Skyscraper large
رهبر گروگانگيران در سيدنى كشته شد

روحانى شیعه، اصالت ایرانى، مدافع داعش؟!

dfg46df54gd5fآن طور که عکس‌هاى منتشر شده از گروگانگیرى در سیدنى استرالیا نشان مى‌دهد گروگانگیر، یک روحانى شیعه و ایرانى بود؛ پلیس استرالیا هویت احتمالی گروگانگیر حادثه سیدنی را “هارون مونس” اعلام کرد و احتمال داد که نام او “محمد حسن منطقی” و با اصلیتی ایرانی باشد. مردى که دیشب در عملیات آزادسازى گروگان‌ها توسط پلیس، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بعد از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

رسانه‌های استرالیایی دیروز از وقوع گروگان‌گیری در شهر سیدنی، پایتخت این کشور خبر داده و نوشتند که مهاجمان با ورود به یک کافه واقع در منطقه “مارتین پلاس” سیدنی، حاضران در این مکان را به گروگان گرفتند. 

رسانه‌های استرالیایی در ادامه گزارش کردند که فرد گروگانگیر از گروگانها خواسته تا با رادیو محلی تماس برقرار کنند و گفته است که از طرف داعش چنین کارهایی را صورت داده. بنا بر این گزارش، ظاهرا وی از گروگان‌گیرها خواسته است که پرچم جبهة النصره را نیز از پنجره در مقابل دوربین‌ها به نمایش درآورند. 

حدود ۱۵ ساعت بعد از آغاز ماجرا، یک منبع در وزارت دادگستری استرالیا از کشف هویت فرد گروگان‌گیر خبر داد اما اعلام کرد که نام و ملیت وی منتشر نخواهد شد اما بلافاصله خبرگزاری رویترز و سپس دیگر رسانه‌های غربی مانند آسوشیتدپرس، به نقل از پلیس استرالیا اعلام کرد که فرد مسلح، “شیخی سابقه‌دار” است که ملیت ایرانی دارد و نام او “هارون مونس” است.

وبسایت «ویکی‌پدیا» در توضیح هویت این فرد آورده است که شیخ هارون “محمد حسن منطقی” (بروجردی)، روحانی متولد ایران (بروجرد۱۳۴۳) است که به استرالیا مهاجرت کرده و در شهر سیدنی زندگی می کند». همچنین بر اساس این وبسایت وی نام خود را به هارون مونس تغییر داده سپس به شیخ هارون شهرت یافته است.

گفته مى‌شود او در سال ۱۹۹۶ از ایران خارج شده و در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۳، هارون توسط پلیس “نیوساوث ولز” به مشارکت در قتل همسر سابقش به وسیله چاقو و آتش زدن وی متهم شد.

به گزارش فرارو، در سایت منتسب به “هارون مونس” متنی به تاریخ یک روز پیش (۱۴ دسامبر، ۱۲۳ آذر) چاپ شده که در آن به زبان انگلیسی نوشته شده است: “اسلام دین صلح است. به همین دلیل مسلمانان باید با سرکوب و تروریسم آمریکا و متحدانش از جمله بریتانیا و استرالیا بجنگند. اگر در برابر این جنایات ساکت باشیم نمی‌توانیم جامعه آرام و صلح‌آمیزی داشته باشیم.”

وب سایت هارون مونس در حال حاضر از دسترس خارج شده است. در سایت آمازون نیز کتاب شعری با نام “درون و برون” موجود است که مولف آن محمد حسن منطقی معرفی شده است. سرانجام دیشب پلیس استرالیا اعلام کرده که در جریان این گر‌وگان‌گیری سه تن از جمله فرد گروگان‌گیر کشته و چهار تن هم زخمی شده‌اند.

به گزارش اسکای نیوز، پلیس نیوساوت ولز کشته شدن مظنون گروگان‌گیری را تایید کرده. به گفته پلیس یک مرد ۳۴ ساله و یک زن ۳۸ ساله در میان کشته‌شدگان هستند. فرد گروگان‌گیر نیز مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بعد از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داده است.

پلیس استرالیا اعلام کرده که هیچ ماده منفجره‌ای در محل گروگان‌گیری پیدا نشده و فرد مسلح به تنهایی اقدام به گروگان‌گیری کرده است.

اگرچه این نخستین بارى است که کسى با ظاهر روحانیان شیعه ادعاى همراهى با داعش مى‌کند؛ اما با توجه به اختلافات عمیق دو گروه داعش و جبهة‌النصرة، استفاده از نام هر دو گروه توسط گروگانگیر فرضیه‌ى نوعى اختلال روانى را تقویت مى‌کند.

پلیس استرالیا مى‌گوید او “یک پناهجوی سابقه دار” است و این مى‌تواند فرضیه ى شخصى بودن ماجرا و سازمانى نبودنِ آن را تایید کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large