Skyscraper large

معناى کارشکنى در انتخاب وزیر علوم

df2g45d54f

عکس از فارس

از کارشکنى درباره ى انتخاب وزیر علوم مى توان فهمید که برنامه‌ى اصولگرایان تندرو این است که بافت دانشگاه را تغییر دهند و اعضای هیات علمی دانشگاهها را به مرور کنار بگذارند.

آنها مى خواهند افرادی را جایگزین مدیریت کنونى کنند که خط دولت گذشته را داشته باشند؛ از جمله برنامه بورسیه‌ها که سر و صدای زیادی کرد؛ إعطاى بورسیه هاى غیرقانونى برنامه‌ی گسترده‌ای بود که کسانی را به عنوان هیات علمی جایگزین کنند و حتی حاضر شدند برای این کار تمام ضوابط علمی را زیر پا بگذارند.

این در حالی‌ست که هیچ جناح انحصارطلبی در هیچ جاى دنیا نمی تواند در این کار موفق شود زیرا معمولا عرصه را فقط برای کسانی‌که سودجو هستند باز می کند. در واقع چنین دانشگاهیانى، خود را به آن رنگی در می آورند که حکومت می خواهد تا از این طریق پست و منصبی بگیرند و به هیچکس هم وفادار نیستند و تنها فضای اخلاقی سیستم را خراب می کنند اما با روی کار آمدن دولت یازدهم این روند ادامه پیدا نکرد و اگر ادامه پیدا می کرد ممکن بود به دانشگاه ضربه های جدی تری بزنند.

آنها در ۸ سال دولت احمدی‌نژاد تمام روشهای حذفی را به کار بردند و اعضای هیات علمی مستقل و دانشجویان را نشانه گرفتند که بی نتیجه بود و نتوانستند دانشگاه را در چنگ خود بگیرند. متاسفانه تصور بعضی این است که با گرفتن وزارت علوم می شود دانشگاهها را در دست گرفت در حالیکه اگر وزارت علوم ۱۰ سال دیگر هم در دست آنها باشد و بدترین سیاست را به کار ببرند نمی توانند دانشگاه را با خود همراه کنند. 

حتى در زمان حکومت پهلوی که کنترل شدید امنیتی بر دانشگاهها حاکم بود نیز چنین اتفاقى نیفتاد و گویا گردانندگان حکومت سابق هم مى دانستند دانشگاه نهاد مستقل و محل اندیشیدن است و نهادی نیست که در چنگ یک حکومت قرار بگیرد.

 این تصور اشتباه هنوز در میان تندروها وجود دارد و فکر می کنند که مشکل باخت آنها در دانشگاهها مربوط به این است که وزیرى مانند فرجی دانا با سیاستهای فرهنگی آنها همراهی نکرده و اگر می کرد دانشگاه به چنگشان می آمد.

حسن روحانی هم بعد از استیضاح وزیر قبلى گفته بود که با استیضاح وزیر علوم مسیر دولت عوض نمی‌شود، 

نکته مهمی که او به آن توجه دارد این است که دانشگاه را نمی شود با جناح اصولگرا اداره کرد حتی اصولگراهای معتدل هم نمی توانند پاسخگوی نیازهای دانشگاهیان باشند؛ از همین رو باید از دانشگاهیانی که صلاحیت مدیریت حرفه‌ای دارند و در عرصه مدیریت آکادمیک موفق هستند انتخاب کرد.

ادامه ى این وضعیت سودى به اصولگرایان نمى رساند اما مى تواند ضرر بزرگى را متوجه دانشگاه کند که جبران آن به سادگى ممکن نیست.

 


  • برداشت آزاد از گفتگوى جرس با احمد شیرزاد؛ استاد دانشگاه و نماینده‌ى مجلس ششم
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large