Skyscraper large
گفتگو با همسر سهيل أعرابى، فعال فضاى مجازى و محكوم به إعدام

از سایت‌هاى تهمت‌زننده شکایت مى‌کنم

d6f5g4df44f

طرح از “علاء للقطة”

مژگان مدرس علوم

خانواده سهیل عربی، که به خاطر انتشار مطالبی در فیسبوک و به اتهام “سب النبی” به اعدام محکوم شده است، به شدت نگران وضعیت او هستند.

نسترن نعیمی، همسر سهیل عربی با ابراز ناراحتی از تایید حکم اعدام همسرش از سوی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به “راه دیگر” می گوید: “ما هنوز امیدواریم پرونده در اعاده دادرسی مورد بررسی عادلانه قرار بگیرد و حکم شکسته شود. در حال حاضر منتظریم تعیین شعبه شود و امید زیادی به دستگاه قضایی کشور داریم تا احقاق حقی صورت بگیرد و این حکم ناعادلانه اجرا نشود.”

در حالیکه خانواده این زندانی در حال تلاش برای شکسته شدن این حکم هستند، وب‌سایت‌ امنیت دانا درگزارشی با رد اتهام توهین به پیامبر، حکم اعدام سهیل عربی را اتهام «تجاوز به عنف» اعلام کرده است.

خانم نعیمی در واکنش به انتشار اخبار دروغین در مورد اتهام همسرش تاکید می کند: “واقعا نمی دانم این سایت ها با چه اهدافی چنین دروغ هایی را منتشر می کنند و من حکم دادنامه سهیل را در اینترنت پخش کردم و از این سایت شکایت هم خواهم کرد تا دیگر اینگونه با آبرو و زندگی مردم بازی نکنند. از نظر قانونی این مسئله را پیگیری می کنم.”

مطابق نص صریح حکم دادگاه، اعدام سهیل عربی نه به خاطر تجاوز به عنف، بلکه به خاطر اتهام دیگری که «سب النبی» خوانده شده، می‌باشد.

سهیل عربی، ۳۰ ساله و دارای یک فرزند پنج ساله است که در آبان ۱۳۹۲ توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران به همراه همسرش بازداشت شد. همسر او چند ساعت بعد‌ آزاد شد اما او دو ماه در سلول انفرادی بند دو الف سپاه پاسداران بود و هم اکنون در بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد.

بر اساس گزارش سایت کلمه سهیل عربی را از جمله “قربانیان پروژه سال ۱۳۹۲ اطلاعات سپاه پاسداران برای برخورد با شهروندان فعال در فیسبوک” است. وی با توجه به حرفه اش که عکاسی بوده است، از فعالان در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک بوده که مطالبی را در نقد دولت و بعضا با رویکرد طنز منتشر می کرده است. این زندانی عقیدتی، از جمله قربانیان پروژه سال گذشته اطلاعات سپاه برای برخورد با شهروندان فعال در فیس بوک است.

از جمله این موارد، پرونده گردانندگان صفحه فیسبوکی “کمپین یادآوری امام نقی به شیعیان” بود که به اتهام “سب النبی” بازداشت و با دفاعیات وکلای خود از مجازات اعدام نجات یافتند.

وحید مشکانی فراهانی، وکیل سهیل عربی با اشاره به جزییات پرونده او می گوید که موکلش تنها چند پیج در فیسبوک داشته که خیلی از آنها را از پیج های دیگر کپی کرده و در این صفحات می گذاشته است. بر اساس آن اتهام سب النبی و حکم اعدام دادند و بعد در تجدیدنظر خواهی تایید شد. شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور هم صرفنظر از اینکه حکم مربوط به سب النبی را تایید کرده اتهام افساد فی الارض را هم به صورت غیرقانونی به حکم اضافه کرده است.

e56r4er444rبه گفته وکیل سهیل عربی، بحث اتهام سب النبی در قانون مجازات اسلامی می گوید اگر کسی بگوید سهوا، از روی عصبانیت یا غیرارادی سب النبی کرده ام صرف همین ادعا مجازات منتفی می شود که موکلم همین ادعا را کرده اما متاسفانه دادگاه کیفری و دیوان عالی کشور نپذیرفتند. ما درخواست اعاده دادرسی داریم و امیدواریم مانع از اجرای حکم شویم.

طبق ماده ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی اگر شخصی به پیامبر اسلام توهین کند مجازاتش اعدام خواهد بود اما ماده بعدی، ماده۲۶۴ به صراحت می گوید اگر متهم در دادگاه صرفا ادعا کند که حرف های توهین آمیز را بر اساس عصبانیت، نقل قول یا سهو قلم و سهو زده است، حکم اعدام او به مجازات ۷۴ ضربه شلاق تبدیل می شود.

متن صریح قانون مجازات اسلامی صراحت دارد که اگر سب کننده به پیامبر اسلام ازعمل خود در دادگاه اظهار پشیمانی کند، حکم اعدام برای وی قابل اجرا نمی‌باشد و این حکم به ۷۴ ضربه شلاق تبدیل می‌شود. مطابق نص صریح این دادنامه، سهیل عربی اقرار کرده که از عمل خود پشیمان است و برابر قانون مجازات اسلامی، اجرای حکم اعدام برای وی، توجیه قانونی و شرعی ندارد و مجازات اعدام وی مطابق قانون مجازات اسلامی و احکام شرعی باید به ۷۴ ضربه شلاق تبدیل شود.

همسر سهیل عربی در ادامه خاطرنشان می کند: “همسرم دی ماه پارسال بازداشت و بعد از دوماه انفرادی تفهیم اتهام شد تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و توهین به مقدسات اتهام او بود که بابت توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب از سوی قاضی صلواتی به سه سال زندان محکوم شد. توهین به مقدسات در دادگاه کیفری بود که به اعدام محکوم شد. شغل من و همسرم عکاسی است و سهیل را صرفا بخاطر فعالیت های فیس بوکی بازداشت کردند. تنها مدرکی که در پرونده مستند شده پرینت صفحات فیس بوکی اوست. سهیل تبلیغ علیه نظام را قبول کرد اما درباره توهین به مقدسات که سب النبی بارها گفته که خیلی از پست ها را او در فیسبوک نگذاشته و صفحه ها چند ادمین داشته اما تحت فشار از سهیل اقرار گرفتند که مستند نیست.”

او در مورد نحوه دستگیری همسرش می گوید: “نحوه دستگیری او غیرقانونی بود و معلوم نیست ماموران در آن ساعت صبح چطور وارد منزل شده اند، تمام درها قفل بود. بعد او و همسرش را بازداشت می کنند و پس از تفتیش منزل تعدادی از عکس ها و وسایل شخصی شان را با خود می برند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large