Skyscraper large
على مطهرى در دانشگاه تهران:

به نام حفظ نظام، قانون اساسی نظام را زیر پا گذاشته‌اند

fgh8574fg87hf8g7hعلی مطهری در مراسم روز دانشجوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران که دیروز در تالار شهید چمران دانشکده فنی برگزار شد، گفت: برخی افراد به نام حفظ نظام، اصول و قانون اساسی نظام را زیر پا گذاشته‌اند و این کاملا غلط است. 

به گزارش ایلنا نماینده تهران در مجلس با یادآورى اهمیت جنبش دانشجویی تصریح کرد: دانشجو و دانشگاه دیده‌بان جامعه است که آژیر خطر را می‌کشد. در ابتدای انقلاب این سوال مطرح بود که آیا نیازی به جنبش دانشجویی است یا خیر؟ پاسخ مثبت است زیرا نقد قدرت و حکومت‌ها لازم است و حکومت‌ها نیاز به نقد دارند وگرنه فاسد می‌شوند.

وی با اشاره به حدیثی از امام علی گفت: شهید مطهری در کتاب پاسخ به نقدهای کتاب مسئله حجاب می‌گوید هر که در جایگاه غیر قابل نقد و انتقاد بایستد هم خود و هم جامعه را فاسد می‌کند.

على مطهرى با تاکید براینکه جنبش دانشجویی باید شرایط نقد را در خود فراهم کند افزود: قشر دانشحو نقاط مثبت و منفی دارد. اولا دانشجو فرصت خوبی برای رصد امور شرایط کشور دارد، دوم اینکه در سنین جوانی است و روحیه نشاط و عدالت خواهی در او شدید است و همچنین از هوش و استعداد خوبی برخوردار است. نقاط منفی جنبش دانشجویی نیز این است که به دلیل جوانی ممکن است احساساتش بر عقل غلبه پیدا کند و ابزار دست گروه‌های سیاسی شود و همچنین دچار علم ناقص و جهل مرکب شود.

او گفت: دانشجو و دانشگاه می‌تواند نقش یک اسوه را بازی کند اما اسوه باید خود پاک باشد. دانشجو همواره رصدکننده اوضاع اجتماع است و کسی که رصدکننده اوضاع باشد خود از این ملت و انقلاب است.

مطهری ادامه داد: وجود ولی فقیه خود یک نور هدایت است اما بودن ولی فقیه هیچ وظیفه‌ای را از ما نمی‌کاهد و باید بدانیم اگر کاهلی کنیم٬ انقلاب ما به انقلاب صدر اسلام شبیه می‌شود و باید دانست انقلاب ما همانند انقلاب فرانسه و روسیه نیست و باید انقلاب خود را آسیب‌شناسی کنیم به طوری که سه آسیب در انقلاب به وجود آمده که باید تصحیح و اصلاح شود.

نماینده مردم تهران گفت: اول اینکه نقد ولایت فقیه را که بعضی‌ها غیردموکراتیک جلوه می‌دهند باید مد نظر داشت به طوری که مشکل از برخی ولایتمداران است نه ولایت فقیه. مشکل دوم اینکه بعضی‌ها با مشکلاتی که به وجود می‌آورند درصدد هستند تا یک بتی را از طرف موافق خودشان که هوادار آن هستند٬ بسازند و آنها غیرقانونی شخصی را که هیچ وجه مثبتی ندارد بزرگ می‌کنند؛ مطهرى افزود: باید دانست که اگر نقدی در حوزه رهبری پیش می‌آید باید از حدود خود خارج نشویم. به طوری که سیره رهبری انتقاد پذیر است اما ما باید جایگاه رهبری را حفظ کنیم و ایشان هم خودشان از نقد و انتقاد ناراضی نیستند.

او ادامه داد: دوم برداشت غلط ما از مساله‌ى “حفظ نظام” است. به طوری که تمامی عزیزان کارهایی را می‌کنند که عملکرد آن‌ها را توجیه می‌کند که متاسفانه این مساله در میان مسئولان امنیتی و اطلاعاتی ما در سال‌های قبل وجود داشته است و برخی افراد به نام حفظ نظام، اصول و قانون اساسی نظام را زیر پا گذاشته‌اند و این کاملا غلط است. به طوری که در بندهای قانون اساسی ما، تفهیم اتهام به متهم و بازداشت غیرقانونی نهی شده است که در قضیه ستار بهشتی هم این موضوع وجود داشت که بنده از آن دفاع کردم و جلوی ظلم ایستادم اما برخی‌ها گفتند که حفظ نظام مهم‌تر از این مساله است و البته بنده با آن مخالفت کردم.

مطهری تاکید کرد: باید از انتقاد‌ها استقبال کنیم و این فضایی که اگر کسی یک انتقادی می‌کند و آن را ضدنظام و منافق و برانداز می‌خوانند باید برچیده شود. همانطور که در قانون اساسی کشورمان هم آمده است که اصل بر برائت است.

نماینده مردم تهران گفت: باید از انتقادها استقبال کنیم و این فضایی که اگر کسی یک انتقادی می‌کند و آن را ضدنظام و منافق و برنداز می‌خواند باید برچیده شود. همانطور که در قانون اساسی کشورمان هم آمده است که اصل بر برائت است.

مطهری در خصوص مخالفت با فرهادی برای وزارت علوم گفت: در مجلس حرفم این بود که مشکل شما فتنه نیست بلکه می خواهید بگویید که وزارت علوم باید در دست شما باشد.

مطهری با بیان اینکه بسیاری از مردمی که در راهپیمایی ۲۵ خرداد و سایر راهپیمایی ها به خیابان آمدند صرفا به نتایج انتخابات انتقاد داشتند و برای دفاع از نظام به خیابان آمدند تاکید کرد: ما به درست یا غلط آنها را فتنه‌گر قلمداد کردیم و برخوردی کردیم که شما براندازید اینها آفاتی است که انقلاب را تهدید می‌کند. به همین دلیل گفتم آنقدر نگران نباشید که انقلاب همانند نهادی که با هر باد از پای درآید.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: معتقدم که شما دانشجویان انقلاب و نظام را دوست دارید منتهی انتقاداتی نیز دارید و معتقدید که باید اصلاحاتی صورت بگیرد.

مطهری با تاکید بر اینکه آسیب سوم این است که برداشت غلطی از آزادی بیان شکل گرفته است گفت: اگر آزادی بیان باشد و مطبوعات آزاد باشند جلوی بسیاری از تخلفات گرفته می‌شود اما متاسفانه گاهی خطوط قرمز مصنوعی درست می‌‌کنیم که مثلا نمی‌توانید درباره مفاسد اقتصادی و فتنه حرف بزنید.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به “سیره ائمه اطهار با مخالفان” گفت: سیره امام علی اینگونه بود که خوارج تا هنگامی که دست به سلاح نبردند٬ آزاد بودند و حتی در منابر به امام توهین می کردند اما امام اجازه برخورد با ایشان را نمی‌دادند لذا خط قرمز ما باید اقدام مسلحانه باشد و باید با اینگونه افراد برخورد کرد نه اینکه فردی انتقادی داشت با او برخورد کنیم. امام نیز تا ۳۰ خرداد سال ۶۰ اجازه داده بودند که مجاهدین آزاد باشند.

وی درباره شرایط آزادی بیان در دولت یازدهم نیز گفت: با روی کار آمدن دولت جدید تفاوت چندانی مشاهده نشده و هنوز سخت گیری ها پا برجاست. من تا دو ماه پیش عضو شورای نظارت بر مطبوعات بودم که از آن دوره وزارت اطلاعات سخت‌گیری می‌کرد اما الان قوه قضاییه گاهی اوقات سختگیری‌هایی می‌کند که انشاالله امیدواریم روش‌ها اصلاح شود و آقای روحانی نیز به وعده‌های خود عمل کند.

مطهری در پاسخ به سوالی درباره اینکه پیگیری‌هایتان درباره رفع حصر به کجا رسیده است٬ بیان کرد: اولا باید بگویم که بنده مسئول رفع حصر نیستم ولی به دلیل احساس مسئولیتی که داشته‌ام این مساله را پیگیری می‌کنم و باید دست به دست هم بدهیم تا این مساله حل شود و این حالت کشمکش نباید ادامه یابد.

عضو فراکسیون رهروان افزود: اینکه شورای عالی امنیت ملی در شرایطی ویژه که کشور را آشوب فرا گرفته باشد فردی را دچار حصر محدود کند٬ مخالفتی وجود ندارد اما بحث این است که بعد از آن چرا حصر ادامه پیدا کرد. حتی تا زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد مساله ای نبود ولی در دولت جدید که بسیاری از مسائل منتفی شده و بسیاری از معترضین با نظام آشتی کرده اند٬ ادامه حصر با چه منطق و مجوزی است؟

وی با یادآوری اینکه معتقد است برای آینده انقلاب این شکاف در جامعه باید برطرف شود افزود: ادامه این وضع به نفع کشور نیست و وجود چنین جلساتی با این تفکر و شور و شوق باید هشداری برای مسئولان باشد که چنین فکری هم هست و مساله تمام شده نیست.

علی مطهری گفت: می‌توان با گفت‌وگو و منطق یک راه‌حل جهت برای این موضوع پیدا کرد به طوری که خودم با خانواده‌های هر دو نفر صحبت کردم و حتی از آنها سوال کردم و به آنها گفته ام که یک نظر این است که آنها با توجه به اعمالی که صورت داده اند باید اعدام شوند مگر اینکه توبه کنند که آنها هم توبه نمی‌کنند و در ادامه به آنها گفتم که بروید با این دو نفر صحبت کنید و البته آقای موسوی به فرزندانشان جمله‌ای را گفته بودند که آنها هم به من انتقال دادند و مضمون آن این بود که ما نظام را دوست داریم. لذا این مباحث و حرف‌هایی که آقای کروبی زده است همانند حرف آقای موسوی بوده است و باید به نوعی به این مباحث پایان داد و بنده می‌گویم که راه برای مرتفع شدن این موضوع باز است. به طوری که روحانیت و علما باید وارد این موضوع شوند و دانشگاهیان هم به این موضوع و حل آن راضی هستند و باید بگویم که تمام طرف‌های دخیل در این قضیه و نهادهایی که در این موضوع دخیل هستند سهمی بر عهده دارند و می‌توانند وارد این قضیه شوند تا موضوع به یک نحوی حل و فصل شود. چرا که برخی ها فکر می کنند که اگر آقایان موسوی و کروبی بدون توبه آزاد شوند به نظام ضربه وارد خواهد شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large