Skyscraper large

لایحه‌ى ٩۴ و معماى افزایش بودجه‌ى سپاه

sdfgjksdfgh5d65gtyhj

مژگان شیروان

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در همایش «ارتقای سلامت اداری و مبارزه با فساد»  بدون آوردن نام و با ذکر نشانی‌های روشن، از سپاه به‌عنوان نهادی یاد کرد که به علت تجمیع قدرت و ثروت در آن، از فساد در آن گزیری نیست؛ این درحالی است که یک روز پیش از آن، در لایحه‌ی بودجه‌ی سال آینده که خود به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد، دولت، بودجه‌ی این نهاد نظامی را حدود ۶۳ درصد نسبت به سال گذشته بالا برده است.

البته این افزایش بودجه، مختص سپاه هم نیست؛ دولت حسن روحانی، در دومین بودجه‌ی سالانه‌ای که از زمان روی کار آمدن به مجلس ارائه کرده، هزینه‌های دفاعی کشور را در مجموع ۳۲.۵ درصد افزایش داده و در بودجه‌ی تمامیٍ نهادهای نظامی ایران، افزایش چشمگیری به چشم می‌خورد.

سهم سپاه در این میان، از همه بیشتر و در مجموع، چیزی حدود ۱۷۴ هزار میلیارد ریال است. رقمی که نسبت به بودجه‌ی ۱۱۵ هزار میلیارد ریالیٍ سال گذشته، بیش از یک و نیم برابر شده است.  

اما با این وجود، بسیاری از خبرگزاری‌های کشور، روز گذشته به نقل از خبرگزاری وابسته به سپاه، یعنی خبرگزاری تسنیم، گزارش داده‌اند که بودجه‌ی جاری ستاد مشترک سپاه در سال آینده نه تنها افزایشی نداشته، بلکه با کاهش ۳۶ درصدی مواجه شده؛ یعنی از ۱۱۵ هزار میلیارد ریال در سال ۹۳ به حدود ۷۴ هزار میلیارد ریال در سال ۹۴ رسیده؛ منشأ این اختلاف را در کجا باید جستجو کرد؟

خبرنگار تسنیم، در گزارش اقتصادی خود، بار این اختلاف نظر را بر دوش قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا انداخته: مهم‌ترین بازوی اقتصادی سپاه و پیمانکاری بزرگترین پروژه‌های عمرانی و صنعتی کشور. هزینه‌ی اختصاص‌یافته به قرارگاه خاتم الانبیا در سال گذشته پنجاه هزار میلیارد ریال بوده که در سال جاری با افزایش صددرصدی، به صدهزار میلیارد ریال رسیده.

در این نکته اختلافی میان گزارش خبرگزاری تسنیم ومتن کامل لایجه‌ی بودجه وجود ندارد و تنها اختلاف در این است که براساس اعلام این خبرگزاری، بودجه‌ی قرارگاه خاتم الانبیاء از ردیف بودجه‌ی جاری ستاد مشترک سپاه خارج شده و تأمین مصارف اختصاصی صد هزار میلیارد ریالی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در سال آینده برعهده‌ی دولت نیست.

اما لایحه‌ی بودجه‌ی سال ۹۴، چیز دیگری می‌گوید: درست است؛ بودجه‌ی قرارگاه خاتم، ردیفی جدا از بودجه‌ی جاری ستاد مشترک سپاه دارد؛ همچون بودجه‌های حفاظت اطلاعات سپاه، یا طرح‌هایی همچون «نسیم رحمت» یا «طرح ولایت»؛ اما این به معنای به حساب نیامدنش در بودجه‌ی کل ستاد مشترک سپاه و عدم تأمینش از سوی دولت نیست. همانطور که در لایحه‌ی بودجه آمده.

به گمان برخی ناظران، این تغییر اتفاقاْ می‌تواند حاکی از تلاش دولت باشد، برای نظارت دقیق‌تر بر صرف هزینه از سوی قرارگاه خاتم الانبیا در پروژه‌های اقتصادی.

 


این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large