Skyscraper large
مصطفى تاج زاده:

هرگز دادگاه را به رسمیت نشناختم، درخواست تجدیدنظر هم ندادم

d65fg4df4g4f

تازه‌ترین تصویر از مصطفى تاج‌زاده
عکس از: سعید شریعتى

مصطفى تاج زاده، عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی که دوره ی محکومیت شش ساله را پس از انتخابات ٨٨ می گذراند، نهم آذرماه گذشته، پس از سه روز مرخصی، به زندان اوین بازگشت. او که از چند بیماری از جمله آرتروز رنج می برد و در سال های اخیر تنها براى درمان به بیرون زندان آمده بود حالا مى‌گوید: 

«در این نزدیک ۶ سال از این ها هیچ تقاضایی نکرده ام نه به دلیل لجبازی بلکه برای این که هیچ کار خلاف قانونی انجام نداده ام که مستحق ۷ سال زندان باشم. از ابتدا دادگاه و حکم را به رسمیت نشناختم و تجدید نظر هم ندادم و وثیقه هم نگذاشتم»

به گزارش فیس بوکِ همسرش، فخرالسادات محتشمى پور که دیروز براى ملاقات او به زندان اوین رفته، تاج زاده می گوید با یکی دو برخورد تصادفی با شهروندان متوجه شدم که مقالات و یادداشت هایم دقیق و نقادانه مطالعه می شود و این برایم بسیار خوشایند بود چرا که همیشه از نقادی استقبال کرده ام. البته از برخی صفات که مستحق آن نیستم و به کار می بردند بسیار هراسناک شدم و از شر شیطان و وسوسه هایش به خدای پناه برده و می برم.

او می گوید در گذشته هر چند باری که به مرخصی می آمدم متوجه تحولات اجتماعی و فرهنگی می شدم اما این بار که پس از دو سال از زندان بیرون آمدم سرعت تحولات مرا به شدت مبهوت و نگران کرده و از گرانی هم که بیداد می کند بسیار متأسف شدم. البته خوب می دانم که این مسئله حاصل سیاست های غلط دوره ۸ ساله حکومت یک دست و بخش عمده ای از مشکلات به دلیل تحریم هاست اما به هر حال برای مردم که فشار زیادی را متحمل می شوند فکری باید کرد.

خبر مربوط به مرخصی اش در برخی روزنامه ها این مسئله را متبادر به ذهن ساخته که او خود درخواست مرخصی کرده است. می گوید من در این نزدیک ۶ سال از این ها هیچ تقاضایی نکرده ام نه به دلیل لجبازی بلکه برای این که هیچ کار خلاف قانونی انجام نداده ام که مستحق ۷ سال زندان باشم. از ابتدا دادگاه و حکم را به رسمیت نشناختم و تجدید نظر هم ندادم و وثیقه هم نگذاشتم تنها یک فرم را امضا کردم که به همه زندانیان دادند و آن هم مربوط به تجمیع احکام بود که باید ۶ سال حکم (۵+۱) به ۵ سال تقلیل می یافت که پس از آن به ۷ سال افزایش یافت و این دقیقا لجبازی ایشان بود.

تاج زاده در ارتباط با شرایط روز می گوید من به این سخن شهید بهشتی کاملا اعتقاد دارم که باید جذب حداکثری و دفع حداقلی داشته باشیم. باید تهدیدها را تبدیل به فرصت کنیم و شعارمان باید تبدیل معاند به مخالف و مخالف به موافق باشد چه در زندان چه خارج از آن. می گوید نظرسنجی که دولت در رابطه با توافق ژنو کرده نشان داده که ۸۱% از مردم موافق تمدید مذاکرات هستند و این نظرسنجی ها برای دولت و دستگاه دیپلماسی آن می تواند راهنما باشد و باید همین شیوه را ادامه دهند مردم را محرم بشمارند و برای رأی و نظرشان ارزش قائل باشند.

تاج زاده، کتاب خاطرات سیاسی خلیل مکی با مقدمه فاضلانه همایون کاتوزیان را برای مطالعه عزیزان معرفی می کند که توسط شرکت سهامی انتشار به زیور طبع آراسته شده است. و از مقاله «هیچ بزرگ» نوشته سید علی میرفتاح که به تاریخ پنجم آذرماه در روزنامه اعتماد نگارش شده تعریف می کند. می گوید پس از مدت ها توانستم این روزنامه را بخوانم و از یادداشت ها و مقالات مندرج در آن لذت ببرم.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large