Skyscraper large

انتظارات “تجارت و تولید” از بازار نرخ ارز

ali jalali علی جلالی

علی جلالی

تعیین نرخ ارز به شکلی مستقیم بر روند صادرات و واردات و همچنین وضعیت تولید و سرمایه گذاری در کشور تأثیر گذار بوده و با توجه به اتفاقاتی که طی چند سال گذشته در کشور رخ داده، بخش های مختلف دچار تنش های گسترده و در پی آن از دست رفتن منابع، ظرفیت ها و بازارهای داخلی و خارجی فراوانی شده است.

شاید برخی بر این عقیده بودند که افزایش نرخ ارز، باعث درآمد بیشتر از صادرات کشور خواهد شد، اما این مهم که تولید کشور نیز به حجم بزرگی از واردات نیازمند بوده و این امر به طبع بر وضع تولید نیز تأثیرگذار خواهد بود.

شاید تنها کسانی که از این وضعیت اعتراضی نداشتند کسانی بودند که در ازای پول نفت از کشورهای دیگر مواد اولیه خوراکی و ارزاق کشور را وارد می کردند.

بدون شک تجربه چند سال گذشته به خوبی نشان داد که نرخ ارز، با تأثیر گذاری مستقیم بر سطح عمومی قیمت‌ها و همچنین وضعیت تورم در کشور به راحتی می تواند هم بازار مصرف و تقاضا را درگیر مشکلات فراوان کند و هم بر توان رقابتی تولیدکنندگان داخلی با طرف های خارجی و نیز سطح تولید و اشتغال اثرگذار باشد.

براین اساس و با توجه به نتایج عمیق و گسترده تغییر نرخ ارز در حوزه اقتصاد کشور، سیاست‌گذاری ها و تعیین نرخ ارزش پول ملی از اهمیت بالایی برخوردار است.

این روزها اما در شرایطی که قانون هدفمندی یارانه‌ها در کشور به اجراء گذاشته شد و پس از مدتی نیز تأثیر طبیعی آن بر اقتصاد کشور خود را نشان داد و همچنین وجود تحریم‌های بین‌المللی، و تأثیر پذیری شدید نرخ ارز غیررسمی در بازار آزاد طی چند سال گذشته به خوبی قدرت ویرانگر خود را به نمایش گذاشت، صحبت از برنامه های اقتصادی تازه ای شد که دولت یازدهم وعده آن را داد.

بااین حال، با بر سر کار آمدن دولت روحانی و کم شدن جو روانی حاکم بر بخش های متخلف سیاست داخلی، بین المللی و همچنین حوزه اقتصاد کشور، افزایش نرخ ارز خارجی کاهش یافت و تا حدی نیز بازار ارز به ثباتی نسبی رسید.

اگر چه بسیاری ناظران عواقب پیشین وضعیت اقتصادی در کشور را طولانی و اثرگذار می دانند، اما دولت و طرفداران آن معتقد هستند که سیاست های اقتصادی پیش رو می تواند بار مشکلات را کم کرده و راه را برای رفع رکود و تورم و همچنین افزایش تولید فراهم سازد.

نظری که برخی از فعالان و مدیران اقتصادی کشور با آن موافق نیستند. به طور مثال به تازگی یکی از واردکنندگان بزرگ تاریخ اقتصاد کشور که از طرف های عمده تجارت با کشورهای چین و روسیه است، ضمن انتقاد از عملکرد دولت در وضعیت بازار ارز، خواهان ثبات نرخ ارز شده تا بر این اساس، صادرات و واردات کشور به روندی مثبت و روبه گسترش برسد.

این در حالیست که وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت یازدهم در نظری متفاوت معتقد است که ثبات نرخ ارز می تواند باعث بروز مشکلات بسیار در تولید و همچنین صادرات کشور باشد.

با این حال وضعیت گذشت به خوبی نشان داد که حال و روز تولید کنندگان، صادرکنندگان و حتی واردکنندگان نیز در پی آشفتگی بازار چندان خوش نبود و هر کدام در پی خیز شدید ارزش پول های خارجی در برابر پول ملی دچار ضرر و زیان های بسیاری شدند.

عدم ثبات نرخ ارز؛ مشکل اصلی صادرات

روز گذشته رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با انتقاد از وضعیت فعلی صادرات کشور، عدم ثبات نرخ ارز و مسایل بانکی، را از عمده ترین مشکلات صادرات کشور دانست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین، ضمن بیان این مطلب افزود: “صادرات باید محور تمام فعالیت های اقتصادی کشور باشد و براین اساس چالش های بخش صادرات حل و فصل شود.”

به نوشته ایرنا، اسدالله عسگراولادی روز یکشنبه در چهل و دومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، در مورد آخرین آمار مربوط به صادرات ایران گفت: “میزان صادرات غیرنفتی در هشت ماهه سال گذشته با ۵۳ میلیون تن کالا، ۲۸ میلیارد دلار بود در حالی که این رقم در هشت ماهه ابتدای سال جاری به وزن ۶۳ میلیون تن کالا به ۳۳ میلیارد دلار رسیده است.”

عسگراولادی با بیان آنکه هم اکنون صادرات با واردات کشور حدود ۱۰ درصد تفاوت دارند، گفت: “در حال حاضر بازرگانان و تجار ایرانی به هیچ عنوان ارز را با شرایط افزایشی نمی پذیرند، بلکه خواهان ارز با ثبات هستند. هم اکنون صادرکنندگان براحتی نمی توانند پول خود را به کشور بازگردانند که امیدواریم با نتیجه مثبت مذاکرات چالش مسایل بانکی هرچه سریعتر برطرف شود.”

رونق صادرات در سایه بداخلاقی های غرب!

وی که مدیران با سابقه در حوزه روابط اقتصادی با کشورهای چین و روسیه است، با اشاره به بداخلاقی های غرب با اقتصاد ایران، اظهار داشت: “متاسفانه غربی ها همچنان به بداخلاقی های خود در قبال ایران ادامه می دهند ولی باوجود این بداخلاقی ها، صادرات رونق داشته و به مرز ۵۰ میلیارد دلار رسیده است.”

وی با بیان اینکه آلمان حساب فعالان اقتصادی ایران را مسدود کرده است، خواستار توقف بداخلاقی های غرب با اقتصاد ایران شد.

به گفته عسگراولادی، در هفته های اخیر حساب برخی فعالان اقتصادی در اروپا و به خصوص آلمان مسدود شده که امیدواریم این روند متوقف شود.

وی همچنین خواستار دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای صدور تمام کارت های بازرگانی به صورت پنج ساله شد و خاطرنشان کرد: “هم اکنون صدور کارت های پنج ساله بازرگانی تنها برای واحدهای تولیدی صورت می گیرد در حالی که تولید و بازرگانی از هم مجزا نیستند و به نظر می رسد می توان این دستور وزیر صنعت را برای -کارت های بخش بازرگانی تعمیم داد.”

ثبات نرخ ارز، سوبسیدی به نفع واردکنندگان

این در حالیست که وزیر صنعت، معدن و تجارت در اظهاراتی متفاوت در نشست شورای مشورتی که اختصاص به صنعت خودرو داشت، تثبیت نرخ ارز را سبب تجهیز سازنده خارجی و وارد کنندگان، علیه تولیدکننده داخلی عنوان کرد.

به نوشته فارس، محمدرضا نعمت زاده ضمن بیان اینکه؛ با توان بالای مهندسی و طراحی انواع خودرو و قطعات آن در داخل کشور باید واژه مونتاژکاری(سی کی دی) را از فرهنگ خودروسازی برای همیشه برداریم گفت:”تثبیت نرخ ارز سازنده خارجی را علیه تولیدکننده داخلی تجهیز می‌کند.”

به گزارش این خبرگزاری، نعمت زاده با تأکید بر اینکه باید در تشکیلات صنعت خودرو و قطعه سازی کشور، مدیران صادرات محور تربیت کرده و در صورت نیاز از مشاوران خارجی استفاده کنیم، تصریح کرد: “توان کشور در صنعت قطعه سازی نیز نسبت به گذشته افزایش یافته است، ضمن تأکید بر افزایش توان تولید قطعات یدکی در کشور خواستار عملکرد صحیح مکانیزم های اقتصادی در کشور شد و تثبیت نرخ ارز را سوبسیدی به نفع واردکنندگان و تولید کننده خارجی در برابر تولید کننده داخلی دانست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large