Skyscraper large
نگاه "سامی کتز" به دومين شهر سوريه:

حلب، هنوز زنده است

dfgh45689k7l

عکس از رویترز

سامی کتز، سردبیر دفتر آژانس خبری فرانسه در بیروت مسئول پوشش وقایع سوریه است. او به حلب سفر کرده بود و از پانزدهم تا نوزدهم نوامبر امسال را در آنجا گذراند. وی همچنین در دوران جنگ داخلی لبنان، از سال ۱۹۸۲ تا ۱۹۸۸ در بیروت حضور داشت. به گزارش فرارو به نقل از AFP،  او دیده‌هایش از حلب را با تجربیاتش از بیروت مقایسه کرده که بخشى از آن را می‌خوانید: 

کار ما خبرنگاران عجیب و در عین حال فوق‎‌العاده است. پیش از آنکه به جایی جدید برویم، هر چه در مورد آنجا به دستمان برسد می‌خوانیم و بر اساس خوانده‌هایمان دیدی نسبت به آن پیدا می‌کنیم. به آنجا که می‌رسیم تازه می‌فهمیم واقعیت با آنچه فکر می‌کردیم، زمین تا آسمان متفاوت است. 

من تصور می‌کردم، حلب جایی شبیه به برلین پس از جنگ جهانی دوم باشد. ویرانه‌هایی که از آنها دود بلند می‌شود و مردمی که شبح‌وار در سکوتی مرگبار در ناباورانه در خیابانها می‌لولند. در عوض، حلب برای من شبیه به بیروتِ زمان جنگ داخلی بود. جایی که مرگ و زندگی، کافه‌های پررونق و تک تیراندازان در همسایگی هم حاضرند. 

از جادۀ حلب شروع کنیم. قبل از جنگ، طی کردن مسیر ۳۵۰ کیلومتری دمشق تا حلب، از طریق بزرگراه، چهار ساعت زمان می‌برد. حال این زمان به شش هفت ساعت افزایش یافته است. آن هم در مسیر ۴۴۰ کیلومتری، با فرعی‌های فراوان، که طی کردنش به شکنجه می‌ماند. 

اگر بخواهید از سمت دولتی‌ها وارد شوید، مجبورید که از جاده‌های باریک و پیچ در پیچ گذر کنید تا یک وقت سر از منطقۀ تحت کنترل شورشیان درنیاورید. اگر گم شوید، مثلاً اگر یک دو راهی را اشتباه بپیچید، ممکن است سر از سیاهچال درآورده، تا حد مرگ شکنجه شوید و آخر سر هم سرتان را از بدنتان جدا کنند. 

در طول مسیر روستاهایی متروکی را می‌بینید که چندین بار بین شورشیان و دولت دست به دست شده‌اند. روی دیوارها ردِ فاتحان روستا را می‌بینید. هر بار طرفی روستا را به چنگ آورده، شعار مخصوصش را روی دیوارها حک کرده است. 

پس از آنکه از سی ایست بازرسی که توسط ارتش، پلیس و نهادهای امنیتی گوناگون اداره می‌شود بگذرید، به حلب می‌رسید. حلبی که زمانی پایتخت اقتصادی سوریه بود. شهری که زخم بسیار خورده است، اما همچنان بسیار زنده است.

به حلب که می‌رسم، انگار به بیروت دهۀ هشتاد بازگشته‌ام. شهر دو شقه شده است. حلب غربی و شرقی. یک خط حائل از شمال تا جنوب شهر را دو نیم کرده است. مرکز تاریخی شهر، مروارید شهر، ویران شده است. همچنان که در بیروت شده بود. 

سه تفاوت اساسی میان حلب امروز با بیروت دهۀ هشتاد وجود دارد. در لبنان، شهر به دو بخش با اکثریت مسلمان و اکثریت مسیحی تقسیم شده بود. در حلب این تقسیم بندی دینی نیست، بلکه سیاسی است: میان شورشیان و حکومت. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large