Skyscraper large

همسویى کیهان، اسرائیل و جمهوری‌خواهان آمریکا؛ بدون شرح

d654df55f

آنا اشراقی

سرانجام دیروز گفت‌وگوهای هسته ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ ناکام ماند و مهلت آن تا دهم تیرماه سال آینده تمدید شد. تا پایان این مهلت، ایران ماهانه ۷۰۰ میلیون از دارایی های مسدود شده حاصل از فروش نفت خود را دریافت خواهد کرد.

تمدید مذاکرات در حالی صورت گرفت که دیروز مهلت تعیین شده برای دسترسی به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته ای ایران بود اما طرفین، در به نتیجه رساندن مذاکرات خود، که در وین برگزار می شد، ناکام ماندند.

 دیروز اما سه نفر از بانفوذترین سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکا اعلام کردند که باید تمدید مذاکرات با ایران افزایش تحریم‌ها همراه باشد و هر گونه توافق احتمالی نهایی به تصویب کنگره برسد. به دنبال اظهار نظر این سناتورها، جان ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت: “وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران همزمان با ادامه مذاکرات، اقدامی زیانبار خواهد بود.” وی تاکید کرد: “باید به ایران برای پاسخ دادن به نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ایش زمان بیشتری داد.”

به گزارش بى‌بى‌سى، همزمان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از گزارش‌های منتشر شده در مورد به توافق نرسیدن در پرونده هسته‌ای میان ایران و کشورهای موسوم به ۱+۵ استقبال کرد.

آقای نتانیاهو روز سوم آذرماه در گفت‌وگو با شبکه جهانی «بی بی سی» گفت: «توافقی که ایران به دنبالش بود، فاجعه بود. چنین توافقی ایران را قادر می‌کرد که توانایی غنی‌سازی اورانیوم برای ساخت سلاح هسته‌ای را حفظ کند و در همین حال، تحریم‌ها نیز برداشته شوند».

نخست وزیر اسرائیل موضع ایران در مورد این که «غنی سازی اورانیوم حق ملی» آن است رد کرده و گفته است: «چیزی به عنوان حق غنی‌سازی وجود ندارد. اگر قرار نیست بمب درست کنید پس چرا دارید اورانیوم غنی می‌کنید؟»

اسرائیل نسبت به دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای ابراز نگرانی کرده و حتی تهدید کرده است در صورتی که مذاکرات بین‌المللی فعالیت‌های هسته‌ای ایران را متوقف نکند، «با هدف جلوگیری از دستیابی تهران به سلاح هسته‌ای دست به اقدام نظامی خواهد زد». به این نظام قرون وسطایی که به صورت زنانش اسید می‌پاشد و همجنسگرایان را سرکوب می‌کند و کل ملت را تحت انقیاد گرفته و به نقاط دوردست تروریسم صادر می‌کند، نباید اجازه دستیابی به بمب اتم داد.

نخست وزیر اسرائیل در ادامه سخنان روز دوشنبه خود گفته است: «برنامه موشک‌های بالستیک ایران نشانه‌ای از تلاش این کشور برای دستیابی به بمب اتمی است. تنها دلیل تولید موشک بالستیک، نصب کلاهک اتمی روی آن است. پس به نظرم ایران بدون هیچ‌گونه خجالتی در پس ساخت بمب اتمی است و نباید توانایی غنی‌سازی اورانیوم داشته باشد و یا کلاهک اتمی تولید کند. این به نظرم موضعی است که ۱+۵ باید اختیار کند».

بنیامن نتانیاهو با انتقاد از اینکه «برخی می‌گویند نباید به غرور ملی ایرانیان آسیب زد» گفت: «که چی؟ اگر چنین تصمیمی در سال‌های ۱۹۳۰ در مقابل آلمان گرفته می‌شد، به غرور ملی آلمان‌ها آسیب وارد می‌کرد اما میلیون‌ها میلیون انسان را نجات می‌داد».

نخست وزیر اسرائیل گفت: «به این نظام قرون وسطایی که به صورت زنانش اسید می‌پاشد و همجنسگرایان را سرکوب می‌کند و کل ملت را تحت انقیاد گرفته و به نقاط دوردست تروریسم صادر می‌کند، نباید اجازه دستیابی به بمب اتم داد».

وی افزود: «حالا که توافقی با ایران به دست نیامده، فرصت مناسبی است که فشارها بر ایران را افزایش داد چرا که نشان می‌‌دهد همین فشارها ایران را به میز مذاکره آورده است». نتانیاهو همچنین گفته که «اسرائیل همیشه، حق دفاع را برای خود محفوظ می‌داند».

همزمان با این مواضع نخست وزیر اسرائیل روزنامه های کیهان و وطن امروز و دیگر رسانه های اصولگرا از به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته ای ابراز خوشحالی کردند. کیهان در تیتر خود نوشت: کدخدا قابل اعتماد نبود،تحریم ها تمدید شد.

این روزنامه در گزارش خود نوشت: عدم دستیابی به یک توافق جامع پس از یکسال مذاکره و البته اعتمادسازی یکطرفه ایران، موجب شده است تا طرفین عملا به سمت تمدید غیررسمی توافق پیشین در قالب یک توافقنامه کلی حرکت کنند؛ توافقی که باعث توقف برنامه هسته‎ای ایران بدون هزینه‌ای خاص از سوی غرب منجر شده است. البته تمدید توافق پیشین موضوع غیرمنتظره‌ای نبود و کیهان در تحلیل‌های خود طی روزهای اخیر با ارائه اسنادی محکم چنین روندی را پیش‌بینی کرده بود؛ آمریکایی‌ها حاضر به توافق نیستند و با بهانه‌جویی و زیاده‌خواهی مانع از بسته شدن این پرونده خواهند کرد چرا که اساسا مسئله آنها با جمهوری اسلامی چیز دیگری است و در چنین شرایطی، ادامه توافق مبهم و بد ژنو بهترین گزینه برای آنهاست.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large