Skyscraper large

ده مظنون اسیدپاشی در جریان بازجویی

dfgdfg4df444fروز گذشته نائب رئیس شورای شهر تهران به اسیدپاشی اصفهان واکنش نشان داد و گفت: “هزینه خلاف که بالا برود جرم کم می‌شود.”

به گزارش خبرگزاری فارس، مرتضی طلایی در یک برنامه تلویزیونی گفت: “باید به برخی مسائل که در ذهن مردم هست، به روشنی جواب بدهیم؛ نباید با مردم با نوسان حرف بزنیم. مسائل بسیاری وجود دارند که اگر درباره آنها به موقع جوابگو نباشیم، هرکس حرفی بزند مردم می‌پذیرند و ممکن است دچار استرس و اضطراب شوند. ضروری است همواره با اطلاع رسانی سریع، مسائل ساده به مردم گفته شود.”

رییس پلیس سابق تهران تأکید کرد: “درباره حادثه اصفهان من به تجربه می‌گویم شبیه این اتفاق را پیش از این داشته‌ایم و اولین بار نیست که رخ می‌دهد. اما نحوه ورود به این مسائل و مدیریت آن مهم است.”

طلایی تصریح کرد: “دو نوع امینیت داریم؛ امنیتی که به صورت ملموس وجود دارد و دیگر احساس امنیت. از نظر کارشناسی احساس امنیت از خود امنیت مهم‌تر است. چرا باید اتفاقی که در یک نقطه رخ داده، تمام کشور را ناامن کند؟”

وی خطاب به مردم گفت: “به هموطنانم عرض می‌کنم تردید نداشته باشند پلیس و قوه قضائیه برخورد قاطعی با مجرمان این حادثه خواهند داشت. من شنبه کلاس داشتم و دانشجویانم نگران بودند و از من می‌پرسند در خیابان رفت و آمد داشته باشند یا خیر!؟ چرا باید به افراد اینطور القا شود که کشور ناامن است؟”

طلایی با بیان اینکه باید دست قوه‌قضائیه در اعمال قانون آنقدر باز باشد که کسی جرات ارتکاب جرم نداشته باشد، ادامه داد: “وقتی هزینه خلاف بالا برود، جرم کم می‌شود. متاسفانه حادثه‌ای افکار عمومی را پریشان کرده و به دغدغه مردم تبدیل شده است. درخواست من از مردم این است که نگران نباشند و بدانند نیروی انتظامی هوشمندانه این موضوع را مدیریت کند.”

حکم قصاص

اما معاون فرهنگی قوه قضاییه هم روز گذشته در گفت و گویی با خبرگزاری جمهوری اسلامی از حتمی بودن قصاص فرد اسیدپاش خبر داد.

به نوشته ایرنا حجت الاسلام هادی صادقی در این مورد گفت: “حکم کسی که روی صورت افراد اسید می پاشد روشن است و مشابه همان بلایی که سر فرد آورده قصاص می شود.”

وی روز دوشنبه ضمن بیان اینکه صراحتا واژه ای به نام قصاص برای اسیدپاشی در قانون نداریم، گفت: “نام اسیدپاشی در قانون نیامده ولی برای جنایت حکم قصاص پیش بینی شده است. اسیدپاشی هم مصداق جنایت است.”

معاون فرهنگی قوه قضاییه درپاسخ به این سوال که برای قصاص اختلاف نظر وجود دارد و اینکه شاید دقیقا همان میزان که فرد جانی اسید پاشانده عملی نشود، اظهار داشت: “این موضوع مسئله فنی کار در مقام اجرا است.”

وی ادامه داد: “حکمش روشن است؛ بدینصورت که مشابه همان بلایی که سر فرد آورده، می توان سر فرد اسیدپاش آورد.”

صادقی راه حل اجرای این کار را مشورت گرفتن از پزشکان دانست و ادامه داد: “اما اینکه چگونه آن را اجرا کنند، باید با مشورت پزشکان انجام شود.”

معاون فرهنگی قوه قضاییه درمورد اینکه آیت الله لاریجانی روز گذشته گفته که این کار حکم محارب دارد، گفت: “این فرد از سوی مدعی العموم به عنوان محارب شناخته می شود و قضیه از این منظر توسط مدعی العموم پیگیری می شود.”

بازجویی از ۱۰ مظنون اسید پاشی

همچنین استاندار اصفهان هم روز دوشنبه از شناسایی ۱۰ مظنون مرتبط با حوادث اسیدپاشی خبر داد و در نشستی خبری گفت: “تاکنون ۱۰ فرد مظنون در رابطه با حوادث اسیدپاشی استان شناسایی شده اند که پلیس درحال بازجویی از آنهاست.”

به نوشته ایرنا، رسول زرگرپور با اشاره به اینکه شایعات زیادی درباره اسیدپاشی اصفهان منتشر شده، افزود: “شکی نیست که این شایعات از سوی دشمنان نظام با هدف برهم زدن امنیت و آسایش مردم سازماندهی و مطرح شده، لذا دستگاه امنیتی و قضایی استان بشدت با شایعه سازی، شایعه پراکنی و جو سازی ها برخورد خواهند کرد. “

وی با اشاره به اینکه آخرین مورد اسیدپاشی در ۲۳ مهر ماه گذشته روی داد، تصریح کرد: “نیروهای انتظامی و امنیتی بخوبی توانسته اند آسایش و امنیت مردم اصفهان را تامین کنند. “

زرگرپور اظهار کرد: “دراین رابطه یک قرارگاه عملیاتی برای شناسایی و دستگیری عامل یا عاملان این جنایت در نیروی انتظامی و ستادی نیز در دادگستری استان اصفهان برای پیگیری مسائل حقوقی این پرونده، تشکیل و فعال شده است. “

وی، اسیدپاشی ها در اصفهان را بی ارتباط با مسئله حجاب دانست و گفت: “پدر یکی از بانوان مجروح حادثه اسیدپاشی به مدت ۴۰ ماه سابقه حضور در جبهه دارد و برادر وی نیز جانباز می باشد و این فرد از خانواده بسیار متدینی است. “

زرگرپور افزود: “در عیادتی که از وی داشتیم، خانواده وی عنوان کردند ما بیش از آنکه ناراحت وضعیت فرزند خود باشیم، از اینکه این موضوع را به بدحجابی وی نسبت داده اند ناراحتیم، زیرا وی محجبه است.”

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه از ۱۵ شهریور تا ۲۳ مهر چهار مورد اسید پاشی در اصفهان گزارش شده، تصریح کرد: “دو مجروح این حوادث در بیمارستان بستری و دو مصدوم دیگر نیز بصورت سراپایی درمان شدند. “

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large