Skyscraper large

وقتى ٣۵٠میلیون دلار آب مى‌رود!

see6r5t4- ali jalali علی جلالی

علی جلالی

ظاهراً پرونده های فساد و رانت خواری دو دولت گذشته پایانی نداشته و کابوس فسادهای صورت گرفته توسط افراد وابسته به دولت های نهم و دهم، قرار نیست دست از سر مردم و کشور برداشته و هر روز تازه تر از تازه، خبرها و گزارش هایی منتشر شده و ابعاد بیشتری از فساد موجود در لایه های پاکترین دولت نظام منتشر می شود.

پرونده هایی که به گفته شاهدان خود به تنهایی دستگاهی به اندازه یک دولت را لازم دارد تا به ابعاد مختلف آنها رسیدگی کرده و پرداختن به همه آنها از توان یک یا دو دولت هم خارج است.

بدون شک افشاگری های رخ داده پس از پایان کار دولت احمدی نژاد، به خوبی پرده از اسراری برداشت که مورد تأییدترین دولت نظام از سوی رهبری را به چالش کشید و در پی آن نیز بخش هایی از اصول گرایان وابسته به جریان معروف به انحراف و یا پایداری ها را در لایه های مختلف سیاسی و اقتصادی به تکاپو انداخت تا با شلوغ کردن بازار شعار و استیضاح های مختلف دست به اقدامات پیشگیرانه زده و چنان دولت یازدهم را درگیر مشکلات کنند، تا جرأت و توان پیگیری پرونده ها و افشاءگری های تازه را نداشته باشد. اما گویی قرار نیست ماه پشت ابر بماند و هر روز از این باغ بری می رسد.

در تازه ترین خبرها پس از میلیاردها دلار اختلاس بانکی، فساد در دستگاه های نفتی کشور و همچنین صدها پرونده کوچک و بزرگ دیگر رانت و تبانی در بخش های مختلف اقتصاد و سیاست کشور، چند روز گذشته خبرها از تخلف جدید ۴۰۰ میلیون دلاری حکایت داشت که به نوشته برخی خبرگزاری ها توسط افراد با نفوذ و نزدیکان شخص محمود احمدی نژاد صورت گرفته؛ اما مدتى بعد او این رقم را ۵٠ تا ١٠٠ میلیون دلار شمرد.

رقم واقعی که آب رفت!

روز گذشته خبرگزاری مجلس شورای اسلامی در گزارشی به نقل از یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، رقم واقعی تخلف در واردات قطعات هواپیما در دولت گذشته را بین ۵۰  تا ۱۰۰ میلیون دلار اعلام و اطلاعات و اخبار منتشر شده طی روزهای گذشته را بزرگنمایی و جو سازی عنوان کرد.

به نوشته این خبرگزاری اصولگرا، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با تاکید بر بزرگنمایی در اعلام تخلف صورت گرفته در واردات قطعات هواپیما در دولت گذشته، گفت: “رقم اعلام شده در تخلف واردات قطعات هواپیما مبلغی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار است.”

موید حسینی‌صدر ضمن بیان این مطلب در گفت وگو با ایکانا، در اشاره به تخلفی که در قالب واردات قطعات هواپیما که به نوشته این خبرگزاری از سوی فردی رخ داده است، گفت: “طبق نامه‌ای که از سوی ارباب رجوعی به مجلس ارجاع شده بود در سال‌های گذشته و در شرایط تحریم فردی برای واردات قطعات هواپیما ۴۰۰میلیون دلار از دولت وقت اعتبار گرفته اما این قطعات هیچ‌گاه به کشور وارد نشده که این موضوع با ارجاع نامه به دستگاه های مسئول در حال حاضر در حال پیگیری است.”

نماینده خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام شده در همان زمان یعنی یک و سال و نیم از دریافت مبلغ مذکور از سوی آن فرد و با دستگیری بابک زنجانی پول‌ها به بیت المال بازگشت داده شده است، افزود: “در حال حاضر شکی در بروز تخلف در این رابطه نیست اما رقم تخلف مالی از ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار متغییر است و به هیچ وجه ۴۰۰ میلیون دلار نیست.”

وی با تاکید بر اینکه در نامه مذکور ادعا شده است که فردی در دولت قبل با داشتن فعالیت اقتصادی گسترده و ارتباط تنگاتنگ با برخی مسئولان دولت توانسته رقمی در حد ۴۰۰ میلیون دلار پول برای واردات قطعات هواپیما از دولت اخذ کند که بنا به دلایلی موفق به این کار نشده  که این موضوع با نظر برخی نمایندگان برای شفاف‌سازی بیشتر به دستگاه‌های نظارتی ارجاع شده و اکنون ما منتظر نظر دستگاه‌های مسئول در این باره هستیم.”

منتظر اخبار گم‌شدن دکل نفتی هستیم

حسینی‌صدر همچنین در خصوص تخلف مالی صورت گرفته با گم شدن دکل نفتی، گفت: “در این خصوص نامه‌ای تدوین و به مراجع ذی‌صلاح نظارتی ارجاع شد که هنوز جوابی به دست ما نرسیده است.”

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: “در حال حاضر منتظر اعلام نظر نهایی دستگاه‌های مسئول نظارتی با بررسی شواهد موجود در خصوص تخلف صورت گرفته در قالب خرید قطعات هواپیما و همچنین گم شدن دکل نفتی هستیم.

سرنخ‌ها در دست یک شهروند

این در حالیست که خبرگزاری ها و رسانه های داخلی کشور طی روزهای گذشته به نقل از این نماینده مجلس شورای اسلامی رقم افشاء شده توسط وی را ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بودند.

بر این اساس روز جمعه ۱۶ آبان خبرگزاری ایسنا در گزارشی به نقل از روزنامه شرق نوشت:”یک نماینده مجلس، درباره آنچه که خود به عنوان تخلف ۴۰۰ میلیون دلاری در دولت محمود احمدی‌نژاد به تازگی افشا کرده، جزئیاتی را بیان کرد.”

به گزارش این خبرگزاری، در یکی از دیدارهای مردمی، موید حسینی‌صدر، نماینده مجلس با شهروندی مواجه می‌شود که اسنادی از تخلف رخ‌داده در یکی از سازمان‌ها را به او ارائه می‌دهد؛ تخلفی در موضوع واردات قطعات هواپیمایی، درست در روزهای داغ تحریم و سوءاستفاده و رانت‌خواری‌ برخی از این شرایط.

پیگیری‌های صدر، راه به جایی برده و او به سرنخ تخلفی گسترده در واردات قطعات هواپیمایی می‌رسد؛ تخلف ۴۰۰ میلیون‌ دلاری که گویا به‌واسطه یکی از افراد نزدیک به بابک زنجانی اتفاق افتاده و این فرد علاوه‌ بر نزدیکی با زنجانی، سفارش‌شده یکی از نزدیکان رئیس دولت پیشین ایران بوده است.

کابوسی که پایانی ندارد

به نوشته این گزارش، نکته جالب اینکه در واردات صورت‌گرفته باز هم نام «بابک زنجانی» در میان است؛ فردی که این‌روزها به‌دلیل بدهی هشت‌ هزار میلیارد تومانی به وزارت نفت در زندان اوین به‌ سر می‌برد و در دولت گذشته برای تسهیل فروش نفت وارد معاملات نفتی شده بود؛ معاملاتی که در نهایت به حراج نفت ایران و بازنگرداندن پول به جیب خزانه منجر شد. گویا نه‌تنها کابوس زنجانی تمامی ندارد که حالا حلقه‌های واسطه او نیز این‌سو و آن‌سو آسیب‌های مالی خود را به اقتصاد ایران تحمیل می‌کنند؛ تخلف‌های رخ‌داده‌ای که گاه‌ و‌ بیگاه از سوی نمایندگان مجلس رسانه‌ای می‌شود.

صدر در پاسخ به این پرسش که مسئول مورد‌ نظری که این فرد را سفارش کرده، چه‌کسی بوده، می‌گوید: “این فرد را آقای اسفندیار رحیم‌مشایی سفارش کرده‌اند و در ادامه روند معامله صورت‌گرفته تخلفی رخ داده که حالا سازمان‌های مسئول در این زمینه باید پاسخگو باشند.”

او همچنین می‌افزاید: “این تخلف مالی در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد رخ داده و یک فرد نزدیک به بابک زنجانی دو سال پولی را برای وارد کردن قطعات هواپیما گرفته که هنوز این پول در اختیار این فرد بوده و هیچ واردات قطعات هواپیمایی نیز صورت نگرفته است. به این ترتیب پیگیری‌های ما تا به اینجای کار نشان داده که تخلفی در حدود ۴۰۰ میلیون‌ دلار در این زمینه اتفاق افتاده است.”

روابط حسنه در دولت احمدی نژاد

نماینده خوی درباره اینکه آیا اطلاعات بیشتری درباره جزئیات فرد متخلف در اختیار دارید نیز تاکید دارد: “این اطلاعات در قالب گزارش مردمی به دفتر من رسیده و مستندات نشان از آن دارد که فرد بدهکار و متخلف از دوستان نزدیک بابک زنجانی است که با یکی از مسئولان دولت احمدی‌نژاد نیز روابط حسنه‌ای داشته و از سوی آقای مشایی سفارش شده است.”

به گزارش ایسنا، موید صدر در این زمینه پیگیری‌هایی را آغاز کرده و به این ترتیب تاکنون با سازمان بازرسی و بخش حراست وزارت راه نامه‌نگاری کرده تا در این زمینه ورود پیدا کنند و پیگیر ماجرا باشند. البته گویا مواردی از این دست با سطح تخلف مالی کمتر بارها به این نماینده گزارش شده و حالا بنا دارد تک‌تک این گزارش‌ها را به جریان بیندازد. مواردی که موید صدر به آن اشاره دارد شامل ارائه مبالغی پول نقد به افراد برای واردات کالاهای اساسی به کشور بوده که متاسفانه نه کالایی به کشور وارد شده و نه مبالغ به بیت‌المال بازگشته است.

تحریم ها و به جیب زدن دلارها

این خبرگزاری در ادامه با اشاره به حجم بالای فشارها بر دولت روحانی و مشکلات عدیده اقتصادی و سیاسی، پیگیری و رسیدگی به مطالبات دولت و مردم را نسبت به تخلفات صورت گرفته در دو دولت قبل نوشت:”تحریم و رانت دو سوی سکه این سال‌ها برای ایران بوده‌اند. هر جا تصمیم‌های غرب به تحریم حداکثری ایران منجر شده، در این‌ سوی ماجرا برخی افراد رانتی با سوءاستفاده از چالش تحریم‌ها‌، مبالغی را به جیب زده‌اند. نمونه‌اش بابک زنجانی است و حالا یکی دیگر از نزدیکان او که به‌تازگی به‌دلیل بدهی به یک شرکت نفتی بازداشت شده و رفته‌رفته نیز خبرهای ریز و‌ درشت دیگری از تخلف در قطعات هواپیمایی، تاسیسات دریایی و مواردی نظیر این به گوش می‌رسد. دولت حسن روحانی کم‌کم باید به فکر تقدیم بودجه سال آینده به مجلس باشد اما نکته اینکه هنوز بخشی از پرونده‌های تخلف دولت پیشین روی دست مسئولان مانده و حجم زیادی از زمان و نیروی انسانی به بررسی ابعاد مختلف آن اختصاص یافته است.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large