Skyscraper large
رييس قوه قضاييه:

زیر سؤال بردن امربه‌معروف و نهى‌ازمنکر، جنایت است

6s5df4sd444dصادق آملى لاریجانى رییس قوه قضاییه از رسانه هایى که اسیدپاشى را به امر به معروف و نهى از منکر ربط داده اند به شدت انتقاد کرد.

به گزارش ایسنا، او امروز در همایش ملی قانون و امر به معروف و نهی از منکر زیر سؤال بردن مسائل دینى از جمله امر به معروف و نهى از منکر را جنایت خواند و رسانه‌های داخلی را به تکرار کار کشورهاى غربى متهم کرد.

آملى لاریجانى گفت انکار امر به معروف، کفر است و کسى نمى تواند در وجوبِ آن تردید کند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به اختلاف نظرها درباره اینکه آیا ضرب و جرح در امر به معروف و نهی از منکر جایز است یا خیر گفت: اشکال ندارد که ضرب را اجازه ندهیم زیرا در غیر این صورت، در فضای کنونی به مجموعه ای از پرونده‌هاى قضایی تبدیل می‌شود.

لاریجانى با بیان اینکه اگر فردی از انسانیت بویی برده و ذره ای وجدان داشته باشد، این عمل شنیع را مرتکب نمی شود، اظهار داشت: “سمپاشی کردن علیه نظام جمهوری اسلامی ایران اقتضای غربی ها است اما چرا خودمان این فضا را آلوده می کنیم آن هم در حالی که اکنون طرحی در مجلس شورای اسلامی بر اساس وظیفه قانون اساسی در حال انجام است.”

آملی لاریجانی افزود: “متاسفم که برخی رسانه های کشور این مطالب را به هم وصل می کنند و ظلم فاحشی بر نظام، دستگاه و متفکرین جامعه مرتکب می شوند. به دادستانی و دادگستری استان اصفهان از همان ابتدا دستور داده ام تا این موضوع را به طور جد پیگیری کند و براساس آخرین گزارشی که دیروز به دستم رسیده کارهای خوبی در حال انجام است و بزودی مرتکب این امر پیدا می شود.”

وی ادامه داد: “همه قبول داریم که شهروندان باید امنیت داشته باشند اما نباید ماجرا را آلوده کرد و بر فضای ناامن تبلیغی دامن زد.”

منکرین امر به معروف کافرند

به نوشته خبرگزارى فارس، رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر از ضروریات دین به شمار می‌رود، گفت:‌ “هر کس این دو مطلب را انکار کند از کافران است.”

بنابراین گزارش وی افزود: “در اصل ۸ قانون اساسی وظیفه‌ای به عهده حکومت گذاشته شده و چنین آمده که در جمهوری اسلامی ایران دعوت به امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همگانی است.”

آملی لاریجانی تاکید کرد: “اهمیت امر به معروف و نهی از منکر در اسلام و روایات روشن است و در آیات قرآنی نیز به آن اشاره شده است، در سوره آل عمران دو آیه به امر به معروف و نهی از منکر صراحت دارد. بحث این است که امر به معروف و نهی از منکر یک واجب کفایی است یا خیر، در روایتی از امام صادق از آیات قرآنی استفاده شده و چنین بیان شده که بحث امر به معروف و نهی از منکر یک فریضه بزرگ الهی است. امر به معروف و نهی از منکر طریق انبیاء است، اگر این فریضه را انجام دهیم مابقی فرایض هم اقامه می‌شود، درحالی که اگر شخصی به قلبش هم انکار منکر نکند، مرده‌ای در میان زندگان است.”

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از فرایض عظیم الهی است، گفت:‌ “یکی از مطالب روشن در دین ما همین است که کسی نمی‌تواند نسبت به آن تعبیری داشته باشد. امر به معروف و نهی از منکر از ضروریات دین است. مقصود ما از این مطلب یعنی آنچه که دین بودنش بر هر کسی روشن است و اگر کسی امر به معروف و نهی از منکر را در دین انکار کند،‌از کافرین محسوب می‌شود.”

 امر و نهى، وظیفه‌ى نظام است

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه در بحث امر به معروف و نهی از منکر نظام و حکومت وظیفه دارد و تردیدی در این مورد نیست، گفت:‌ “خوشبختانه مجلس در این زمینه تلاش خوبی داشته و کمیسیون قضایی خوب عمل کرده است و در حال حاضر طرحی در صحن علنی مجلس در حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر مطرح است، بنابراین اصل، تلاش برای این است که قانونی درست و مدون در این زمینه داشته باشیم که این یک امر روشن است.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large