Skyscraper large

جان دوبارهٔ اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

سیزدهمین دوره انتخابات هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران هفته گذشته برگزار شد. به گزارش ایبنا بر اساس نتیجه این انتخابات ۷ نفر به‌عنوان اعضای جدید هیأت مدیره این اتحادیه معرفی شدند و محمود آموزگار با کسب بیشترین رای به عنوان رئیس هیئت مدیره این اتحادیه انتخاب شد. گفتنی است انتخابات اخیر اتحادیه ناشران کتابفروشان تهران با مشارکت بیش از یک سوم اعضا صورت گرفت که منجر به نصاب یافتن انتخابات و برگزاری آن در‌‌ همان دور اول شد.

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در طی سالهای گذشته با مشکلات زیادی روبرو بود که اصلیترین عوامل بروز مشکل در این اتحادیه را می‌توان اثرات بحران اقتصادی حاکم بر کشور و همچنین ممیزی دانست. یکی از مطالباتی که در سال گذشته و همزمان با روی کار آمدن دولت حسن روحانی به طور جدی از سوی ناشران مطرح شد بحث معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان بود.

باز شدن گره ۱۳ ساله

قانون معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان در سال ۱۳۸۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. طبق بند «ل» ماده ۱۳۹ قانون معافیت مالیات‌های مستقیم، ناشران و کتابفروشی‌ها شامل بند «ج» شدند. براساس این بند از قانون، مشمولان معافیت مالیاتی در زمان بررسی وضعیت مالیاتی از سوی ممیزی‌ها، موظف بودند اظهارنامه‌ای رسمی به مأموران ممیزی ارایه کنند. طبق همین اظهارنامه از پرداخت مالیات معاف می‌شدند، با این حال سازمان امور مالیاتی با این توجیه که کتابفروشی‌ها فعالیت خدماتی در کشور انجام می‌دهند، آن‌ها را از مشاغل مشمول معافیت مالیاتی خارج کرد و بعد از گذشت ۷سال از تصویب این قانون نه تنها وضعیت کتابفروشی‌ها تغییری نکرد، بلکه ناشران نیز به این مساله دچار شدند و براساس بخشنامه‌ای که ۲۸ بهمن ۱۳۸۷ توسط وزارت دارایی منتشر شد، ناشران شامل بند «ب» شده و براساس آن باید برای بررسی وضعیت مالی خود دفا‌تر درآمد و هزینه‌های سالانه مشاغل مالیاتی را تنظیم و به سازمان امور مالیاتی ارایه می‌کردند. بدون تردید این کار نیاز به نیروی متخصص دارد و تحقق این موضوع خود به خود هزینه‌های زیادی را به ناشران تحمیل کرده و می‌کند.

 از سال ۱۳۸۷ تاکنون این مساله با اعتراض‌های ناشران و پیش‌تر با اعتراض کتابفروشان همراه بود و با وجود اهمیت لغو این قانون اما در عمل هیچ اقدامی صورت نگرفت و همچنان کتابفروشان و ناشران مشمول پرداخت مالیات بودند.

در این بین اقدام‌های مختلفی از سوی مسوولان فرهنگی کشور و تشکل‌های خصوصی نشر برای عملیاتی کردن قانون معافیت مالیات ناشران و کتابفروشان انجام شد که از آن میان می‌توان به نامه اعضای اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اشاره کرد. با روی کار آمدن دولت یازدهم، اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در این زمینه نامه‌ای را به علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کردند تا بحث اصلاح آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم را پیگیری کند و برای همیشه بحث معافیت مالیات ناشران و کتابفروشان را حل کنند.

با نزدیک شدن به زمان ارایه اظهارنامه‌های مالیاتی در سال جاری، موضوع معافیت مالیاتی ناشران و کتابفروشان با جدیت بیشتری از سوی ناشران مطرح و جلسات مختلفی در سازمان امور مالیاتی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص برگزار شد؛ در ‌‌نهایت علی جنتی وزارت اقتصاد و دارایی را نیز در این مذاکرات وارد و سرانجام نیمه مردادماه سال جاری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور پذیرفت پای نامه‌ای را که بر مبنای آن کتابفروشان هم مشمول معافیت مالیاتی می‌شوند، امضا کند.

عدم رضایت از عملکرد

آنسوی دیگر فعالیت‌های اتحادیه ناشران وکتابفروشان تهران در چند سال اخیر، نارضایتی بخشی از ناشران پیرو عملکرد این اتحادیه بوده است. برخی ناشران معتقدند این اتحادیه به وظایف خود بدرستی عمل نکرده است. به طور مثال می‌توان به اظهارات شهلا لاهیجی، مدیر انتشارات روشنگران زنان اشاره کرد که در نیمه خردادماه سال جاری در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: هیئت مدیرهٔ اتحادیه ناشران از این چند سال خیلی راضی هستند علتش هم این است که نسبت به وزارت ارشاد حرف‌شنو بودند و البته وزارت ارشاد هم در مقابل به آن‌ها کمک‌هایی می‌کردند و می‌توان گفت این رضایت دوطرفه بین وزارت ارشاد و اتحادیهٔ ناشران وجود دارد. اما مسئله این است که اتحادیه نباید خودش را در حد یکان جی او پایین بیاورد و از دولت کمک بگیرد. زیرا باعث می‌شود اتحادیه از موضوعیت خودش خارج شود و حالت رئیس و مرئوسی بین دولت و اتحادیه به وجود بیاید.

مدیر انتشارات روشنگران در ادامه این گفتگو اذعان داشت: عملکرد اتحادیه باعث شده که هیچ‌کس به اتحادیه اعتماد نکند مگر کسی که بخواهد منفعت مالی ببرد. این به خاطر این است که اتحادیه در این دوره برای حقوق اعضایش هیچ اقدامی نکرد. هیچ‌وقت نشد اعضایش را جمع کند و مسئولین را هم دعوت کند و مشکلات را طی جلسه‌ای به بحث بگذارد. این‌همه راجع به محل نامناسب نمایشگاه کتاب گفتیم حتی امسال خود مسئولین وزارت ارشاد هم به این مسئله اعتراف کردند ولی بازهم اتحادیه هیچ مقاومتی یا حتی یک حرکت کوچک نکرد.

گفتنی است نادر قدیانی رئیس پیشین اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران روز گذشته طی گفتگو با مهر در تشریح وضعیت مالی اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران گفت: زمانی که بنده اتحادیه ناشران را تحویل گرفتم، پولی که در صندوق اتحادیه بود، عملاً بدهی کل سنوات پرسنل بود و غیر از این پول دیگری وجود ندارد. طبیعتاً حق عضویت‌هایی که ما از اعضا می‌گیریم، بسیار اندک است و یک سوم هزینه‌های جاری اتحادیه را هم تامین نمی‌کند.

قدیانی سپس یادآور شد: با توجه به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه‌های نشر را صادر می‌کند و این باعث شده که اتحادیه آن قدرت لازم را نداشته باشد، لذا بنده با پیگیری‌هایی که در این سال‌ها انجام دادم، ملاقاتی با رئیس جمهور سابق در دولت دهم داشتم و شرایط اتحادیه را برایشان توضیح دادم و درخواست یک میلیارد تومان اعتبار کردم که البته عملاً در اولین ماه‌های دولت جدید و با کمک وزیر ارشاد وصول شد. بعداً حدود ۵۵ میلیون تومان به این پول اضافه کردیم و جمعاً صرف خرید یک ساختمان نسبتاً مناسب برای اتحادیه شد. البته با کمک آقای مسجدجامعی هم در شورای شهر، رقمی در حدود ۶۰۰ میلیون تومان برای تکمیل و تجهیز این ساختمان به اتحادیه کمک شد.

در پایان گفتنی است با توجه به درصد بالای مشارکت اعضای این اتحادیه در سیزدهمین دوره انتخابات، به نظر می‌رسد اعضای این اتحادیه نسبت به بهبود شرایط و استقلال عمل این اتحادیه نظری جدی دارند؛ حال باید دید هیئت مدیره جدید تا چه میزان می‌تواند انتظارات فعالان حوزه نشر را برآورده کند. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large