Skyscraper large

تداوم بحران آلودگی هوا در زاهدان

df65g4df554dروز گذشته خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارشی با اشاره به خبر انتشار گاز سمی زاهدان به نقل از رئیس انستیتو پاستور ایران نوشت: “انتشار گاز سمی زاهدان اولین حادثه شیمیایی از این نوع در کشور به شمار می رود.”

به گزارش ایرنا، مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه احتمال وقوع اینگونه حوادث مرتبط با اهمال افراد در هر نقطه از دنیا وجود دارد، گفت: “شناسایی دقیق و سریع منبع پخش آلودگی، عامل ایجاد کننده مسمومیت و راه های خنثی سازی و درمان آن یکی از افتخارات نظام سلامت جمهوری اسلامی ایران است.”

وی تاکید کرد: “لازم است تا تجارب حاصل از مدیریت این حادثه به عنوان یک تجربه ارزشمند در اختیار سایر کشورها قرار گیرد.”

شاهد هیچگونه تلفات جانی نبوده‌ایم 

بنابر این گزارش ، قانعی در جریان سفر چند ساعته اش به زاهدان از مراکز درمانی این شهر بازدید و از نزدیک از روند انجام اقدامات تشخیصی و درمانی به مسمومین مطلع شد.

به گفته وی، این حادثه غیر مترقبه، منطقه ای مسکونی با جمعیت حدود ۲۰۰ هزار نفر را متاثر کرده و ظرفیت عظیمی از نظام بهداشت و درمان را در چند روز اخیر به خود اختصاص داده است.

قانعی با اظهار خرسندی از این که با ارائه خدمات مناسب درمانی شاهد هیچگونه تلفات جانی نبوده ایم، گفت: “نگرانی عمومی و فشار روانی حاصل از وقوع و بروز این حادثه نیز برای نظام سلامت قابل چشم پوشی و اغماض نیست .”

برخورد قانونی با عامل مسمومیت

وی یادآور شد: “بر اساس قانون پنجم توسعه با افرادی که سلامت دیگران را به مخاطره می اندازند به صورت حقوقی و قانونی برخورد می شود و لازم است تا پی گیری های قضایی با هدف پیشگیری از وقوع حوادث مشابه لازم تا حصول نتیجه و شناسایی مقصران اصلی حادثه استمرار یابد.”

به نوشته این خبرگزاری تعدادی دانش آموز یکشنبه چهارآبان ماه جاری بر اثر استنشاق گاز سمی ناشی از ریخته شست و شوی گالن های نفتی در کانال فاضلاب واقع در شمال زاهدان ، مسموم و روانه بیمارستان شدند.

ترخیص بیشتر مصدومان

معاون درمان وزارت بهداشت هم روز گذشته با اشاره به حادثه رخ داده در زاهدان اظهار داشت:”بیمار بدحال مبتلا به مسمومیت اخیر در زاهدان نداریم.”

به نوشته ایرنا، محمد حاجی آقاجانی روز سه شنبه در گفت و گو با این خبرگزرای گفت: “بیشتر افرادی که در حادثه اخیر زاهدان مسموم و در بیمارستان بستری شده بودند، در زمان حاضر از بیمارستان ترخیص شده اند. خوشبختانه هیچ مورد فوتی از بابت مسمومیت اخیر نداشته ایم و اوضاع مسمومین از نظر درمانی پایدار و خوب است . همچنین مسمومیت دانش آموزان زاهدان به دلیل شیوع احتمالی گاز «آرسین» در پی شستشوی گالن های حمل مواد نفتی در منطقه بوده است.”

به گزارش ایرنا ، همچنین روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان امروز در اطلاعیه ای اعلام کرد: “در زمان حاضر ۴۳ تن از کسانی که بر اثر استنشاق گاز شیمیایی در روزهای یکشنبه و دوشنبه در شمال مرکز استان مسموم شده بودند در بیمارستان بستری هستند. “

تداوم آلودگی و بحران

خبرگزاری دانشجویان ایران هم در گزارش روز گذشته خود با اشاره به آلودگی هوا در منطقه حادثه دیده از تعطیلی مدارس برای دومین روز متوالی خبر داد.

به گزارش ایسنا، ‌مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: “مدارس شمال شهر زاهدان امروز به دلیل آلودگی هوای منطقه با مواد شیمیایی تعطیل شدند. این مدارس برای دومین روز متوالی در شیفت صبح و عصر تعطیل هستند. آلودگی هوای منطقه هنوز به طور کلی برطرف نشده است.”

بنابراین گزارش، در پی انتشار گاز شیمیایی در یکی از محلات زاهدان‌(جاده قدیم و بلوار رسالت) تعدادی از شهروندان زاهدانی با استشمام این گاز مسموم و راهی بیمارستان شدند.

این مسمومیت روز گذشته به دلیل انتشار نوعی گاز حاصل از مواد شیمیایی رخ داده و منجر به ایجاد مشکلات تنفسی و گوارشی در تعدادی از مردم شد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large