Skyscraper large

«برادران قاچاقچی» و ماجراى دخانیات

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

چهار سال پیش محمود احمدی نژاد، رئیس دولت های نهم و دهم، طى یک سخنرانی با اشاره غیر مستقیم به نیروهاى سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از برخى از آنان به عنوان “برادران قاچاقچی” یاد کرد؛ توصیفى که در اقتصاد آسیب دیده و بیمار ایران، چندان غریب و ناآشنا نیست. وجود رانت و فساد در بخش های مختلف اقتصاد کشور طی دو دولت گذشته چنان شدت گرفت که ارقام و اعداد منتشر شده در تاریخ کشور بی سابقه بود.

اما این عنوان که از سوی رئیس دولت برگزیده توسط خود سپاه و جریان اصولگرای انقلاب مطرح شد، چندان هم دور از واقعیت نبود.

با توجه به تجارت بزرگ نه میلیارد دلاری سالانه در کشور و دود شدن بیش از سه میلیارد پاکت سیگار که معادل نیم در صد مصرف جهانی است، می توان به حضور سه غول بزرگ دخانیاتی در ایران اشاره کرد که هشتاد درصد در آمد مصرف سیگار ایران میان آنها تقسیم می‌شود؛ وینستون، مارلبورو و کنت.

البته برخی شرکت های آسیای شرقی از جمله یک شرکت کره ای هم حجم بالایی از مصرف سیگار را به خود اختصاص داده، اما به شکل خاص باید به شرکت هایی که حضور قدیمی تر و با ثبات تری در بازار ایران داشته و دارند توجه داشت.

اگر چه تولید و واردات مارک‌های سیگار وینستون و کنت در ایران دارای مجوز است، واردات سیگار از کره جنوبی نیز با مجوز آزاد است ولی سیگار مارلبور، وابسته به ‌گروه فیلیپ موریس، هنوز به گونه رسمی در این بازار جایی ندارد. فیلیپ موریس، از سوی حکومت ایران در لیست سیاه کمپانی‌های وابسته به صهیونیسم جای دارد، با این همه سیگار مارلبورو، نزدیک به پانزده درصد بازار دخانیات ایران را در دست دارد، چیزی نزدیک به یک میلیارد دلار در سال؛ که خود رقم قابل توجهی است.

پیش از این بارها بهانه صهیونیستی بودن شرکت مارلبرو مطرح شده و علی رغم تحقیقات انجام شده، خبری در این مورد منتشر نشده و هیچ نهاد و ارگانی این موضوع را تأیید نکرده است اما با این حال بخش خاصی از جریانات سیاسی به خصوص رسانه های وابسته به نیروهای سپاه پاسداران که پیش از این توسط رئیس دولت محبوبشان، به عنوان “برادران قاچاقچی” معرفی شده بودند، اصرار بر صهیونیستی بودن این شرکت داشته و از حضور قانونی آن واهمه داشته و با مطرح کردن شایعاتى از این دست خواهان ادامه روند ورود خارج از چهارچوب آن هستند.

برخی ناظران معتقدند که علی رغم بررسی پرونده شرکت فیلیپ موریس در رابطه با شرکت‌های وابسته به صهیونیسم توسط وزارت امور خارجه کشور، تاکنون مدرکی دال بر این وابستگی به دست نیامده و با توجه به این امر اگر دولت ایران، تولید و واردات سیگار مارلبورو را در کشور مانند دیگر شرکت‌های سیگار مجاز کند، گروه فیلیپ موریس، پنجاه در صد بازار دخانیات ایران را به‌خود اختصاص خواهد داد، در نتیجه سه شرکت دیگر فعال در کشور بخش بزرگی از سود خود را از دست خواهند داد.

شاید باید گفت که اخبار روزهاى اخیر در مورد «اعطای مجوز برای واردات صحیح و خارج از مسیرهای غیر قانونی» با توجه به سابقه فعالیت برخی نظامیان و همچنین رقابت سنگین میان شرکت های دیگر عرضه کننده سیگار در کشور، یک جنگ تمام عیار در میان طرف های درگیر در منافع بازار تنباکو در کشور به راه افتاده و باید به زودی منتظر عواقب و عوارض آن در اقتصاد ایران بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large