Skyscraper large

بیم و امیدهای وضعیت گردشگری در کشور

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

راه‌اندازی نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری ایران در خارج از کشور و برگزاری هشتمین نمایشگاه بین المللی گردشگری جزو برنامه‌های تبلیغی معاونت گردشگری قرار گرفت. در همین راستا خبرگزاری مهر گزارش داد مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری با تشریح بخشی از برنامه‌های تبلیغی جاذبه‌های گردشگری و تاریخی کشور، گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری کانون جهانگردی و اتومبیلرانی در راستای عملیاتی شدن سیاست کلان توسعه این صنعت، برنامه‌ریزی‌های لازم را برای راه‌اندازی «نمایندگی‌های اطلاع‌رسانی گردشگری ایران در خارج از کشور» به عمل آورده است.

معاون گردشگری در تشریح اهداف این نمایندگی‌ها، تصریح کرد: هدف این نمایندگی‌ها به عنوان مرکز ثقل ارتباطات دو جانبه میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای میزبان و نیز شناساندن و معرفی ظرفیت‌های گردشگری، اطلاع‌رسانی، تبلیغات، بازاریابی بین‌المللی گردشگری، ایجاد تعامل در کشور مقیم با طرف‌های ذیربط گردشگری کشورهای خارجی، استفاده از امکانات، ارتباط با شرکت‌ها و مقامات گردشگری، فراهم کردن تسهیلات لازم برای برگزاری رویدادهای گردشگری، مبادله سیاست رسانه‌ای و تخصصی گردشگری و انعکاس جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی کشور و جلب مشارکت ایرانیان و هموطنان در خارج از کشور است.

ارتقا امنیت گردشگران خارجی

از سوی دیگر رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به تصویب دستورالعمل اجرایی ارتقا امنیت گردشگران خارجی اعلام کرده است بر این اساس چگونگی ارتقا امنیت گردشگران با استفاده از ظرفیت‌ دستگاه‌های نظامی انتظامی و امنیتی مشخص شده است.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی، مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در نخستین گردهمایی سرمایه‌گذاران مناطق نمونه گردشگری، که پیش از ظهر امروز دوشنبه در ساختمان ارگ آزادی برگزار شد، گفت: در حال حاضر بیش از هزار و ۱۰۰ منطقه نمونه گردشگری در کشور داریم این در حالی است که قرار بوده فقط ۷ یا ۸ منطقه با این عنوان ایجاد شود. معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه رایزنی‌ها با مسئولان دستگاه‌های مختلف برای حل مسائل موجود در مسیر سرمایه‌گذاری مناطق نمونه گردشگری به صورت مستمر ادامه دارد، یادآور شد: مباحث متعددی با وزیر جهاد کشاورزی، رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و دارایی و مسئولان دستگاه‌های دیگر برای رفع موانع سرمایه‌گذاری در مناطق نمونه گردشگری مطرح شده است.

این در حالیست که رئیس سازمان امور اراضی وزارت جهاد کشاورزی می گوید: فضای کار در بخش گردشگری شفاف نیست، عده‌ای به نام گردشگری اقداماتی را انجام می‌دهند که به نفع توسعه این صنعت نیست. به گزارش ایسنا‌، قباد افشار در نخستین گردهمایی مناطق نمونه گردشگری در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اظهار کرد: امروز افراد زیادی با مطرح کردن نام گردشگری به دنبال ویلاسازی هستند، آن‌ها اراضی ملی را تخریب می‌کنند. ساحل دریا را در قالب ویلاهای شخصی می‌گیرند و استفاده مناسبی از آن نمی‌کنند. در این وضعیت اگر بخواهیم در صنعت گردشگری توسعه داشته باشیم، زمین نداریم.

محرومیت در شهرهای نمونه گردشگری

از سوی دیگر گفتنی است شهریورماه سال جاری خبر مورد توجه قرار گرفتن شهرهای نمونه گردشگری منتشر شد. تعداد شهرهای نمونه گردشگری کشور اخیرا از ۱۲ به ۱۴ شهر ارتقا یافته است، اما به اعتقاد کار‌شناسان میراث فرهنگی، تاکنون برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های گردشگری ۱۲ شهری که در دولت گذشته به تصویب هیات وزیران رسیده بود، اقدامی صورت نگرفته است. در این میان دومین نشست تخصصی شهرداران شهرهای نمونه گردشگری صبح امروز در معاونت برنامه ریزی و سرمایه گذاری برگزار شد. 

 «مسعود شیرکوند» معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث و گردشگری با اعلام خبر اختصاص تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی به شهرهای نمونه گردشگری از لزوم اهلیت داشتن سرمایه گذاران این شهر‌ها سخن گفت. او همچنین از لزوم بازنگری و انجام طرح مطالعاتی درخصوص شهرهای نمونه گردشگری خبر داد و گفت: «به شهرداران این فرصت داده می‌شود تا پایان سال طرح جامع، طرح هادی و مطالعاتی که در دست دارند را جمع بندی و در ‌‌نهایت نقشه راه سه سال آینده حوزه گردشگری را ارائه دهند. «

وی همچنین با انتقاد از عملکرد دولت پیشین در این زمینه گفت: در دولت‌های گذشته برای ایجاد مناطق نمونه گردشگری به عنوان یک ایده درست و معقول به جای انجام نخستین قدم به عنوان آسیب‌‌شناسی مشکلات چنین مناطقی هدف و موفقیت را در افزایش این مناطق نمونه گردشگری دانستند و تلاششان را برای افزایش این مناطق گذاشتند. این در حالیست که نخست باید یک مدل با شاخص‌های مشخص برای دیگر مناطق نمونه گردشگری ایجاد می‌کردند، پس از آن به فکر افزایش این مناطق می‌افتادند.

او با بیان اینکه در حال حاضر ۱۱۶۸ منطقه نمونه گردشگری در کشور مصوبه هیات وزیران دارند، ‌ گفت: این مناطق بدون انجام مطالعه‌، امکان‌سنجی‌ و محاسبه از نظر گردشگری‌ و شرایط موجود یا منابعی که بتوان صرف آن مناطق کرد ایجاد شدند. حتی رفتار گرفتن مصوبه برای ایجاد مناطق نمونه گردشگری در برخی از نقاط بیشتر شبیه یک رفتار کمدی بود. در برخی مواقع در سفرهای هیات دولت به یک استان با فشار به استانداری و وی نیز به مسئولان استانی برای داشتن یک مصوبه و عقب نماندن از دیگر استان‌های کشور یک منطقه نمونه گردشگری تصویب می‌شد. این در حالی است که در گام نخست باید سرمایه‌گذار خود جایی را که برایش می‌تواند سودآوری داشته باشد انتخاب می‌کرد.

بر اساس مصوبه هیات دولت شهرهای نیشابور در خراسان رضوی، بسطام و شهمیرزاد در سمنان، تفت، ابرکوه و میبد در یزد، رامسر و لاهیجان در نوار شمالی کشور، ماهان در کرمان، سرعین در اردبیل، تبریز در آذربایجان شرقی، شهرری و دماوند در استان تهران و شیراز در استان فارس، ۱۴ شهری است که در فهرست شهرهای گردشگری کشور قرار گرفته‌اند. با این حال بیشتر این شهر‌ها نه‌ فقط از امکانات و زیرساخت‌های استاندارد یک شهر نمونه گردشگری بی‌بهره هستند، بلکه امکانات آن‌ها پاسخگوی حجم کنونی مسافران و گردشگران هم نیست.

شهرداران این شهرها نیز در دومین نشست تخصصی شهرداران شهرهای نمونه گردشگری با ارائه گزارشهایی از محرومیت‌ها و شرایط نامناسب بودجه، از شهرهای نمونه گردشگری شهرهای محرومی ساختند که بیش از هر چیز نیازمند حمایت‌های دولتی و البته مطالعات راهبردی است.

در هر حال به نظر علارغم همه تلاش هایی که دولت یازدهم در جهت بهبود شرایط گردشگری و افزایش تعداد گردشگران خارجی انجام می دهد، هنوز صنعت گردشگری کشور از بی نظمی هایی که دولت پیش با عدم سیاستگذاری مناسب در این زمینه انجام داد، رنج می برد و سامان دادن به وضعیت پیشین مدتها به طول خواهد انجامید. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large