Skyscraper large
كارنامه وزير علوم در پايان دولت دهم:

٢۶ دانشگاه‌ تک‌جنسیتی راه اندازى کردم

s6df54

ندا سینا

مشکل اساسی دانشگاه ما این است که ٨٠ سال پیش در زمان رضا خان عده ای به غرب رفته و شکل و ماهیت دانشگاههای غرب را به کشور آورده اند.  این جمله بخشی از اظهارات اخیر وزیر علوم، تحقیقات و فناوری است . کامران دانشجو مى گوید ٢۶ دانشگاه تک جنسیتی در سال جاری راه اندازی کرده است. 

 وی با بیان اینکه “به مردم تعهد دادم دانشگاه را اسلامی کنم” گفته: اولین برنامه ای که به مجلس شورای اسلامی ارایه کردم اسلامی کردن دانشگاه بود. 

به گزارش مهر، کامران دانشجو ضمن دفاع از دانشگاه‌های تک‌جنسیتی افزود: شکل و ظاهر و مناسبات دانشگاهی باید بر اساس احکام و شرع اسلام باشد. مناسبات بین دانشجویان، دانشجویان و اساتید، اساتید با یکدیگر و شکل و ظاهر، شکل پوشش، شکل حجاب و عفاف همه تاثیرگذار است. 

وی همچنین گفت: تا کنون ٣ هزار و ۴٠٠ سرفصل علوم انسانی بارنگری شده و تا پایان سال، تعداد سرفصل های بازنگری شده علوم انسانی به ۴ هزار سرفصل می رسد که به دانشگاه ها ابلاغ شده و از مهرماه اجرایی خواهد شد. 

وزیر علوم با بیان اینکه در این زمینه ها هم کارهایی انجام داده و درحال انجام آن هستیم، تصریح کرد: برای نمونه ٢۶ دانشگاه تک جنسیتی در سال جاری راه اندازی کردیم ۱۶ دانشگاه تک جنسیتی در دانشگاههای سراسری که ١١ دانشگاه آن دخترانه و ۵ دانشگاه آن پسرانه است، ١٠ دانشگاه غیر انتفاعی تک جنسیتی ایجاد کردیم که ٨ دانشگاه آن دخترانه و ٢ دانشگاه آن پسرانه است. 

دانشجو همچنین دلیل ایجاد دانشگاه های تک جنسیتی را گسترش امکان انتخاب دانشجو عنوان کرد و گفت: دانشگاه امام صادق یک دانشگاه پسرانه است که یک پردیس دخترانه دارد که بسیار موفق عمل کرده است برای همین، این کار دانشگاه امام صادق را الگو قرار دادیم  و پردیس‌دخترانه  در دانشگاه کاشان ایجاد کردیم و از این طرح استقبال زیادی شده است. 

وی با بیان اینکه عده ای در خصوص ایجاد دانشگاههای تک جنسیتی جنجال به پا می کنند، گفت: ما دانشگاه بومی می خواهیم و اینکه وقتی دختر و پسر باهم هستند آنها را در دبستان جدا می کنیم و سپس در دانشگاه آنها را کنار هم قرار می دهیم البته این مساله مشکلی ندارد مشروط بر اینکه ظاهر و باطن دانشگاه اسلامی باشد. 

اگرچه مجله اینترنتی دخت ایران از قول یکی از اساتید دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه آموزش‌های جنسی اسلام سانسور می‌شود نوشته: «تک جنسیتی شدن دانشگاه‌ها در پیشگیری از آسیب‌های جنسیتی تاثیر چندانی ندارد، بلکه باید از سانسور آموزش‌های جنسی اسلام دست برداریم.» اما وزیرعلوم یادآورشده: دانشگاه دخترانه و پسرانه را کنار دانشگاهها ایجاد می کنیم تا افرادی که می خواهند دراین دانشگاهها تحصیل کنند بتوانند با خیال راحت به تحصیل خود در دانشگاهی که می خواهند بپردازند. 

وی با اشاره به جنجال هایی که درباره دانشگاه تک جنسیتی صورت می گیرد، گفت: بنا به فرمایشات مقام معظم رهبری در پاسخ به کسانی که درباره ایجاد دانشگاههای تک جنسیتی جارو جنجال می کنند سکوت کامل داریم تا انتخابات تمام شود بعد از آن نتایج تک جنسیتی کردن دانشگاهها را که در نظرسنجی بدست آمده اعلام خواهیم کرد. 

وی به اثرات دانشگاه تک جنسیتی اشاره کرد و گفت: این نظرسنجی ها نشان می دهد دانشجویان از نظر آموزشی ارتقا یافته، مشروطی ها کمتر شده و معدل ها بالا رفته است. 

وزیر علوم افزود: ما در رابطه با دانشگاه تک جنسیتی هیچ ضرری نکردیم، ما باید دانشگاهی داشته باشیم که با فرهنگ ایرانی اسلامی مطابقت داشته باشد، دانشگاه مقلد به درد ایران اسلامی نمی خورد. 

به گزارش دویچه وله پیشتر تعدادی از مقامات از تاثیر تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها بر کیفیت درسی دانشجوها خبر داده بودند. علیرضا سلیمی، دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این باره گفته بود: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در کلاس‌های تک جنسیتی موفقیت‌های علمی و توان علمی دانشجویان چندین برابر افزایش دارد. 

معاون آموزشی وزارت علوم در بهمن ماه اعلام کرده بود که شورای اسلامی کردن دانشگاه‌ها طی مصوبه‌ای از وزارت علوم و آموزش پزشکی خواسته تا در هر استان حداقل یک دانشگاه تک جنسیتی ایجاد کنند. نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز ۲۲ دی ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا از آغاز به کار کمیته اسلامی کردن دانشگاه‌ها در مجلس شورای اسلامی خبر داده بود. 

پیش از این،  دانشجو نیوز در مرداد ماه امسال به نقل از علی افشاری گزارش داده بود: این سیاست از سال ١٣٨۴  و با روی کار آمدن دولت احمدی نژاد شروع شد. الان کار به جایی رسیده که ۶٠٠ رشته دانشگاهی تک جنسیتی شده و همچنین با ظلمی فاحش و مضاعف بر علیه دانشجویان دختر تبعیض جنسیتی صورت گرفته است. این عمل در حالی صورت گرفته است که ۶٠ درصد داوطلبان کنکور سراسری امسال دانشگاه ها را دختران تشکیل می دادند.

 جمعیت دانشجویی دختر در طول دهه هفتاد و هشتاد رشد چشمگیری داشت. وزن دانشجویان دختر در دانشگاه های دولتی از ٣١ درصد در سال ١٣۵٧به ۵۴ درصد در دهه هشتاد افزایش یافت. در دانشگاه های آزاد نیز جمعیت دانشجویان دختر با رشد ٩ درصدی از ۴١ درصد در سال های میانی دهه هفتاد به ۵٠درصد در دهه هشتاد رشد کرد. البته رشد جمعیت دانشجویی دختران در عین حال یک روند جهانی در این ایام نیز بود. 

به باور على افشارى، این رشد باعث شد تا کارگزاران حکومتی در صدد مهار و کنترل این رشد و اعمال محدودیت در حضور دانشجویان دختر در دانشگاه ها بر آیند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large