Skyscraper large

در حسرت شنیدن واژه توبه

s5df55d-مهدى ساوالان پور- mehdi savalan poor مهدى ساوالان‌پور

مهدی ساوالان پور

همانگونه که انتظار می‌رفت سخنان حسن روحانی در جمع مردم زنجان با استقبال گسترده اقتدارگرانی مواجه شده که بیش از یکهزار و سیصد روز است برای شنیدن واژه توبه از رهبران جنبش سبز لحظه شماری می‌کنند و تنها راه شکست حصر را بازگشت آنان از آرمانهایی می‌دانند که بر سر آنها با مردم ایران عقد اخوت بسته‌اند.

رییس دولت یازدهم در اظهاراتی دو پهلو و با اشاره به توبه حر در واقعه عاشورا گفت: نباید به تفرقه‌ها و اختلافات دامن بزنیم و اگر اشکال و گناهی هم بوده باید بگذریم چرا که ما تابع همان حسین بن علی هستیم که توبه حر را قبول کرد و پذیرفت. من در جامعه کسی را نمی‌بینم که گناهی بالاتر از گناه حر در روز اول و دوم محرم مرتکب شده باشد و هیچ فرد عظیم الشأنی را در تاریخ بعد از پیغمبر و امیرالمومنین نمی‌یابم.

این سخنان از سوی اقتدارگرایان به معنی دعوت از میرحسین موسوی و مهدی کروبی برای توبه از عملکرد خود توسط حسن روحانی تعبیر شده است و با هیاهوی رسانه‌ای تلاش دارند این مساله را به جامعه بقبولانند که رئیس دولت اعتدالگرا بر خلاف وعده‌های انتخاباتی خود، توبه را تنها راه آزادی محصورین می‌داند.

در این رابطه صدا و سیما که سابقه سیاهی در قلب واقعیت و وارانه نشان دادن حقایق دارد با پخش سخنان حسن روحانی به همراه تصاویری از رهبران جنبش سبز این سوال را مطرح کرد که آیا سران فتنه حاضرند به تبعیت از حر توبه کنند ؟

شاید هفتمین رئیس جمهور ایران فراموش کرده باشد که در همایش‌های انتخاباتی خود بارها این جمله را بیان کرده است که” زندانی سیاسی در نظام جمهوری اسلامی برای چه ؟ رفع حصر آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی در اولویت برنامه‌های دولت تدبیر و امید خواهد بود.”

بدون تردید پافشاری میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد در اعتراض به پایمال شدن حق رای مردم در سال ۸۸ خوش آیند تمامیت خواهان نیست و محصور کردن آنان بدون حکم دادگاه صالحه تنها نشان از کینه توزی راست گرایان افراطی دارد.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران در اظهاراتی با بیان اینکه آغوش ولایت برای توابان باز است و جرم هر کس به اندازه توبه‌ای که می‌کند تخفیف خواهد یافت گفته است: مردم می‌خواهند فتنه‌گران برگردند و نظام هم در صورت این بازگشت سعه‌ صدر نشان خواهد داد.

همگان بر این نکته اذعان دارند که با حصر سران جنبش سبز و برخلاف باور و خواست حاکمیت هیچ یک از ارزش‌های این جنبش کم نشده است و حصر سران آن که در غیرقانونی‌ترین شکل ممکن صورت گرفته است باعث گردیده مظلومیت آن‌ها بیش از گذشته متجلی گردد.

اقتدارگرایان به خوبی بر این نکته واقف هستند که در حسرت شنیدن واژه توبه و اعتراف به اشتباه از سوی محصورین خواهند ماند و این گره این بحران با این ترفند باز نخواهد شد.

علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی که برای رفع حصر تلاش می‌کند در اظهاراتی با انتقاد از محصور شدن سران جنبش سبز بدون حکم دادگاه گفته است: این که بگوییم آنها باید توبه کنند تا آزاد شوند در اسلام چنین چیزی وجود ندارد و ظاهرا عده‌ای دوست دارند فتنه بماند و هر بار ۹ دی بگیرند.

مطهری همچنین می گوید: رهبر جمهوری اسلامی در واکنش به درخواست وی مبنی بر رفع حصر یا محاکمه رهبران جنبش سبز پاسخ داده است؛ اگر موسوی و کروبی در زمان روح‌الله خمینی مرتکب چنین جرمی می‌شدند با آن‌ها شدید‌تر برخورد می‌شد و اگر این‌ها محاکمه شوند حکمشان خیلی سنگین خواهد بود و قطعا شما راضی نخواهید بود. ما اکنون به این‌ها ملاطفت کرده‌ایم.

بدون تردید رهبر جمهوری اسلامی بزرگترین مدافع ادامه حصر به شمار می‌رود و وی در اظهار نظری صریح در دیدار با جمعی از دانشجویان در هفته آغازین مرداد ماه گذشته، تاکید کرد که شرط آزادی موسوی و کروبی از حصر، عذرخواهی ایشان است.

آیت الله خامنه‌ای جنبش اعتراضی مردم پس از انتخابات دور دهم ریاست جمهوری را با واژه فتنه نام گذاری کرده و دوری از آن را از اصلی ترین خطوط قرمز نظام می‌داند و این خواسته را به اشکال گوناگون بیان می‌کند، بدون تردید جنبش اعتراضی مردم پس از کودتای انتخاباتی سال ۸۸ بزرگترین چالشی بوده که نظام جمهوری اسلامی با آن روبرو گردیده است و تاکید چند باره رهبر بر مرزبندی با این اعتراضات و سران آن، نشان از احساس خطری دارد که تا امروز و پس از گذشت بیش از پنج سال هنوز برطرف نشده است.

وی حتی پس از برکناری وزیر علوم در دیدار با روحانی و اعضای هیات دولت بر ادامه مرزبندی با فتنه، بار دیگر خطوط قرمز را مشخص و مساله فتنه و فتنه گران خط قرمز نظام نامید و تصریح کرد: آقایان وزرا باید همان‌گونه که در جلسه‌ی رأی اعتماد خود بر فاصله‌گذاری با فتنه تأکید کردند، همچنان بر آن پایبند باشند.

در این میان اقتدارگرایانی که توانسته‌اند از واژه فتنه و مرزبندی با آن برای خود جایگاهی بدست آورند با ناامیدی از توبه سران جنبش سبز تلاش دارند با تفسیر سخنان حسن روحانی از واقعه عاشورا ، موضع رئیس جمهور را توبه میر حسین موسوی و مهدی کروبی نشان دهند.

در خاتمه باید گفت موضع رهبری و تمامیت خواهان در خصوص ادامه حصر مشخص است، اما این حسن روحانی است که با یدک کشیدن عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی می‌باید بر اساس وعده رفع حصر سران جنبش سبز که موفق به کسب رای اکثریت مردم شد، تلاش کند تا این حصر غیر قانونی بر داشته شود و یا حداقل خود را از اتهام حمایت از ادامه حصر بری نماید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large