Skyscraper large
گفتگوى روزنامه‌ى فيگارو با امیرحسین جهانشاهی

توافق نهائی با ایران حتمی است وگرنه همه‌ى منطقه منفجر خواهد شد

df56g4dfg555f

رنو ژیرارد

یک هفته پس از کنفرانس خبرى امیرحسین جهانشاهى، مؤسس تلویزیون رها در پاریس، روزنامه ى فرانسوى فیگارو، به سراغ او رفت تا درباره ى بازگشت او به ایران و دیگر مطالب مطرح شده در آن کنفرانس بپرسد.

آقاى جهانشاهى در این مصاحبه مى‌گوید: جامعه بین المللی و ایران چاره ای جز حل مساله‌ى اتمی ندارد. ما به یک توافق کامل و نهائی خواهیم رسید زیرا بدون رسیدن به چنین توافقی تمام منطقه منفجر خواهد شد.

او افزود که براى حل بحران هسته‌اى، نخست باید تحقیرهای سیاسی و اقتصادی دنیای غرب و کشورهای همسایه علیه ایران جبران شود.

او با اشاره به اینکه قطر، با تغذیه‌ى تروریست‌ها تهدیدى براى ایران و منطقه است گفت: شرایط سه دهه ى گذشته‌ى کشورمان، باعث جلوگیری از استخراج منابع مشترک گازى ما با قطر  شده و ما باید نیازمان را در تولید گاز جبران کنیم. آقاى جهانشاهى تاکید کرد این شرایط، غیر قابل قبول است و باید در وقت مقتضی کاملا تغییر یابد.

آنچه در پى مى‌آید ترجمه‌ى متن کامل گفتگوى روزنامه‌ى فیگارو با امیرحسین جهانشاهى است:

در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس، در ۲۰ نوامبر (٢٩ آبان) شما اعلام کردید که تاریخ ۲۴ نوامبر (٣ آذر) بدون عقد قرارداد نهائی هسته ای میان ایران و کشورهای ۵+۱ سپری حواهد شد و نیاز به چند ماه اضافی برای رسیدن به توافق نهائی  خواهد بود. آیا تا تاریخ اول ژوئیه ۲۰۱۵ به این توافق خواهیم رسید؟ 

قبل از هر چیز می خواهم به وضوح بگویم که کشورم کوچکترین احتیاجی به ساختن سلاح های هسته ای ندارد. اینگونه سلاح ها علیه منافع ملت و مسئولین کشور است؛ زیرا که نتیجه‌ى دستیابی به آنها بلافاصله منجر به هسته ای شدن عربستان سعودی،‌ مصر و ترکیه خواهد شد.  ضمنا من میدانم در راس حاکمیت ایران، افراد زیادى هستند که به این نتیجه رسیده اند کشور ما چاره ای جز خارج شدن هر چه زودتر از این بن بست هسته ای ندارد؛ اما رسیدن به این هدف،‌ فقط در صورتی امکان پذیر خواهد بود که از این مذاکرات با سربلندی خارج شویم در حالى که امروز ما بسیار این ماجرا دور هستیم. به هر صورت، تاریخ ۲۴ نوامبر، برای دستیابی به یک توافق کامل و نهائى، غیر واقعی بود،‌ چون این پرونده در یک قالب منطقه ای فوق العاده پیچیده قرار گرفته است. 

چه مانعی ایران و غرب را در این مذاکرات، از هم جدا نگاه مى‌دارد؟

غربی ها تصور میکنند که برداشتن تحریم هاى شان امتیازی است در مقابل انصراف ایران از دستیابی به سلاح های هسته ای. اما برای ایران، برداشتن این تحریم ها صرفا یک حق طبیعی محسوب میشود. کشور من، ۳۵ سال است که زیر فشار تحقیرهای سیاسی و اقتصادی دنیای غرب  و کشور های همسایه  بوده است. باید هر دو این تحقیرها جبران شود چون از هم جدا نشدنی هستند. 

منظورتان از این [کشورهاى همسایه] چیست؟ 

باید بطور روشن بگویم: کشورم دارای اختلاف مرزی با هیچیک از همسایگانش نیست. اما ما ایرانیان یک مشکل اساسی با آنهائی داریم که در جهان عرب و مسلمان، بطور فعال تمام تروریست ها را در مرزهای ما تغذیه میکنند. این گروه ها یک خطر واقعی برای موجودیت و تمامیت ارضی ایران هستند. بنابراین برای اینکه ایران از سلاح هسته‌اى صرفنظر کند لازمه اش از بین بردن خطرى است که با پول و حمایت این ممالک امکان پذیر شده. تا وقتى کشورهائی باشند که از گروه های تروریست در مرزهای ما حمایت کنند، شما باید بفهمید که ما نمی توانیم «گارد خود را پائین بیاوریم».

من واقف به این موضوع هستم که ایران و عربستان سعودی هم ازبعضی از اینگونه حرکت ها حمایت کرده اند،‌اما هر دو به این نتیجه رسیده اند که این سیاست علیه منافع خودشان  بازگشته و حالا بطور جدی موجودیت خودشان را به مخاطره انداخته.

d56fg4df4g4f

عکس از شهره حقیقت

 آیا شما فکر می کنید که زمان مناسب برای رسیدن به تفاهم میان ایران و عربستان سعودی و ایجاد یک همکاری استراتژیک میان این دو قدرت اصلی منطقه خلیج فارس فرا رسیده؟

اعتقاد جدى دارم که عربستان سعودی و کشور ما به این درک رسیده‌اند که ادامه تحریکات مذهبی میان شیعیان و سنی‌ها به ضرر منافع خودشان خواهد بود. به همین دلیل است که اوضاع اسف انگیز عراق، زمینه‌ساز تفاهم جدیدی میان دو کشور شده و در نهایت، آینده‌ى صلح و ثبات در خاورمیانه در گرو چنین تفاهمی قرار دارد.

 میان این دو کشور (ایران، عربستان) رقابت اقتصادى هم هست؟ [با این رقابت چه خواهید کرد؟]

کشورم ۳۵ سال پیش رقمی نزدیک به ۷ میلیون بشکه نفت در روز تولید می کرد؛ اما امروز فقط ٢ ممیّز ۶میلیون بشکه در روز تولید می شود. به محض برداشتن تحریم ها، ما باید تولید را به ٧ میلیون بشکه در روز برسانیم؛اما زمانى که ما  به ۷ میلیون بشکه در روز برسیم، یک تنگنا برای عربستان به وجود خواهیم آورد.

نمى‌توانم از یک طرف بگویم که باید برویم بسوی همکاری با عربستان و از سوی دیگر با این کار، اقتصاد عربستان سعودی را در تنگنا قرار دهیم. [باید به دنبال تعادل بین این دو باشیم]

آیا شما فکر می کنید که عضویت «جی ۲۰» در سرنوشت ایران است؟

خواست و حق کشورم با در نظر گرفتن منابع انسانی و طبیعی اش این نیست که عضو «جى ۲۰»‌باشد. بلکه آنچه مى خواهد این است که یکی از ده قدرت برتر اقتصادی جهان کمتر یک دهه بعد از برداشتن تحریم ها شود. بازسازی اقتصادی ایران تنها خط قرمز کشور ماست [که قابل مذاکره نیست]. بنابراین،

براى اینکه به این هدف برسیم اما به سرعت تولید نفت مان را به ۷ میلیون بشکه در روز نرسانیم و تنگناى عربستان را هم در نظر بگیریم باید نیازمان را در تولید گاز جبران کنیم. امروز کشور ما صاحب بزرگترین منابع گاز دنیاست. بخشی از این منابع، در دریا و بطور مشترک با یکی از همسایگان عرب ماست. انقلاب،‌ جنگ ایران و عراق در سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸٨ و تحریم های اقتصادی جاری،‌ باعث جلوگیری از استخراج این منابع شده. این وضعیت ما را در شرایط غیر قابل قبولی قرار داده و باید در وقت مقتضی کاملا تغییر یابد.

[با آنچه درباره‌ى ضرورت تغییر شرایط در قطر مى‌گویید] عکس العمل غرب چه خواهد بود؟ 

در یک دوره‌ى خاص، اولویت های اساسی و استراتژیک، خود را بر اوضاع تحمیل می‌کنند. امروز اولویت اولیه دنیای غرب،‌ جهان عرب و اسرائیل در این است که ایران از داشتن سلاح های اتمی منصرف شود. ایران آماده‌ى کنار گذاشتن برنامه اتمی نظامی است،‌اما قیمت این کار باید پرداخت شود.

آیا شما به ایران سفر کرده و این نظریات را مطرح کرده‌اید؟

در طول ۱۴ ماه گذشته در ارتباط پیوسته با مسئولین و شخصیت‌های مختلف حاکمیت بوده ام و همان طور که گفته بودم تا قبل از بهار ۲۰۱۵ به کشورم بازخواهم گشت.

آیا به این روند خوشبین هستید؟

جامعه بین المللی و ایران چاره ای جز حل مساله‌ى اتمی ندارد. ما به یک توافق کامل و نهائی خواهیم رسید زیرا که بدون رسیدن به چنین توافقی تمام منطقه منفجر خواهد شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large