Skyscraper large

همگی در جستجوی “دزد”

راه دیگر: همزمان با برگزاری هشتمین دادگاه اختلاس بزرگ، هبر جمهوری اسلامی دستور داد با «با دزدان کیسه ملت برخورد شود». وی چند ماه پیش از رسانه‌ها خواسته بود که پرونده اختلاس را “کش ندهند”.
در همان روز سخنرانی آیت الله خامنه ای، محمود احمدی‌نژاد به انتقاد از نحوه برخورد با متهمان اختلاس پرداخت و گفت:”در فساد اخیر همه سیستم در نظام وارد شدند تا با این فساد برخورد کنند، اما الان به کجا رسیدیم. بانکی که در آن تخلف صورت گرفت الان در حاشیه است و رئیس خاطی این بانک نیز طلبکارانه علیه دولت موضع می گیرد بعضی‌ها بر این باورند که اگر چند نفر را اعدام کنیم کار تمام می شود در صورتیکه اینگونه نیست؛ فقط عدالت موجب اعتماد می شود”.
اشاره محمود احمدی‌نژاد به پرونده بانک صادرات و رییس آن٬‌محمد جهرمی است. جهرمی در این پرونده به عنوان یکی از متهمان شناخته شد٬ اما هنوز به اتهامات وی رسیدگی نشده است.
احمدی‌نژاد سال گذشته و پس از بازداشت قائم‌مقام بانک مرکزی٬ درباره جهرمی گفته بود: “آیا آقای مشایی مسئول تخلف در بانک صادرات است؟ شخص آقای جهرمی زنگ زده به رئیس شعبه گفته این وام را بدهید، چون از دفتر رئیس جمهور پیگیری می‌کنند. به دروغ منظورش دفتر جای دیگری بود. ولی گفته دفتر رئیس جمهور، چون که نمی‌توانسته اسم آنجا را ببرد بی‌دینی و بی‌تقوایی اینقدر؟”
در همین حال٬ صادق لاریجانی٬ رییس قوه‌قضاییه گفته است که وجود فساد در دستگاه اجرایی واقعیتی است که نباید انکار شود. وی این پدیده را “فساد پنهان” نامید و درباره آن گفت: “یک رده پنهانی از فساد وجود دارد که به نظر من این رده‌های پنهان بسیار مهمتر از رده‌های آشکار است. مقصود من از رده‌های پنهان این است که یک اختاپوس ارتباطی وجود دارد که با بده بستان‌هایی که دارند توانایی این را داشته که مشکلاتشان را در جاهای مختلف حل کنند حتی در دستگاه قضایی”.
سخنان صادق لاریجانی در حالی بیان شده است که پیش از این بسیاری از اصول‌گرایان درباره پرونده اختلاس ۳هزار میلیارد تومانی٬ گفته بودند که شبکه‌ای پنهانی در نهادهای دولتی٬ از این افراد حمایت می‌کرده است.
لاریجانی همچنین گفت که رهبر جمهوری‌اسلامی در دیدارهای خصوصی گفته که این پرونده را باید تا هر جایی که می‌رود٬ ادامه دهند.
پیش از این مصطفی پورمحمدی٬ رییس سازمان بازرسی کل کشور در این‌باره گفته بود: “دولت هم حساس بود و کلی مقاومت می‌کرد برای اینکه اصلاً پرونده مطرح نشود، علنی نشود، این‌جور پیگیری جدی نشود… با این استدلال که نظام اقتصادی مختل می‌شود، نظام بانکی و پولی کشور آسیب می‌بیند و جبرانش سخت است؛ از این دست استدلال‌ها که کردند و می‌کنند”.
این سخنان در حالی بیان شده است که در جلسه روز گذشته دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس٬ برای نخستین بار نام اسفندیار رحیم مشایی٬ در دادگاه مطرح شد.
مدیرعامل یکی از شرکت‌های وابسته به گروه آریا٬ در جلسه دادگاه گفت که دیداری با رحیم‌مشایی در هتل لاله تهران داشته است. وی همچنین خبر از جلسه‌ای در نهاد ریاست‌جمهوری٬ با حضور رحیم‌مشایی و مه‌آفرید خسروی داد.
در این جلسه همچنین به اتهامات یکی از معاونان وزیر سابق راه و ترابری نیز رسیدگی شد. در این جلسه همچنین اعلام شد که پرونده حمید بهبهانی – استاد محمود احمدی‌نژاد در دانشگاه – نیز مفتوح است و به زودی به اتهامات وی رسیدگی خواهد شد.
نماینده دادستان از علی نیکزاد، وزیر فعلی راه و شهرسازی و نمایندگان مجلس و مراجع نظارتی خواسته است که برای روشن شدن پرونده و “افشای جرایم آن دوره” به دادگاه کمک کنند.
نکته جالب در این دادگاه آن بود که یکی از متهمان این پرونده خود را “فرزند آقا” – رهبر جمهوری‌اسلامی – خواند و گفت که در جریان حادثه کوی دانشگاه نیز حضور فعالی داشته است.

If you have problems putting these together, you https://homeworkhelper.net/ can hire us.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large