Skyscraper large

جولان تندروها؛ انفعال میانه‌روها

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

با اتفاقاتی که در انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری افتاد بزرگترین شوک سیاسی به طیف‌های تندرو درون حاکمیتی وارد آمد و امروز شاهد این مساله هستیم که مجلس اصولگرا در طی یکسال و اندی که از حیات دولت یازدهم می گذرد به سنگر اصلی مخالفان دولت و جریان اعتدالگرایی تبدیل شده است.

با شکست تندرویان و محافظه کاران در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، اصولگرایان تندرو مجلس نهم پرچمدار مخالفت با دولت حسن روحانی گردیدند که این مساله به مهمترین چالش دولت یازدهم تبدیل گردید.

در طی این مدت تندرویان بهارستان‌نشین بی توجه به شرایطی که دولت محمود احمدی‌نژاد برای کشور به وجود آورده بود، طرح مجادلات سیاسی با دولت حسن روحانی را کلید زده و از ابتدا بنای ناسازگاری و سنگ اندازی در مقابل دولت یازدهم گذاشتند.

این افراد که در دولت گذشته به دلیل حمایت‌های بی حد و حصر از احمدی نژاد، نمی توانستند قدمی در جهت مخالفت با وی بردارند و رئیس دولت دهم نیز با بیان این مساله که مجلس فاقد جایگاه مدیریتی است آنها را از مدار دخالت در عرصه‌های داخلی خارج کرده بود و عملا مجلس را به هیچ می‌انگاشت.

این افراد که نام نمایندگی مردم را یدک می کشیدند نه تنها از وظیفه خود که قانون گذاری و نظارت بر عملکرد دولت بود شانه خالی می کردند، بلکه در مقابل اقدامات احمدی نژاد تنها نظاره گر بوده و سکوت اختیار کرده بودند.

اما با تغییر دولت و رویکرد اعتدالگرایانه حسن روحانی، این محافظه کاران که از ۴۰ تا ۶۰ نماینده تندروی اصولگرا وابسته به جبهه پایداری به رهبری محمد تقی مصباح یزدی تشکیل شده‌اند، هسته اصلی رویارویی و ایستادگی در برابر دولت حسن روحانی هستند که تلاش دارند تا با برهم زدن فضای همیاری و همکاری با دولت، جایگاه از دست رفته خود را در بین سیاسیون و جامعه ایران بازسازی کنند.

این طف تندرو با تلاش در تغییرات واپسگرایانه، کوششی را آغاز کرده اند تا وضع موجود را به سمت و سوی سابق بازگردانند هرچند این امر در اذهان جامعه تاثیر و خاطره مثبتی برجای نگذاشته است. 

اما این روزها باز هم وزارت علوم به چالش برانگیزترین وزارتخانه در دولت حسن روحانی بدل شده و جدال بر سر انتخاب وزیر علوم همچنان بین مجلس و دولت وجود دارد. 

حسن روحانی پس از احراز پست ریاست جمهوری جعفر میلی منفرد، را برای تصدی ریاست بر وزرات علوم معرفی کرد که با موافقت مجلس روبرو نشد و جعفر توفیقی به سرپرستی منصوب شد.

در دومین معرفی رضا فرجی دانا با رای اعتماد مجلس وزیر علوم دولت یازدهم گردید که این اعتماد کمتر از یک سال دوام آورد و نه ماه بعد از آن، در تاریخ ۲۹ مرداد ۱۳۹۳، به وسیله مجلس استیضاح و برکنار شد.

در سومین معرفی محمود نیلی آبادی با عدم رای اعتماد مجلسیان مواجه گردید و سر انجام نامه رییس دولت یازدهم برای معرفی چهارمین وزیرعلوم به مجلس ارسال و اعلام وصول شد و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی استاد دانشگاه خواجه نصیر طوسی و معاون مصطفی معین وزیر علوم دوره اصلاحات، چهارمین گزینه روحانی برای تصدی وزارت علوم دولت یازدهم معرفی گردید.

حسن روحانی هرچند گزینه جدید خود را برای تصدی پست وزارت علوم معرفی کرده است، اما این انتخاب نیز از همان ابتدا با واکنش نمایندگان تندرو و اعضای جبهه پایداری مواجه شده و برخی نمایندگان مجلس گفته‌اند حتما به او رای نخواهند داد؛ صحت این امر را می‌توان به خوبی در هنگام قرائت نامه معرفی او به مجلس مشاهده کرد که برخی نمایندگان از عبارت “دو، دو” استفاده می‌کردند که به معنای مخالفت است.

آنچه از شواهد امر بر می آید این است که باز هم تندرویان مجلس نشین تمایلی برای همکاری با دولت برای متصدی وزارت علوم ندارند و در این زمینه غلامعلی حدادعادل، هشدار داد که وزیر پیشنهادی علوم به خاطر فعالیت در اعتراضات سال ۱۳۸۸ نخواهد توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد و اعلام کرد: پیام نمایندگان روشن است و خط قرمزشان فتنه است چرا که مایل نیستند آموزش عالی کشور به میدانی برای افراد موثر و فعال در فتنه مبدل شود.

این تندرویان به خصوص اعضای جبهه پایداری بهارستان نشین پیش از شروع به کار دولت یازدهم، نسبت به نحوه انتخاب وزرای پیشنهادی از جانب روحانی، به وی هشدار دادند و با آغاز جلسات رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، تمامی تلاش خود را معطوف به این مساله کردند که دولت حسن روحانی را از ابتدای کار با مشکل مواجه و به نوعی عدم کفایت دولت را کلید بزنند.

در صحت این مساله تردید وجود ندارد که دولت هر کسی را هم معرفی کند گروهی هستند که چون از نظر معیار سیاسی و تفکرات با دولت همخوانی ندارند‌، طبیعتا مخالفت می کنند.

این گروه های تندرو مطمئنا بار دیگر تلاش خواهند کرد با رای اعتماد به وزیر پیشنهادی دولت کنونی را با چالشی دیگر مواجه کنند و این وظیفه شخص حسن روحانی و اعتدالگرایان مجلس نشین است که بتوانند با رایزنی و هماهنگی راه را برای اهداف این طیف تندرو مسدود نمایند.

روزنامه اعتماد در گزارشی خبر داد که پیش از معرفی دانش آشتیانی یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور تماس گرفته و پیشنهاد کنارگذاشتن وی را مطرح کرده است، پیشنهادی که البته حسن روحانی با آن موافقت نکرد و دانش آشتیانی را ساعاتی پس از این تماس، برای تصدی وزارت علوم به مجلس معرفی کرد.

اما آنچه مایه تاسف است این است که اصولگرایان و میانه روهای مجلس در مقابل این تندرویان تحرک خاصی نشان نداده و هر روز بیش از گذشته شاهد جولان دادن این طیف تندروی اصولگرایان هستیم که عملا بهارستان را به دست انداز اصلی پیش روی دولت و حامیان آن تبدیل کرده‌اند.

هرچند به نظر می رسد از هم اکنون گروه‌های سیاسی در تدارک حضور در مجلس آینده هستند، اما زمان زیادی تا تشکیل مجلس دهم باقی مانده است و سکوت دولت و حامیانش تا آن هنگام می تواند تبعات زیادی را برای دولت یازدهم داشته باشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large