Skyscraper large

گرانی نان؛ دولت و ناراضیان

ali jalali علی جلالی

علی جلالی

سرانجام بعد از سه سال درخواست رسمی نانوایان و مطرح کردن خواست آنها به دولت پیشین و دولت یازدهم، خبرگزاری های کشور در عنوان های اول خبر اقتصادی خود، با اشاره به گران شدن قیمت نان، از نارضایتی نانوایان و مردم در این مورد خبر دادند.

اگر چه هر دو قشر عرضه کننده و خریدار، از این افزایش نرخ ناراضی هستند، اما جنس نارضایتی آنها با یکدیگر متفاوت است. به نوشته رسانه ها مردم در خصوص گران شدن نان ابراز گله کرده و نانوایان هم بابت کم بودن میزان افزایش نرخ ناخشنودند.

دولت اما در این میان، افزایش نرخ را در حد اعلام شده، با توجه به افزایش هزینه ها و مشکلات نانوایان، مناسب دانسته و از برخورد با متخلفان خبر داده است.

این در حالیست که گزارش های میدانی از گران فروشی اکثر نانوایی ها، بدون توجه به مصوبه دولت و بیش از میزان مجاز اعلام شده خبر می دهند.

نمایندگان اصولگرا و “معیشت”

روز گذشته یک عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از -به گفته وی- تناقض‌ گویی و موضع دوگانه دولت در مورد افزایش قیمت نان، از دولت خواست تا بهبود معیشت مردم را در راس و اولویت برنامه های خود قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری مجلس، علی ایرانپور در گفت وگو با این خبرگزاری، در رابطه با افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان، ضمن یادآوری اینکه در صحبت‌های نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در مورد قیمت نان شاهد یک نوع تناقض گویی بودیم، گفت: “دولت از یک طرف اعلام میکند اراده و علاقه ای برای افزایش قیمت نان ندارد و چندین ماه بود که این نکته را اعلام می کردند اما دیروز دیدیم که اختیار افزایش قیمت نان به استانها داده شد و به نوعی دولت مجوز افزایش قیمت را خودش صادر کرد.”

نماینده مبارکه در مجلس شورای اسلامی افزود: “با توجه به شرایط کنونی جامعه، وقت مناسبی برای افزایش قیمت نان نبود و اینکه اعلام شده نان  تا ۳۰ درصد گرانتر می شود که با شرایط فعلی جامعه همخوانی ندارد.”

نبود شرایط مناسب برای افزایش قیمت نان

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس تصریح کرد: “بهتر بود دولت در رابطه با افزایش قیمت نان زمان و شرایط مناسبتری راانتخاب می کرد چرا که قوت اغلب مردم نان است و گران شدن این کالای اساسی مشکلات بسیاری را برای مردم ایجادمی کند.”

ایرانپور با تاکید بر اینکه بهبود معیشت مردم باید در راس اولویت های کاری دولت قرار گیرد، گفت: “در حالی که دولت اعلام کرده هدف از افزایش قیمت نان ارتقای کیفیت است تاکنون تحول چشمگیری در این خصوص مشاهده نشده است.”

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در رابطه با ایجاد نانوایی هایی برای پخت نان به صورت آزاد، افزود: “چنین طرح ها پختگی لازم را ندارند و این دست پیشنهاد باید به طور دقیق بررسی ومورد مطالعه قرار گیرد.”

به نوشته ایکانا، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، نوبخت با اشاره به موضوع افزایش قیمت نان در کشور گفت: “دولت هیچ تصمیمی برای افزایش قیمت نان ندارد و یارانه خرید گندم را همانند سابق پرداخت خواهد کرد؛ ولی به نانوایی‌ها اجازه دادیم از امروز تا ۳۰درصد افزایش قیمت بدهند.”

تذکر کتبی نمایندگان

این خبرگزاری همچنین به تذکرجمعی از نمایندگان به علت گرانی نان پرداخته و از قول این نمایندگان نوشت:”عدم پرداخت یارانه نان باعث فشار مضاعف به اقشار ضعیف است.”

بنابراین گزارش، عضو هیأت رئیسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی را قرائت کرد که در این میان؛ بذرپاش نماینده تهران، سبحانی نیا نماینده نیشابور، قاضی‌پور نماینده ارومیه و محجوب نماینده تهران به رئیس جمهور؛ صدور دستور رسیدگی به علت گرانی نان و عدم پرداخت یارانه نان که موجب فشار مضاعف به اقشار ضعیف شده است و متاسفانه در این ارتباط سفره مردم کوچک شده است تذکر داد.

“تناقض‌گویی” از اعلام تا عمل

در این میان یک خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران هم در گزارشی از روند افزایش قیمت نان انتقاد کرده و نوشت:”در حالی که مسئولان میزان افزایش قیمت نان را ۳۰ تا ۳۵ درصد اعلام می‌کنند، قیمت‌های اعلام‌شده از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران نشان می‌دهد آنچه در عمل اتفاق افتاده، افزایش حدود ۴۰ درصدی قیمت نان است.”

به نوشته خبرگزاری فارس، در حالی که مسئولان صحبت از افزایش حداکثر ۳۰ درصدی قیمت نان می‌کنند، اما نرخهای اعلامی سازمان صنعت و معدن و تجارت استان تهران با یک مقایسه سر انگشتی قیمت‌های جدید نشان می‌دهد که قیمت نان ۴۰ درصد افزایش یافته نه ۳۰ درصد!

بنابر این گزارش، هفته گذشته نیز رئیس اتحادیه نانوایان به این خبرگزاری منتقد دولت گفته بود که به دلیل تورم سالانه و افزایش نیافتن نرخ نان در دو سال اخیر پیشنهاد افزایش ۴۰ درصدی نان را داده‌ایم؛ نکته ای که امروز با اعلام قیمت ها تایید شد.

براین اساس شب گذشته محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور اعلام کرد که قیمت نان حداکثر ۳۰ درصد افزایش یافته است.

به نوشته فارس، در همین حال نعمت‌الله ترکی معاون برنامه‌ریزی استاندار تهران نیز گفت که میزان افزایش به طور میانگین ۳۰ تا ۳۵ درصد است و ممکن است در برخی موارد کمتر یا بیشتر باشد.

وقتى گرانی کلید خورد

خبرگزاری دیگر اصولگرایان هم در گزارشی با عنوان “گرانی از صبح امروز کلید خورد؛” به نقل از محسن لزومیان رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان نان در تشریح جزئیات افزایش به طور متوسط ۳۰ درصدی قیمت آرد و نان در استان تهران نوشت: “دولت به منظور بهبود کیفیت نان، کاهش ضایعات و اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، قیمت آرد و نان را در سراسر کشور اصلاح کرد که بر این اساس، کارگروهی که به ریاست استاندار در استان تهران تشکیل شده بود نیز شب گذشته در رابطه با قیمت نان در این استان به جمع بندی رسید.”

به نوشته مهر، نعمت الله ترکی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری تهران در مورد خبر گران شدن نان اظهار داشت:” این افزایش قیمت شامل تهران ، ری ، شمیرانات و پردیس می‌شود و با ابلاغی که از دهم آذر به فرمانداری‌ها صورت می گیرد، آنها در خصوص قیمت نهایی دیگر شهرستان‌های استان تصمیم گیری می کنند که به طور قطع این افزایش قیمت در دیگر شهرستان‌ها نسبت به تهران پائین تر هم خواهد بود.”

نانوایان: “این میزان افزایش کافی نیست”

اما رئیس اتحادیه نان سنگک  هم روز گذشته از نارضایتی نانوایان با افزایش ۳۰ درصدی خبر داد اما در عین حال از اعضای اتحادیه نان سنگک خواست تا با همین نرخ ۳۰ درصد کنار آمده و توقع افزایش بیش از این را نداشته باشند.

به نوشته خبرگزاری کار، رئیس اتحادیه نان سنگک انتقاد نانوایان نسبت به افزایش بیش از ۳۰ درصدی نان را کافی و منطقی ندانست و گفت: “با افزایش قیمت نان کیفیت آن بهبود خواهد یافت.”

محمدرضا نظرنژاد در گفت‌و‌گو با ایلنا در خصوص افزایش قیمت نان، گفت: “اتحادیه نانوایان در نظر داشتند که قیمت نان سنگک را تا ۵۰ درصد افزایش دهند اما دولت افزایش ۳۰ درصدی را محقق کرده است.”

وی با انتقاد از از افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان افزود: “افزایش قیمت به این میزان مشکلی از ما برطرف نمی‌کند اما امیدواریم که دولت طی ماه‌های آینده نرخ‌های بالاتری اعلام کند.”

رئیس اتحادیه نان سنگک تصریح کرد: “با افزایش نرخ نانوایانی که تمایل داشته باشند می‌توانند به سمت آزادپزی بروند.”

پروژه ای از سه سال پیش 

در همین حال یک مقام مسئول در گفت‌وگو با ایلنا، درخواست نانوایان برای افزایش قیمت نان را پروژه ای دانست که از سه سال پیش کلید خورده و در عین حال هشدار داد که اصناف بازرسی‌های لازم را بعمل خواهند آورد و از افزایش بیش از ۳۰ درصد جلوگیری خواهند کرد.

این گزارش بدون ذکر نام این مقام مسئول به نقل از وی نوشت: “از ۳ سال پیش نانوایان در خواست افزایش قیمت نان را داده بودند اما دولت یازدهم از ابتدا با این مسئله مخالف بوده و شرایط را برای افزایش قیمت مهیا نمی دانست. “

وی افزود: “با توجه به افزایش قیمتی که در حال حاضر صورت گرفته اتحادیه و اصناف نظارت های لازم را بر کنترل قیمت ها و جلوگیری از افزایش بیش از آنچه مقرر شده خواهند داشت. اصناف بازرسی های لازم را بعمل خواهند آورده و از افزایش بیش از ۳۰ درصد جلوگیری خواهند کرد. در این خصوص اتحادیه ها هم باید بر اساس قانون فعالیت کنند.”

این منبع آگاه یادآور شد: “البته باید اعلام کرد تا به این لحظه از افزایش قیمت نان در سال آینده خبری نیست.”

نارضایتی مردم؛ وعده دولت

ایلنا همچنین در یک گزارش میدانی از اولین ساعات گرانی نان؛ از نارضایتی مردم و وعده دولت برای برخورد با تخلفات خبر داد.

این خبرگزاری در مطلب خود از فضای موجود در نانوایی ها خبر داده و نوشت:”بحث بین مردم و نانوایی‌ها امروز در نوع خود جالب بود، بسیاری از مردم از اخبار شب گذشته با خبر نبودند اخباری که خبر از گرانی نان را به همراه داشت آن هم گرانی ۳۰درصدی؛ برخی از نانوایی‌ها با نصب قیمت‌های جدید بر روی شیشه و دیوار‌های نانوایی خود قیمت نان را به مردم ابلاغ کردند؛اما در این میان چند نکته هم قابل توجه است؛نکته هایی که به کنجد، نداشتن پول خرد و… مربوط است. مردم گلایه داشتند که چرا نانوایی‌ها تلاش دارند با ریختن مقداری کنجد مبلغی بیش از مصوب دولت از مردم دریافت کنند.”

دلایل دولت برای افزایش نرخ

خبرگزاری دانشجویان ایران هم به نقل از خسروتاج قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در تشریح دلایل افزایش ۳۰ درصدی قیمت نان نوشت: “طی ۳۰ ماه گذشته افزایش قیمتی در بخش نان نبوده و این در حالی است که طی این مدت در بخش خرید گندم از کشاورزان بابت قیمت های تضمینی افزایش نرخ داشته‌ایم.”

به نوشته ایسنا، وی در ارتباط تلفنی با برنامه پایش افزود: “در سال ۱۳۹۱ قیمت خرید گندم ۴۲۰ تومان، سال گذشته قیمت ۸۰۰ تومان و در سال جاری ۱۰۵۰ تومان بود. البته پیش بینی برای سال آینده نیز ۱۰۵۵ تومان است؛ بناراین افزایش قیمت در خرید تضمینی گندم داشتیم و کارخانه آرد نیز به دلیل افزایش دستمزد و بعضا به دلیل خریدهای ارزی که نرخ خرید ارز بالا رفته و به تبع هزینه های ارزی نیز افزایش پیدا کرد به صورت کلی افزایش هزینه داشتند.”

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: “صنعت نانوایی به دلیل مشکلاتی که در بخش دستمزد و بالا رفتن قیمت حمل و نقل داشتند هم شاهد افزایش قیمت ها بودند.”

خسروتاج همچنین بیان کرد: “مصرف کنندگان در بخش کیفیت نان در واقع رضایت آن چنانی ندارند. بعضی از افراد به دلیل اینکه سایز نان ها کوچک شده و یک مقدار کیفیت نان مطلوب آن چیزی که می خواهند نیست، ناراحت هستند. دولت طی سال های گذشته تقریبا به طور متوسط سالی ۱۱ هزار میلیارد تومان یارانه بابت مابه‌التفاوت خرید گندم و آنچه به کارخانه آرد می فروشد را پرداخت می کند.”

وی یادآور شد: “در حال حاضر دولت ۷۰۰۰ میلیارد تومان فقط مابه‌التفاوت خرید قیمت گندم و آن قیمتی که به کارخانجات می فروشد را پرداخت می کند. همچنین حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان هم یارانه ای است که به صورت مسقیم به مردم پرداخت می شود.”

نیاز یک جراحی اساسی در صنعت نان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: “کل صنعت نان به همراه ذی‌نفعان از شرایط موجود ناراضی هستند. این صنعت نیاز به یک جراحی اساسی دارد تا شرایط رقابتی ایجاد کنیم و در این شرایط نان مورد نظر مردم با کیفیت آردهای مشخصی تولید می شود. البته کارخانجات آرد هم باید این آمادگی را داشته باشند که بتوانند گندم مورد نیاز افراد خاص نانوایی ها را تامین کنند.”

خسرو تاج با اشاره به اینکه در حال حاضر ساختار صنعت نان اجازه هیچ گونه آزاد سازی را نمی دهد، گفت: “افزایش قیمت نان دو قسمتی است. اولین قسمت این افزایش پیش بینی هزینه هایی که در اثر افزایش قیمت گندم و آرد نانوایی ها بود که در اختیار استانداری ها قرار داده شده و حداکثر تا سقف ۳۰ درصد باید تعیین شد.”

وی عنوان کرد: “بعضی از استان ها سال گذشته پنج درصد افزایش قیمت را داشته‌اند؛ بنابراین امسال نسبت به قیمت های سال ۱۳۹۲ حداکثر تا سقف ۳۰ درصد می توانند افزایش داشته باشند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large