Skyscraper large
پايان «قاضى مرتضوى»؟

فکر نمی‌کردم با من چنین برخوردی بکنند

d6fg5df5g55g

عکس از فارس

سعید مرتضوی می گوید که فکر نمی کرده با او چنین برخوردی بکنند و حکم انفصال از خدمت قضایى برایش صادر شود. او اتهامات اش در پرونده کهریزک را رد می کند و معتقد است که دارند او را قربانی می کنند هرچند که خود را فدائی نظام و مقرب درگاه الهی می داند.

به گزارش روز، سعید مرتضوی در مصاحبه با فرشته قاضى، خبرنگار این رسانه می گوید که درخواست اعمال ماده ۱۸ از رئیس قوه قضائیه خواهد کرد. دادستان سابق تهران که حکم محکومیت اش در پرونده کهریزک از سوی دیوان عالی کشور تایید شده معتقدست که در رسیدگی به پرونده او در دیوان عالی کشور اعمال نظر و خلاف قانون صورت گرفته.

مرتضوى در این مصاحبه خطاب به خبرنگار مصاحبه کننده گفته است: «ما در داخل ایراد داریم، اشکال داریم، اعتراض داریم. اگر هم حکمی علیه ما صادر شود و اعتراضی داشته باشیم در داخل کشور راهکار قانونی اش پیش بینی شده. ما هم با همان راهکار قانونی می رویم جلو و هر چه که قضات قوه قضائیه در نهایت رای بدهند، چه معتقد باشیم که از لحاظ شکلی تخلف شده یا نشده، رعایت قانون شده یا نشده، می گذاریم روی چشم و اجرا می کنیم. شما یک خرده به فکر خودت باش که به دام بیگانگان افتادی و ببین چه نانی می خوری و چه مسیری می روی. شما یک مقدار نگران و ناراحت خودت باش».

مرتضوى همچنین گفته که «به هر جهت آدم ممکن است کاری که فکر نمی کند انجام شود. ولی نه، من فکر نمی کردم چنین اتفاقی بیفتد و چنین حکمی بدهند به همین جهت هم اعتراض می کنم. از مجرای قانونی پی گیری می کنم. اقدام می کنیم در جهت اعمال ماده ۱۸ و انشالله به نتیجه برسیم. به نتیجه هم نرسیدیم ما سرباز نظام و فدایی نظام هستیم و اصلا فدای نظام هم که بشویم برای ما افتخار است. من به شما نصیحت می کنم که راهت اشتباه بوده. برگرد به نظام، توبه بکن، بیا در جمهوری اسلامی زندگی بکن هر موضوعی هم که احساس کردی به تو ظلم می شود راهکار قانونی است و راهکار قانونی اش را می روی. شما اشتباه کردی که به دشمن و استکبار پناه بردی. حضورتان عرض کنم ما فدائی نظام ایم، اگر قوه قضائیه حکمی برای ما صادر کند که به نظر ما خلاف قانون باشد، خلاف حق باشد و دیگر هیچ راهکار قانونی هم برای اعتراض و رسیدگی مجدد نباشد ما می گذاریم روی چشم و اجرا می کنیم».

فرشته قاضى از او پرسید «شما الان از تخلف قانونی می گویید و اعتراض دارید. خود شما در زمانی که قاضی بودید و بعددر زمانی که دادستان بودید تخلفات قانونی زیادی مرتکب شدید. چه در ارتباط با روزنامه ها و روزنامه نگاران و چه فعالان مدنی و سیاسی و.. آقای مرتضوی مشخصا در همین زمینه که اعتراض دارید هم قبلا خود شما چنین رفتاری را بارها انجام داده اید».

مرتضوى در پاسخ گفت: «نه ببین اصلا اینجورمطلبی که من پرونده ای را از شعبه ای بگیرم بدهم شعبه دیگر در سابقه قضائی من نیست. ببینید در قانون ائین دادرسی ما، همین قانون جدید که مجلس تصویب کرده حتی صراحت دارد قانون که از یک شعبه بازپرسی هم یک پرونده ای که ارجاع شده نمی توانند بگیرند و به دیگر بدهند. بازپرس یک مقام مستقل در دادسرا است وباید خودش رسیدگی کند، رای بدهد، اگر نظرش با دادستان مخالف بود دادستان راهکار دارد و در قانون پیش بینی شده. وقتی قانونگذار ما در رابطه با یک بازپرس می گوید که وقتی پرونده ای ارجاع شد ممنوع است به طریق اولی در رابطه با دادگاه هم همین است که صراحت ماده ۳۹۰ و ۳۹۱ آئین دادرسی مدنی است. در رابطه با دیوان عالی کشور که صراحت و نص صریح قانون است که وقتی به شعبه ای ارجاع شد دیگر نمی شود از آن شعبه بگیرند بدهند شعبه دیگر. و ما این بحث ها مباحث حقوقی است که این موازین مترقی در قانون ما آمده و ما با استناد به قانون اعتراض می کنیم اتفاقی نیفتاده. ما به نظرمان خلاف قانون است و اعتراض می کنیم».

به گزارش روز، حکم محکومیت سعید مرتضوی به انفصال دائم از خدمات قضایی و ۵ سال انفصال از خدمات دولتی از سوی شعبه ۳۸ دیوان عالی کشور تایید شده است. این حکم تنها برای یکی از پرونده های او یعنی پرونده کهریزک صادر شده و برای پرونده های دیگر او از جمله شکایت عباس پالیزدار، شکایت فاضل لاریجانی و شکایت کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی تاکنون حکمی صادر نشده است. هرچند سعید مرتضوی پرونده های مفتوح بسیاری در افکار عمومی دارد که در دستگاه قضایی تاکنون بدانها پرداخته نشده؛ از پرونده قتل زهرا کاظمی تا توقیف و بازداشت های غیرقانونی روزنامه ها و روزنامه نگاران، فعالان مدنی و سیاسی.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large