این حضرات که امروز در نمازجمعه نیز این اظهارات را دارند از عملکردشان به ستوه آمدند به جای فضای کار و تولید و کل مشکلات کشور فضای مجازی و بگم‌بگم راه انداختند اعمالی که مردم را هم عصبانی و خسته کرده است. این زیبنده کشوری با این فرهنگ وتمدن و اعتقادات نیست. آنچه ما از ایشان می‌دانیم این است که در این شرایط آقای هاشمی شاید از بسیاری از مدیران جوان ما فعال‌تر و کاراترند. نمونه هم ما زیاد داشته‌ایم، امام وقتی انقلاب را تازه شروع کردند سنشان بالاتر از سن فعلی آقای هاشمی بود. بحث سن تبلیغات منفی و هدفدار است چون قبلا برای دیگران حتی با سن بالاتر از آقای هاشمی‌ اصلا مطرح نبوده است». 

وى با تاکید بر «تغییر اولویت هاى هاشمى رفسنجانى» مى گوید: «دوره بعد از جنگ شرایط خاص خود را داشت و بازسازی کشور و ساماندهی خسارات جنگ به‌ویژه در حوزه اقتصاد در اولویت بود. شرایط امروز، متفاوت است و به طور طبیعی، اولویت‌بندی‌ها هم فرق می‌کند. اولویت‌هایی که ایشان باید برای آن تدبیری بیندیشند حل چالش‌های فزاینده اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. سیاست خارجی کشور نیز دچار چالش است که تاثیر نامطلوب بر حوزه اقتصاد برجای می‌گذارد. دامنه این تاثیر به حوزه اجتماعی و فرهنگی هم کشیده می‌شود. در واقع؛ مشکلات درهم تنیده شده‌اند و مجموع آن‌ها روحیه ناخشنودی به بار آورده است. این مسایل در اولویت‌بندی ایشان مورد توجه قرار خواهد گرفت. وجود شخصیتی اعتدال‌گرا مثل آقای هاشمی از ضروریات غلبه بر چنین چالش‌هایی است».

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large