Skyscraper large

ستایش که “خبرگان” نمى‌خواهد!

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

در گیری بین نیروهای سیاسی در ایران همواره وجود داشته اما این مساله پس از روزی کار امدن اصلاح طلبان در خرداد ۷۶ و دور شدن راست گرایان افراطی از مراکز قدرت آن را تبدیل به تقابلی علنی و آشکار کرده است .

راست گرایان مجلس خبرگان پنجم را عرصه مهمی برای آینده کشور ارزیابی کرده و تحرک و تلاش اصلاح طلبان به رهبری هاشمی رفسنجانی را تهدیدی امنیتی در راستای مقابله با نظام و رهبری قلمداد می‌کنند و معتقدند تئوری فتح سنگر به سنگر که اولین بار از سوی سعید حجاریان مطرح گردید برای انتخابات دو مجلس خبرگان و شورای اسلامی آینده مد نظر اصلاح طلبان قرار دارد.

در این راستا احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با ابراز نگرانی از حضور افراد فاقد صلاحیت در مجلس خبرگان آینده می گوید: فتنه هنوز زنده است و باید مانع حضور متظاهران در قدرت شد و اگر کسانی که به بیت‌المال دست‌اندازی کرده‌اند وارد مجلس خبرگان شوند به ضرر آیت الله خامنه‌ای خواهد بود و می‌توانند تصمیماتی درباره رهبری بگیرند که به صلاح نظام و امت اسلامی نباشد.

این سخنان دبیر شورای نگهبان که برای خوراک عمومی و حامیان عادی رهبر جمهوری اسلامی بیان شده تنها در راستای تبلیغات انتخاباتی است که همواره در جهت مخالفت با چپ گرایان بیان می‌شود و بر کنشگران سیاسی این مساله واضح است که ترکیب آینده مجلس خبرگان اعم از جناح های چپ و راست با ادامه رهبری آیت الله خامنه ای مشکلی نخواهند داشت.

لازم به ذکر است مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۱ تشکیل و مجلسی متشکل از فقیه‌های واجد شرایط است که بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت تعیین و نظارت بر رهبر جمهوری اسلامی را دارد وظایفی که تا کنون جز در یک مورد مغفول باقی مانده است.

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به انحراف کشیده شدن مجلس خبرگان می گوید: مجلس خبرگان رهبری از جایگاه اصلی خود دور شده و اعضای آن سالی یکی دو بار دور هم جمع می‌‌شوند و با هم ناهار و شام می‌خورند.

وی با بیان اینکه در این مجلس گرایشات خاص سیاسی باعث این انحراف شده است گفت: اعضای مجلس خبرگان رهبری در این گردهمایی علاوه بر صرف شام و ناهار، به گروهی از فتنه‌گران تاخته و چند تذکر فرهنگی هم به دولت یازدهم می‌دهند.

در طی دو دهه اخیر سالانه دو بار این مجلس تشکیل جلسه می دهد و تنها مساله ای که هیچگاه در آن مطرح نشده است نظارت بر عملکرد رهبر جمهوری اسلامی بوده و حتی به نوعی تلاش شده است که این مجلس به مسائل و مشکلات واقعی کشور ورود نکند.

اما در این میان دو نکته اساسی وجود دارد که یارکشی‌ها برای حضور پرقدرت جناح‌های سیاسی در این مجلس را معنی دار می کند، اول اینکه احتمالا مجلس خبرگان آینده در آزمون انتخاب جانشین آیت الله خامنه ای به دلیل نامناسب بودن شرایط جسمی  قرار خواهد گرفت و با توجه به نقشی که از رهبری در قانون اساسی تعریف شده، ترکیب آینده این مجلس می تواند نقشی اساسی را در این میان بازی کند.

و دوم ریاست خبرگان پنجم است که می تواند جایگاهی برای جناح های قدرت در نظام جمهوری اسلامی باشد تا بتوانند بر تصمیم گیری های این مجلس دخالت مستقیم و تاثیر گذار داشته باشد و این مساله باعث گردیده اهمیت انتخابات خبرگان برای جناح های سیاسی درون حاکمیتی دو چندان گردد.

در این میان دو نام بیش از همه نمود دارد اکبرهاشمی رفسنجانی و محمد تقی مصباح یزدی، هاشمی رفسنجانی پس از رد صلاحیت خود در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته توسط شورای نگهبان توانسته چهره ای مقبول در بین آحاد جامعه به ویژه بین اصلاح طلبان و اعتدالگرایان پیدا کند و با حمایت های علنی از دولت روحانی تلاش دارد نقش کلیدی خود را در تبیین سیاست های کلی نظام که در دروان احمدی نژاد کمرنگ شده بود بازسازی کند.

از سوی دیگر محمد تقی مصباح یزدی قرار دارد که رهبری جبهه تندرویان را بر عهده دارد و تلاش می کند علاوه بر بدست آوردن کرسی های مجلس دهم خود را به عنوان رهبر اصولگرایان معرفی و ردای ریاست مجلس خبرگان آینده و در مقیاسی بزرگتر جانشین آیت الله خامنه ای بیازماید.

بر اساس ردیف بودجه مشخص شده به طور متوسط سالانه ۲۰۰ ملیون تومان هزینه سالانه مجلسی است که تنها نامی فرمایشی از ان باقی مانده است و تنها عده ای که نام فقهای واجد شرایط را به مدت هشت سال یدک می کشند بصورت جدی وارد هیچ مبحث مهم و اساسی کشور نمی شوند.

اما ذکر این سوال ضروری است که اگر بنا نیست اعضای این مجلس به وظایف تعریف شده خود بر اساس قانون اساسی که همانا نظارت بر عملکرد رهبری و ورود به مسائل مهم و حیاتی کشور ورود پیدا کنند دیگر چه نیازی به تشکیل و انتخابات مجلس خبرگان وجود دارد؟

تایید و تمجید از عملکرد نظام جمهوری اسلامی و اعلام اطاعت و همراهی با رهبر، کلیت عملکرد دو دهه اخیر این مجلس بوده و نگاه صرفا شعاری به مسائل کشور و بین المللی به شاخصه اصلی مجلس خبرگان رهبری بدل شده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large