Skyscraper large

مذاکرات هسته‌اى و جام زهر؟

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

ماراتون طولانی مذاکرات هسته‌ای که قرار بود در سوم آذر ماه به سر انجام برسد پایان نیافت و طرفین مذاکره کننده پذیرفته اند این مذاکرات برای رسیدن به نتیجه نهایی بار دیگر تمدید شود و از این توافق به عنوان “توافق سیاسی” نام برده می شود.

بهترین رویداد برای دولت های ایران و آمریکا دستیابی به توافقی جامع بود ولی با وجود هفت روز مذاکره پشت درهای بسته در وین، و قبل از مذاکرات دو جانبه در مسقط باز هم مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در مهلت تعیین‌شده به توافق نهایی نرسید و بار دیگر مذاکرات تمدید و به ۱۰ تیر ماه سال آینده موکول گردید.

بدون تردید مذاکرات هسته ای به ویژه طی یکسال و نیم گذشته مهم‌ترین رویداد در جمهوری اسلامی و در حوزه‌ سیاست بین‌الملل بوده است که نرسیدن به توافق می تواند باعث بروز مشکلاتی برای تهران و واشنگتن گردد تا تندرویان دو طرف با تجدید قوا تلاش خود را برای سنگ اندازی در مسیر توافق را بیش از گذشته کنند.

از یک سو دولت حسن روحانی با مخالفانی روبرو است که ادامه‌دار شدن تحریم‌ها و تمدید مذاکرات عملا راه را برای انتقاد آنان از عملکرد دولت یازدهم بیش از گذشته هموار خواهد نمود و از سوی دیگر دولت آمریکا با کنگره‌ای مواجه خواهد شد که از اکثریت جمهوری خواه تشکیل شده که با هر گونه توافق با ایران مخالفت هستند.

دولت یازدهم و شخص حسن روحانی رفع تحریم ها از ایران را بهترین و موثرترین مسیر برای رشد اقتصادی و باز گرداندن آرامش به جامعه و کشور می‌دانند، زیرا این تحریم‌ها که به دلیل برنامه هسته‌ای بر ضد ایران اعمال گردیده است بزرگترین ضربه را بر اقتصاد کشور طی سالیان گذشته وارد کرده است.

اما در دوره جدید مذاکرات هسته‌ای در دولت حسن روحانی، تندرویان و محافظه کاران با عنوان دلواپسان بارها و با شیوه‌های مختلف اعلام کردند که هرگونه توافقی که منافع ملت ایران را در نظر نگیرد برابر با ذلت است، اما معلوم نگردید منافع ملت از نگاه آنها چیست و آیا آنها نگران مدافع حقوق ملت هستند یا منافع خود؟

ابوذر ندیمی عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس با بیان اینکه برخی در حال نذر کردن هستند که مذاکرات وین به نتیجه نرسد، گفت: نباید رقابت سیاسی تا این اندازه برای برخی افراد مهم باشد که حاضر باشند نذرکنند که مذاکرات به نتیجه نرسد.

این تندرویان با وجود اینکه می‌دانند هر گونه توافقی تنها با نظر مساعد آیت الله خامنه‌ای صورت می‌گیرد اما با فرافکنی تلاش دارند توافقات را به صورت جام زهری تشبیه کنند که قرار است از سوی مذاکره کنندگان به وی خورانده شود.

احمدعلم الهدی امام جمعه مشهد در سخنانی در نماز جمعه هفته گذشته ضمن یاد آوری تجربه نوشیدن جام زهر توسط آیت الله خمینی چنین گفته است: مردم ما یک بارنوشیدن جام زهر را درامام مظلوم شان تجربه کردند، دیدند آن روز که امام فرمودند من جام زهر نوشیدم یک سال پس ازآن ازدنیا رفتند، این مردم دیگر تحمل ندارند، بعضی‌ها شرایط را به گونه‌ای تنظیم کنند که مقام رهبری بخواهند یک بار دیگر جام زهر بنوشند.

اگر در گذشته شرایط جنگی و افرادی نظیر هاشمی رفسنجانی در خصوص خوراندن جام زهر به آیت الله خمینی مورد اتهام قرار گرفتند این‌بار شخص حسن روحانی متهم ردیف اول از سوی تندرویان شناخته می‌شود.

جواد کریمی ‌قدوسی نماینده محافظه‌کار مجلس با بیان اینکه حسن روحانی از مدت‌ها پیش گزارش‌هایی مبنی بر سقوط  قریب‌الوقوع اقتصاد ایران در صورت ادامه تحریم‌ها به رهبر ارائه می‌کند، گفته است: آیت الله خامنه‌ای از سوی حسن روحانی برای موافقت با امضای توافق‌نامه هسته‌ای جدید میان ایران و گروه ۱+۵ تحت فشار قرار گرفته است.

کریمی با تشبیه این فشارها به جام زهر گفته است: روحانی درخواست عبور از خطوط قرمز هسته‌ای را به خامنه‌ای ارائه کرده و گفته همین مقدار تعهدات غرب در مذاکرات برای جمهوری اسلامی کفایت می‌کند و می خواهد تجربه جام زهر برای بار دوم تکرار شود.

اما حسن روحانی در گفتگوی زنده در تلوزیون ایران با تاکید بر اینکه راه مذاکره به توافق نهایی منجر خواهد شد، گفت: سانتریفیوژها هرگز متوقف نمی‌شوند، چرخ زندگی مردم نیز بهتر خواهد چرخید.

این سخن گرچه یکی از وعده‌های وی درجریان انتخابات اخیر ریاست جمهوری برای جلب آرای مردم ایران بود، اما تلاش وی برای یافتن راه حلی برای معضل هسته‌ای و بیرون آوردن ایران از انزوای سیاسی و بازگرداندن این کشور به جامعه جهانی قابل تقدیر است هرچند در این مسیر با مشکلاتی که از سوی افراطیون و تندرویان مواجه شده است.

سردار نقدی رییس سازمان بسیج مستضعفین در سخنانی ادامه مذاکرات را بی فایده دانسته و می‌گوید: نظر صریح ولایت بیان شده و آن این بوده که تحریم‌ها را باید با اقتصاد مقاومتی حل کرد حال اولین انتظار ما این است که مسئولان ما آن روحیه خودباوری را برگردانند، چرا که با کارهایی که انجام شده است، می‌شود با کمترین امکانات نیازهای کشور را تامین کرد.

وی در ادامه گفت: امروز بخش اعظم جریان نفت و گاز زیر پای سربازان امام خامنه‌ای است و اینطور نیست که بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم که کسانی تحریم می‌کنند یا نه، به جهنم که موافقت نمی‌کنند و به جهنم که تحریم می‌کنند.

با توجه به موضع گیری‌های افراطیون می‌توان نتیجه گرفت که تمدید مذاکرات دارای نام دیگری به نام شکست مذاکرات است و عملا فرصتی مناسب برای پایان دادن به بحران هسته ای ایران از دست رفته است.

هرچند مقرر گردید مذاکرات هسته‌ای باز هم ادامه یابد اما بدون تردید حسن روحانی در این مسیر با سختی‌های فراوانی روبرو خواهد بود و وی باید بتواند از تمامی امکانات خود در درون و برون مرزهای ایران برای حصول به این مقصود استفاده کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large