Skyscraper large

کمبود چهل‌هزار تخت روانی در کشور

df65g4d+++d

عکس از تسنیم

وزیر بهداشت در تازه ترین گزارش خود درباره وضعیت بیماران مبتلا به اختلالات روانی مى گوید: یکی از مشکلات بهداشت و درمان ما آنست که حدود ۴۰ هزار تخت روانی کمبود داریم. به این ترتیب بخشی از این بیماران در خانه‌ها و خیابان‌ها هستند. امیدواریم مجلس در این زمینه هم اعتبار قابل توجهی را لحاظ کند.

به گزارش فرارو، سیدحسن هاشمی در حاشیه اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها که دیروز در وزارت بهداشت برگزار شد افزود: دو درصد مردم جامعه زمینه اسکیزوفرنی دارند البته این به کوه یخی می‌ماند که بخش عمده‌ای از آن را نمی‌توانیم ببینیم. بنابراین باید مراکزی را برای ارائه خدمت به این بیماران در اختیار داشته باشیم.

وی تاکید کرد: البته هیچ نسبتی بین بیماران مبتلا به اختلالات روان و حادثه اسیدپاشی ایجاد نمی‌کنم. وزارت کشور باید در مورد عاملین این موضوع اعلام نظر کنند. در عین حال وزارت بهداشت نیز کار تخصصی خود را انجام می‌دهد و باید پیگیر مباحث مربوطه باشیم. از آنجا که بیماران چشمی اینچنینی زیادی داشته ام می‌دانم که کار درمان آن‌ها بسیار سخت است. درمان این افراد به اعمال مکرر احتیاج داشته و در عین حال نتایج ضعیفی هم دارد.

وی در ادامه صحبت‌هایش در پاسخ به سؤالی درباره آمادگی ایران برای مقابله با بیماری ابولا نیز گفت: این بیماری بسیاری از دولت‌ها را به چالش کشانده و گرفتار کرده است. هیچ‌گاه شرایط ویژه و استثنایی مانند ابولا اعلام نشده بود. در ایران آمادگی نسبی برای مقابله با این بیماری وجود دارد. دستگاهی هم برای در اختیار گذاشتن آزمایشگاهی ویژه برای وزارت بهداشت موافقت کرده است بنابراین در صورت نیاز می‌توان از این آزمایشگاه استفاده کرد. تعداد محدودی تخت ICU نیز داریم.

وی در این‌باره افزود مراکز تحقیقات وزارت بهداشت، هلال احمر و مرکز پزشکی حج اقدامات زیادی را در این زمینه انجام داده‌اند البته عربستان نیز امسال از مناطق آلوده به این بیماری حجاج را نپذیرفته است. در عین حال نظام بهداشتی کشور هوشیار است و موارد را رصد می‌کند همان‌طور که امسال پس از سال‌ها وبا در کشور مشاهده نشد. در مورد کرانا ویروس نیز به جز چند مورد در کرمان، مورد دیگری از این بیماری نداشتیم.

وزیر بهداشت طرح تحول نظام سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: کار سخت و انتظارات روزافزون است. برای ارزیابی درباره نتایج این طرح تا پایان سال به ما فرصت بدهید اما آنچه که مسلم است آنست که خدمات ارتقاء یافته و رضایتمندی مردم افزایش داشته است. نهایت تلاشمان را انجام می‌دهیم تا مشکلات مردم به حداقل ممکن کاهش یابد.

وی درباره اقدامات در نظر گرفته شده برای بحث بهداشت در طرح تحول نظام سلامت گفت: در حاشیه شهرها جمعیتی بالغ بر ۹ میلیون نفر زندگی می‌کنند. کارشناسان سلامت موظف می‌شوند که به ازای هر ۳۰۰۰ نفر جمعیت اقدامات لازم را انجام داده، سیمای سلامت خانواده‌ها را ثبت و خدمات اولیه را برای آن‌ها تأمین کنند. علاوه بر این خدماتی نظیر بهداشت محیط، بهداشت خانواده و … در خانه‌های بهداشت ارائه خواهد شد.

وزیر بهداشت در پاسخ به سؤالی درباره هیأت امنایی شدن بیمارستان‌ها گفت: اجرای این طرح در مدیریت مراکز بهداشتی درمانی بسیار مؤثر خواهد بود و نوعی تمرکززدایی در ارائه خدمات انجام خواهد شد.

وی در این‌باره تأکید کرد: هیچ بیماری نباید روز زمین بماند. مردم باید در بیمارستان‌ها احترام شوند، اما واقعیت آنست که از نظر تعداد تخت و امکانات در بیمارستان‌ها عقب هستیم. از طرفی با واقعی شدن تعرفه‌ها هیچ بیمارستانی زیان‌ده نخواهد بود. لازم است بخش خصوصی وارد سرمایه‌گذاری در این حوزه شود. در قالب بودجه ۹۴ نیز دولت مشوق‌های جدیدی را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی لحاظ خواهد کرد چرا که دولت برای ساخت بیمارستان، منابع ندارد. ما باید با خلق ثروت و همچنین مشارکت بخش خصوصی خدماتمان را ارتقاء دهیم.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large