Skyscraper large

رسانه‌ها؛ مقصران اسیدپاشی!

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

فضای این روزهای کشور ملتهب از اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای است و همزمانی این اقدامات با تصویب طرح امنیت آمران به معروف در مجلس شورای اسلامی موجب گردیده این فرضیه مطرح گردد که عاملان این اقدام جنایت آمیز به دنبال ایجاد رعب و وحشت در جامعه هستند تا بتوانند جلوی بد‌حجابی را بگیرند.

هفته گذشته طرحی در مجلس به تصویب رسید که بر اساس آن هیچ فرد و دستگاه حقیقی و حقوقی اجازه مقاومت یا ممانعت در مقابل آمران به معروف را ندارد و حتی احتمال رخ دادن قتل در مسیر این کار هم در نظر گرفته شده‌است، و در صورت این رخداد برای آمرانی که توانایی پرداخت دیه به فرد خسارت دیده از امر به معروف را نداشته باشند، بودجه در نظر گرفته شده‌است.

این در حالی است که برخی روحانیون تندرو و نیروهای موسوم به انصار حزب الله طی هفته‌های اخیر خواستار شدت عمل در برخورد با بدحجابی شده  بودند.

اقدام به اسید پاشی که در شهر اصفهان صورت گرفته است بیشترین اتهام را متوجه محمدتقی رهبر امام جمعه موقت اصفهان کرده است که اعلام کرده بود امر به معروف و نهی از منکر باید از تذکر لسانی فراتر برود.

این قضیه که در ابتدا با سکوت مقام های امنیتی و قضائی همراه بود که با شدت گرفتن اعتراضات مردمی وادار به پاسخگویی شدند اما تناقض گویی و تبرئه بی دلیل و جانبدارانه نیروهای خودسر و بنیادگرا در اولویت سخنان آنان قرار گرفت و در برخی موارد متهم اصلی آن در آنسوی مرزها قلمداد و عاملان این جنایات به ارتباط با دولت های بیگانه متهم گردیدند.

نبود اراده لازم برای شناسائی و دستگیری عاملان این جنایت باعث گردید تجمع های اعتراضی در شهرهای تهران و اصفهان با انتشار اخبار مربوط به این واقعه از سوی رسانه‌های غیر وابسته به تندرویان صورت گیرد که این امر ناراحتی مسئولان دستگاههای امنیتی و قضائی را به دنبال داشت.

اما با تصویب طرح حمایت از آمران به معروف در مجلس، یک سوال اساسی مطرح می شود که نقش دولت یازدهم در این زمینه چیست؟ و آیا دولت باید اجازه دهد هر فرد یا تشکلی به صلاحدید خود و به اسم امر به معروف و نهی از منکر دست به هر اقدام جنایت آمیزی بزند؟

بدون تردید اسیدپاشى بر سر و صورت زنان، خشم و نفرت عمیقى را در بین مردم ایران دامن زده است و مردم عاملین این جنایت را افرادی تندرو وابسطه به حاکمیت می شناسند.

اما در این میان دیوار کوتاه رسانه یکبار دیگر در نظام جمهوری اسلامی مورد هجمه قرار گرفته و ناکارآمدی نظام در برخورد با مسببین این گونه اتفاقات باعث گردیده رسانه‌ها و روزنامه نگاران که بر اساس وظیفه خود به نشر اخبار می پردازند مقصر اصلی شناخته شوند.

عملکرد ضعیف دستگاه های انتظامی، امنیتی و قضائی درباره شناسائی و دستگیری عاملان اسید پاشی بار دیگر رسانه‌ها را هدف تیغ انتقادات اقتدارگرایان قرار داده و با نام نهادن آنها به عنوان “رسانه‌های اسید پاش” معتقدند که ربط دادن اسید پاشی‌های صورت گرفته به جریان حزب الله از رسانه های داخل آغاز و سپس از سوی رسانه‌های خارجی دنبال گردیده است.

در این رابطه صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در همایش امر به معروف و نهی از منکر با انتقاد از پوشش خبری رسانه ها درباره اسید پاشی ها و ربط دادن آن به جریانات تندرو گفته است : اینکه برخی رسانه‌ها موضوع اسیدپاشی را با امر به معروف و نهی از منکر مرتبط دانسته‌اند ظلم فاحش به نظام و متدینین، معتقدین و متفکرین است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران با مقصر شناختن برخی رسانه ها در انتشار اخبار مربوط به این واقعه اعلام کرد رسانه ها در جریان اسید پاشی های اصفهان سسب تشویش اذهان عمومی شده اند و که برخی از آنان احضار و به آنها تذکر داده شده ودر صورت لزوم با آنها برخورد خواهد شد.

تندرویان حکومتی و رسانه‌های وابسته به آنان نظیرروزنامه کیهان و خبرگزاری فارس نیز همراه با اقتدارگرایان خواستار برخورد با رسانه‌هایی شده‌اند که این امر را پوشش خبری داده و آنرا سیاه نمایی بر ضد نظام عنوان و متفق القول بر این امر تاکید کردند که اسید پاشی‌ها کار بیگانگان و معاندان نظام جمهوری اسلامی بوده است.

جریان اسید پاشی‌ها یکبار دیگر نشان داد اگر چه در ظاهر این تندرویان با بهانه قرار دادن تشویش اذهان عمومی می خواستند مانع انتشار اخبار شوند اما در باطن به خاطر تمایل آنها به اجرای شدید طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر و اعتراضات مردمی دچار تشویش شده اند.

در این رابطه چه قربانی‌ای بهتر از رسانه و روزنامه نگاران وجود دارد تا با انتصاب آنان به جریانات خارج از کشور راه را برای هر گونه اطلاع رسانی در جامعه مسدود نمایند و به نوعی عدم توانایی خود را در شناسائی و دستگیری عاملان بپوشانند.

هرچند حسن روحانی در سفر خود به زنجان در اظهار نظری درباره ایجاد ناامنی در جامعه هشدار داده و گفته است: مبادا  تحت لوای شعار زیبای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ناامنی آغاز شود، اما آیا این سخن برای مقابله با این گونه اقدامات کافی است؟

حسن روحانی پس از احراز پست ریاست جمهوری اعلام کرد هر ایرانی دارای حقوق شهروندی است اما با نگاه به عملکرد دولت یازدهم مشاهده می‌شود که دولت در زمینه احیای حقوق شهروندی و آزادی‌های فردی و اجتماعی توفیق خاصی به دست نیاورده است.

دولت روحانی تا به امروز نتوانسته در عرصه آزادی‌های اجتماعی و مذهبی موفقیتی بدست آورد و توقیف روزنامه‌ها، بازداشت فعالان مدنی، فشار بر زندانیان سیاسی و عقیدتی و خانواده‌های آنان و اینک جولان دادن نیروهای خودسر در خیابانها، خود شاهد این ماجراست که دولت تدبیر و امید نتوانسته طبق وعده‌های انتخاباتی خود عمل کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large