Skyscraper large

عزم روحانی در آزمون هسته‌ای

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ فارغ از مسائل سیاسی، ابعاد اقتصادی بسیار گسترده‌ای دارد و تحریم‌های اعمال شده به واسطه فعالیت‌های هسته‌ای، تبعات بسیاری را بر اقتصاد ایران وارد کرد،  به گونه‌ای که امروزه شیرازه آن از دست متولیان امور خارج شده است.

طی سالیان گذشته بی‌کفایتی دولت‌های نهم و دهم در مواجهه با پرونده هسته‌ای تورم و رکود اقتصادی گسترده‌ای را در کشور رقم زد و شرایط بوجود آمده به دلیل افراط گرایی و کاغذ پاره خواندن تحریم‌ها و قطعنامه‌های شورای امنیت، فعالیت‌های اقتصادی را به رکودی مرگبار دچار کرد.

در تیرماه سال ۱۳۸۷ محمود احمدی نژاد با بیان این سخن که مردم ایران از تمدید و تشدید تحریم‌ها خوشحال هستند زیرا در راه سازندگی و سرعت بخشیدن به آن مصمم‌تر می‌شوند، اعلام کرد: ما یقین داریم پیروزی از آن ماست؛ باید بایستیم و تدبیر کنیم و تحریم‌ها را باید به فرصت تبدیل کنیم که تحریم‌های اقتصادی در ادامه آن بی‌اثر شود.

اما این شعارهای کوته نظرانه، اقتصاد ایران را که توانایی مقابله و ایستادگی در برابر این فشارهای اقتصادی را نداشت به سراشیبی سقوطی برد که با وجود تغییر دولت و تلاش دولتمردان روحانی، باز شدن گره آن بسیار مشکلتر از آن است که بتوان امید داشت به زودی باز شود.

در آن هنگام نهادهای نظارتی و حاکمیتی با آفرین گفتن به دولت وقت از ادامه این مسیر حمایت کردند و هیچ کدام به وظیفه تعریف شده خود که همانا بررسی و نظارت بر عملکرد دولت بود عمل نکرده و به دست خود پایه های اقتصاد ایران را ویران کردند.

البته در این میان نمی‌توان به برخی کشورهای به ظاهر هم پیمان ایران در بحث هسته‌ای اشاره نکرد، کشورهایی نظیر روسیه و چین با وجود داشتن حق وتو در شورای امنیت بر تشدید تحریم‌های ایران صحه گذاشته و در مقابل تلاش کردند در معامله‌هایی پنهان از اهرم تحریم‌ها برای خود فرصت اقتصادی ایجاد کنند.

این دو کشورها توانستند به دلیل تحریم‌ها به ویژه در مساله نفت، این ماده با ارزش را با قیمت ناچیزی از ایران خریداری کرده و در مقابل کالاهای بی کیفیت خود را روانه بازار ایران کنند که این امر عملا کارخانجات و واحد‌های تولیدی را که با اندک کورسوی امیدی در حال حرکت و تولید بودند را به ورطه ورشکستگی و تعطیلی کشاندند.

اما با وجود تمام مسائل و مشکلاتی که هر روز به دلیل تحریم‌ها کشور را هدف می‌گیرد عده‌ای هستند که از ادامه مذاکرات و لغو تحریم‌ها ناخشنودند و حیات سیاسی و اقتصادی خود را در ادامه دار بودن این تحریم‌ها دنبال می‌کنند.

انزوای سیاسی و اقتصادی ایران برای این گونه افراد سر منشاء درآمدهای کلان مالی بوده و رسیدن به هر توافقی با غرب حتی به قیمت تخریب زیربناهای اقتصادی کشور باب میل آنان نیست.

حسن روحانی در تازه‌ترین اظهار نظر در مراسم پنجاه و چهارمین مجمع عمومی سالانه بانک مرکزی اعلام کرد که با وجود کارشکنی‌ها دولت یازدهم تحریم‌ها را خواهد برداشت.

وی با بیان اینکه عده‌ای از لغو تحریم‌ها خوششان نمی‌آید چون می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند و از این که آب صاف شود ناراحت‌اند، گفت: عده‌ای در ۱۲ سال گذشته سنگی را به چاه انداخته‌اند. امروز عده‌ای به ما می‌گویند زود باشید و عده‌ای می‌گویند این کار را رها کنید. که ما به حرف هیچ کدام گوش نمی‌دهیم و آرام و آرام و حساب شده کار خود را ادامه خواهیم داد. چون هم طناب و هم راه و هم زور بیرون آوردن این سنگ را از چاه داریم.

حسن روحانی و تیم مذاکره کننده‌اش بارها بر این مساله تاکید کرده‌اند که حل مشکلات داخلی در گرو حل مسائل بین‌المللی است، آنان هرچند در مسیر برداشتن تحریم‌ها هنوز نتوانسته‌اند به موفقیت کامل برسند، اما با برخی تعاملات بین‌المللی نظیر توافق نامه ژنو، توانسته‌اند بخشی از آنچه نابود شده بود را احیا و پای برخی سرمایه گذاران خارجی را به ایران باز کنند.

توافق‌نامه ژنو اگرچه دارای نواقص بسیاری بود اما اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را متوقف کرد و این امید را به فضای اقتصادی کشور بازگرداند که با به ثمر رسیدن مذاکرات این پازل بهم ریخته خود را بازسازی کند.

هرچند امید می‌رفت ایران و غرب در سوم آذر به توافقی جامع دست یابند اما این مهم حاصل نشد و مذاکرات برای هفت ماه دیگر تمدید گردید، اما برخی توافقات صورت گرفته تا کنون، نظیر دست یابی دولت به سرمایه‌های بلوکه شده توانسته مقداری از شدت فشار بر اقتصاد ایران را کاهش دهد.

در صحت این مساله هیچ شکی وجود ندارد که واقع گرایان ایرانی و غربی بر رسیدن به توافق نهایی اهتمام دارند و هردو طرف می‌خواهند در آزمون پیش رو، توافق نهایی حاصل شود که اگر این مهم صورت گیرد بدون شک اقتصاد ایران نیز نفسی تازه خواهد کشید.

 حسن روحانی و سران اعتدالگرا حاکمیت نیک می‌دانند که برای پویا کردن فضای اقتصادی کشور نیاز است تا مساله هسته‌ای به طور کامل حل شود و به تبع آن بازار و فضای کسب و کار نیز به سمت ثبات همراه با پویایی منطقی و بلند مدت به پیش خواهد رفت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large