Skyscraper large

هر دو ساعت، یک معتاد می‌میرد

qsd6f54sمحمد دهقان، کارشناس پیشگیرى از اعتیاد در اختتامیه جشنواره عکس و فیلم سراب در گرگان گفته است: بیش از یک میلیون معتاد در کشور داریم و در ایران در هر دو ساعت یک معتاد از دنیا می رود. 

 وى هشدار داده که “مسئولان باید سعی کنند فضاهایی را برای مردم ایجاد کنند تا مردم در شرایط بد روحی بتوانند اوقات خود را درآنجا بگذرانند و متاسفانه امکاناتی که امروزه برای مردم فراهم است قیمت آنها بیشتر از فروش مواد مخدر است”. 

به گفته دهقان “روشی که امروزه در جامعه در رابطه با اعتیاد برای مردم در نظر گرفته شده است در رابطه با پیشگیری، بحث آموزش است و البته افزایش آموزش لزوما به تغییر رفتار در افراد منجر نمی شود و باید سعی کنیم کارهای خود را در حوزه رسانه افزایش دهیم”. 

وی ادامه داد: باید کارها در حوزه رسانه و همسالان بیشتر شود چرا که بیشتر افرادی که به سمت مواد مخدر می روند تحت تاثیر فشارهای همسالان است و باید سعی کنیم افراد را به سمت کارهای مفید و مثبت سوق دهیم. 

دهقان با اشاره به اینکه یکی از کارهای هنرمند، بهینه سازی اوقات فراغت جوانان است، اظهار داشت: هنرمند می تواند با استفاده از ارائه محصولات فرهنگی در ارتباط با موضوعاتی همچون ارائه اطلاعات حقیقی و درست، کاربردهای خانواده در حوزه پیشگیری و ایجاد مهارت بین والدین و فرزندان در این حوزه به جامعه کمک کند. 

این مدرس با اشاره به تغییر شیوه مواد مخدر از سال ۸۴ نسبت به حال گفت: در سال ۸۴ دوسوم مواد مخدر ما از کشورهای خارجی وارد کشور می شد و فقط یک سوم آن در کشور تولید می شد، اما متاسفانه در حال حاضر بخش عمده مواد مخدر در داخل کشور تولید می شود و بیش از نیمی از معتادان ما را معتادان کراک و هروئین تشکیل می دهند. 

دهقان افزود: درحال حاضر بیش از یک میلیون معتاد در کشور داریم و در ایران در هر دو ساعت یک معتاد از دنیا می رود. 

چندى پیش و همزمان با افزایش میزان مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان، فرمانده سپاه قائم شهر گفته بود: اعتیاد و مواد مخدر مدارس ابتدایی و راهنمایی را مورد تهدید و خطر جدی قرار داده است. 

به گزارش مهر، سرهنگ علی رمضانی هشدار داده بود: امروز مهم‌ ترین معضل و مشکل جامعه ما اعتیاد بوده که نقش محوری خانواده‌ها در شناخت، پیشگیری و درمان اعتیاد است. 

وى اما ادعا کرده بود که “دشمن پشت این سناریوی تلخ نشسته و با مواد مخدر و اعتیاد جوانان که نتوانست در هشت سال دفاع مقدس توطئه ها و برنامه های خود را عملی کند با این اقدام به مقاصد خود برسند”. 

وی نیز به معضل مهم سن اعتیاد اشاره کرده و گفته بود: اکنون سن اعتیاد به ابتدایی و راهنمایی رسیده است. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large