Skyscraper large
نزديكان "محمد علی طاهری" نگران مرگ او هستند

هفت ماه سلول انفرادى؛ اعتصاب غذاى خشک

+jh56gjk545l45l

مژگان مدرس علوم

محمد علی طاهری، رییس مؤسسه “عرفان حلقه” که هم اکنون در اعتصاب غذای خشک بسر می برد به دلیل ضعف جسمی شدید، چندین بار بیهوش شده و در شرایط بسیار بحرانی بسر می برد.

او اعلام کرده که اگر قرار است حکم ناعادلانه و غیرانسانی درباره من اخذ شده و خونم ریخته و پایمال شود، ترجیح می‌دهم با اعتصاب غذا از بین بروم تا از پایمال شدن خون خود جلوگیری کنم.

یکی از شاگردان او در گفتگو با “راه دیگر” می گوید: “متاسفانه بی عدالتی در خصوص آقای طاهری و بازداشت مکرر شاگردانش همچنان ادامه دارد و او در حالی اعتصاب غذای آخر را آغاز کرده که با توجه به ضعف شدید جسمانی و اختلالات تنفسی ناشی از اعتصابهای قبلی، امیدی به زنده ماندنش نیست.”

وی توضیح می دهد: “آقای طاهری در دهه ۷۰ تدریس خود را آغاز کرد و با استقبال مردم از کلاس های درس او حساسیت حکومت برانگیخته شد و وی در بهمن ۱۳۸۶ مجبور به تعطیل کردن کلاسهای آموزشی خود شد و پس از آن به نگارش و نشر کتابهایش مشغول شد و با کمک خواستن از کارشناسانی در رشته های پزشکی، قرآن، عرفان و … زمینه تحقیقاتی را فراهم آورد اما با دخالت اطلاعات سپاه و بازداشت هایی که صورت گرفت، در بسیاری موارد، این تحقیقات به مرحله اجرا نرسید.”

شاگرد وی در خصوص بازداشت های مکرر استادش توضیح می دهد: “اولین بازداشت محمدعلی طاهری که ۶۷ روز به طول انجامید، فروردین ۸۹ بود که بنا به توافقی مبنی بر توقف تدریس مربیان از سوی او و عدم دخالت در انجام تحقیقات درمانی از سوی اطلاعات سپاه پایان یافت. اما این توافق به سرانجام نرسید و با گسترش کلاسهای عرفان حلقه در کشور و ممانعت پنهان نیروهای امنیتی از اجرای طرح های تحقیقاتی درمانی در بیمارستانها، تهدیدها دوباره دامن گرفت. تا اینکه در ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۰، وی را بازداشت کردند و علاوه بر محکومیت به مواردی چون «توهین به مقدسات»، به افساد فی الارض متهم شد و پیرعباسی، قاضی پرونده او در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب  شکایت ۱۰۰ شاکی خصوصی برای اثبات آن را لازم دانست که همین موضوع، موجب قرار بازداشت موقت آقای طاهری در زندان انفرادی بند ۲ الف زندان اوین شد و تا کنون ادامه یافته و اخیرا ۶ ماه تمدید شده است.”

به گفته این منبع آگاه، به نظر می رسد وکلای آقای طاهری، شادی رصدی و میکائیل قنبری کمترین دفاعی از ایشان صورت ندادند، که یا با نیروهای امنیتی همکاری و یا از آنها ترس دارند؛ زیرا مستندات فراوانی برای رد اتهام توهین او به مقدسات وجود داشته و دارد که با وجود فراقانونی بودن روند بررسی پرونده های امنیتی، می توانست مبنای قضاوت بهتری قرار گیرد.

بر اساس گزارش های رسیده به راه دیگر، حکم صادر شده برای محمدعلی طاهری در سال ۱۳۹۰، ۵ سال حبس تعزیری، ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق است که دلایل آن، دخالت در امر پزشکی، توهین به مقدسات (بر مبنای یک فایل صوتی بریده شده و بی معنا)، کسب درآمد نامشروع (اخذ شهریه کلاسها) و گرفتن مچ دست یک بانوی بیمار است. اطلاعات سپاه، مدعی در اختیار داشتن فتاوای ۱۵ مرجع تقلید (از جمله مکارم شیرازی، صافی گلپایگانی و علوی گرگانی) مبنی بر ارتداد و ضرورت اعدام محمدعلی طاهری است که با توجه به باز ماندن پرونده، راه را برای اعدام این فرد گشوده است.

گفتنی است، وکیل فعلی پرونده، محمود علیزاده طباطبایی، تا کنون موفق به ملاقات با ایشان نشده و اقدام مؤثری انجام نداده است.

یکی از شاگردان محمد علی طاهری می گوید: “از سال ۲۰۱۳، در داخل و خارج کشور تجمعات گوناگونی در اعتراض به وضعیت آقای طاهری صورت گرفته است و ۱۱ بار اعتصاب غذای او، انتشار نامه اش به احمد شهید و تنظیم نامه ای با بالغ بر ۲۰۰۰ امضا برای بان کی مون را هم باید به عنوان فعالیتهای دادخواهانه، به آن افزود.”

شهناز نیرومنش، شاگرد سابق او نیز با اظهار اینکه این زندانی همچنان در اعتصاب غذا به سر می برد گفته است: “وی قبل از انتقال به بیمارستان از سوی بازجوها در خصوص اتهام مفسد فی الارض و برخی اتهامات ساختگی دیگر تحت بازجویی قرار گرفته بود که اتهام مفسد فی الارض در پرونده ایشان از سال ۹۰ بوده و تکلیفش هنوز مشخص نشده است. اما بازجو پرونده مگر چقدر زمان برای بازجویی این اتهام نیاز دارد؟ بازجویی از یک زندانی که نمی تواند سه سال و نیم ادامه داشته باشد در حالیکه دارد حکم بقیه اتهاماتش را می گذراند؟”

محمد علی طاهری در دهه ۸۰ موسسه فرهنگی هنری به نام «عرفان حلقه» را در تهران تاسیس کرد و از طریق فرادرمانی به درمان بیماری های روحی و پزشکی مردم می پرداخت. وی یکبار در سال ۸۹ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شد اما پس از ۶۷ روز حبس در سلول انفرادی آزاد شد.

وی بار دیگر در تاریخ ۱۴ اردبیهشت ماه ۹۰ بازداشت و در آبان ماه همان سال پس از سه جلسه دادگاه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام توهین به مقدسات به ۵ سال حبس، به اتهام فعل حرام (تماس با مچ دست زن نامحرم موقع اتصال دادن به فرادرمانی) به ۷۴ ضربه شلاق، به اتهام (دخالت در امر پزشکی، تحصیل مال نامشروع و توزیع آثار سمعی- بصری و استفاده از عناوین علمی) جمعا به ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

اما به گفته یکی از شاگردان محمد علی طاهری، وی پس از اعلام حکم به بند عمومی منتقل نشد و در تمام مدت سه سال و نیم در سلول انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران نگهداری شده است که در این مدت فقط چند بار بعضی از زندانیان را برای مدت کوتاهی به سلول او فرستاده اند.

این زندانی در فروردین سال ۹۳ نامه ای خطاب به احمد شهید نوشت که در آن موارد نقض حقوق بشر در مورد پرونده اش را توضیح و خواستار رسیدگی شده است. 

وی در این نامه صراحتا ضمن برشمردن موارد صریح نقض حقوق بشر و تخلفات متعدد قضات دادگاه و بازپرس پرونده، بازجوها و سایر مرتبطین پرونده خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی، آمادگی خود را برای ادای شهادت حضوری و ارائه گزارش مبسوط در خصوص وضعیت حقوق بشر در بند ویژه سپاه پاسداران در زندان اوین اعلام کرده است.

در این نامه محمد علی طاهری به ذکر جزئیات نقض حقوق انسانی خود  و دیگر زندانیان محبوس در بند سازمان اطلاعات سپاه و به طرح اتهامات ساختگی نیروهای امنیتی علیه خود پرداخته و به بیان جزییات آنها اقدام کرده است. از جمله به اتهام انتسابی ارتداد، محاربه با خدا و رسول خدا، توهین به مقدسات، فساد فی الارض و سب النبی، اقدام علیه امنیت ملی و … می توان اشاره کرد. او معترض است که هنوز پرونده اش باز است و امکان ایراد اتهامات جدید به وی وجود دارد. او همچنین به شرح انواع فشارها و تهدیدات  علیه خود و سایر اعضای خانواده اش توسط بازجو، برای اخذ اعتراف به ارتداد پرداخته تا جاییکه بر اثر فشارهای وارد وی چندین بار اقدام به خود کشی کرده است تا خود و خانواده اش را از گزند آسیب ها حفظ کند.

وی تاکنون بیش از چندین بار جهت اعتراض به این روند، اقدام به اعتصاب غذا کرده است. این در حالی است که به گفته آقای طاهری، وی هنوز در بازداشتگاه اختصاصی اطلاعات سپاه پاسداران در بند دو الف زندان اوین و به صورت انفرادی نگهداری و فقط در یک مدت کوتاه با یک زندانی دیگر هم سلولی بوده است و در این مدت هیچ گاه به بند عمومی منتقل نشده است که این خود نشانگر مفتوح بودن پرونده وی و تلاش بازجویان برای اخذ اعترافات تحت فشار است.

به گزارش سحام نیوز، سیستم امنیتی- قضایی حکومت ایران درتلاش درجهت جمع آوری مدارک برای اخذ حکم ارتداد علیه محمدعلی طاهری است و بدین منظور شاکیان خصوصی ساختگی را فراهم کرده تا علیه وی شهادت و شکایات غیرواقعی را مطرح کنند. این اتفاق، دقیقا مشابه همان اتفاقی ست که برای« محسن امیراصلانی» افتاد و سیستم امنیتی جمهوری اسلامی با فراهم کردن دو شاکی خصوصی علیه وی، حکم اعدام وی را به جرم «تجاوز به عنف» اخذ و این زندانی عقیدتی را اعدام کرد؛ سناریویی که پیش‌تر با اطلاع رسانی سحام، فاش شد. اکنون نیز سیستم امنیتی جمهوری اسلامی درتلاش است تا مقدمات اعدام محمدعلی طاهری را به اتهام «افساد فی الارض» فراهم کرده و زمینه اخذ واجرای حکم اعدام این زندانی عقیدتی را توسط دادگاه‌های فرمایشی انقلاب، فراهم کند تا اعدام زندانیان عقیدتی، به دلیل جرائم دیگری به جز دلایل عقیدتی صورت گیرد و جمهوری اسلامی از فشار مجامع بین المللی برای اعدام زندانیان به دلیل ابراز عقیده بکاهد. این درحالیست که آقای طاهری به جرم دگراندیشی و پایه گذاری عرفان حلقه، از۱۴ اردیبهشت ۹۰ در زندان انفرادی به‌ سر می‌برد.

گفتنی است، در تجمعات اعتراضی به وضعیت محمد علی طاهری روز چهارشنبه ۱۶ مهر ماه عده ای در مقابل درب دادگاه انقلاب تجمع داشتند که با ورود ماموران اطلاعات حدود هفتاد تن از آنها بازداشت شدند و پس از گرفتن تعهد و تهدید آزاد شدند. معصومه ضیایی، ملیحه بیگانگان، ایرج عمیدی و نرگس فرهادی از جمله بازداشت شدگان بودند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large