Skyscraper large
شورای هماهنگی راه سبز امید هشدار داد

داعش و اسیدپاشى؛ نشانه‌ى قرائت غیرانسانى از دین

6fg4df77fشورای هماهنگی راه سبز امید که از هنگام حصر رهبران جنبش سبز تا کنون، دیدگاه‌هاى میرحسین موسوى، مهدى کروبى و زهرا رهنورد را نمایندگى مى‌کند با انتشار بیانیه ای نسبت به حاکم شدن نگاه غیرانسانی و قرائت غیررحمانی از آموزه‌های پیامبر اسلام، هشدار داد و حضور داعش در آن سوی مرزها و اسیدپاشی در داخل کشور را نشانه آن دانست.

شورای هماهنگی راه سبز در بیانیه خود می نویسد: تلاش برای تحمیل برداشتی خشک و خشن و خونین از اسلام به ایرانیان در شرایطی تشدید شده و ابعاد فاجعه‌بار یافته که در «منشور جنبش سبز»، میثاق ارزشمند آقایان موسوی و کروبی و سبزها، تصریح شده است: جنبش سبز با پذیرش تکثر درون جنبش، بر استمرار حضور ایمان سرشار از رحمت، شفقت، معنویت، اخلاق و تکریم انسان تأکید دارد و راه تقویت ارزش‌های دینی را در جامعه، تحکیم وجه اخلاقی، بینش و کنش پیروان همه‌ی ادیان توحیدی کشور می داند.

در این بیانیه آمده است:

هموطنان عزیز و آگاه

تحجر و تصلب درآمیخته با خشونت و نگاه غیرانسانی و قرائت غیررحمانی از آموزه‌های پیامبر اسلام، اگر در آن‌سوی مرزهای ایران و با نام و عنوان “داعش”، هراس می‌پراکند و حقوق بشر را به هیچ می‌گیرد، با کمال تأسف و تلخ‌کامی، در داخل ایران و به‌ شکلی دیگر، با «اسیدپاشی» به روی بانوان کشورمان، انسانیت را لگدمال می‌کند.

مبلغان برداشت انعطاف ناپذیر و خشن از دین، راهی در پیش گرفته‌اند که نه در قرآن کریم مورد اعتناست و نه رسول مکرم اسلام مدعی آن شد؛ که در کتاب وحی مکرر آمده است: «مَّا عَلَى الرَّسُولِ إِلاَّ الْبَلاَغُ»؛ «بر پیامبر وظیفه‏اى جز ابلاغ نیست».

حمله به شماری از هموطنان عزیز با «اسید»، و ارتکاب این خشونت غیرقابل توجیه درحالی صورت می‌گیرد که در هفته‌های اخیر برخی از بلندگوهای دین خشونت‌گرای حکومتی، مشکلات اقتصادی و اجتماعی کشور را از یاد برده، دغدغه‌دار وضع فرهنگ و به‌طور مشخص مقوله‌ی حجاب شده‌اند، و بازوهای اجرایی و عملیاتی خود را به رفتار آمرانه و سخت‌گیرانه در جامعه، فرامی‌خوانند.

رخداد تکان‌دهنده‌ی اسیدپاشی‌ همچنین هم‌زمان شده است با تصویب کلیات طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر در مجلس. آنجا که اکثریت اقتدارگرای مجلس، همسو با مواضع اخیر برخی از مقام‌های عالی نظام، درحالی دغدغه‌دار وضع فرهنگ و پوشش زنان ایران‌زمین شده‌اند که فساد ریشه‌یافته در حکومت و چپاول حیرت‌انگیز بیت‌المال هر روز در ابعادی جدید، نمونه‌های تازه می‌یابد.

تلاش برای تحمیل برداشتی خشک و خشن و خونین از اسلام به ایرانیان در شرایطی تشدید شده و ابعاد فاجعه‌بار یافته که در «منشور جنبش سبز»، میثاق ارزشمند آقایان موسوی و کروبی و سبزها، تصریح شده است: «جنبش سبز با پذیرش تکثر درون جنبش، بر استمرار حضور ایمان سرشار از رحمت، شفقت، معنویت، اخلاق و تکریم انسان تأکید دارد و راه تقویت ارزش‌های دینی را در جامعه، تحکیم وجه اخلاقی، بینش و کنش پیروان همه‌ی ادیان توحیدی کشور می داند.»

در منشور جنبش سبز همچنین «تحکیم پیوند میراث دینی، ملی و پرهیز از اجبار مردم به پای‌بندی به مرام، مسلک، رویه و سلیقه‌ای خاص، مبارزه با استفاده‌ی ابزاری از دین و حفظ استقلال نهادهای دینی از حکومت، از جمله مهمترین راه‌های حفظ جایگاه والای دین و تداوم نقش برجسته‌ی آن در جامعه‌ی ایران» عنوان شده است.

بیهوده نیست که با چنین مواضع و دیدگاه‌هایی، آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد و بسیاری دیگر از یاران سبز ایشان، همچنان در حبس غیرقانونی بسر می‌برند، و دبیر منتصب شورای نگهبان که باید پاسدار قانون اساسی باشد، آنان را در خور «اعدام» می‌داند!

شورای هماهنگی راه سبز امید، ضمن ابراز همدردی و همدلی با قربانیان اسیدپاشی‌های اخیر، از واکنش در خور هموطنان آزاده و آگاه ـ به‌ویژه بانوان آزاده و شجاع و آگاه ایران ـ در شبکه‌های اجتماعی حقیقی و آنلاین، تقدیر می‌کند. امید آن‌که فشار افکار عمومی موجب شود اقتدارگرایان تندخو و مدعیان خشونت‌گرای ارزش‌های اسلامی ـ که به روبنایی از دین و قرائتی متعصبانه و متصلب از آن تکیه کرده‌اند ـ به‌جای تحدید و تهدید فضای زیست فرهنگی و اجتماعی ایرانیان، امکان هم‌زیستی آزاد و امن تمام شهروندان کشور را به‌مثابه‌ی رمز بقای تمدن ایرانی ـ اسلامی، فراهم سازند.

همچنین، امیدواریم دستگاه‌های مسئول و متولی برقراری امنیت و نظم عمومی، هرچه سریع‌تر به وظیفه‌ی قانونی خود در تعقیب مجرمان و کشف ریشه‌های اصلی عمل کرده، بجای تمرکز بر تهدید منتقدان و دگراندیشان، و تلاش برای ناامن ساختن زندگی فکری ـ اجتماعی آنان، توان خود را متوجه دفاع از حقوق انسانی و قانونی ایرانیان نمایند. بدیهی است انتظار از دولت اعتدال‌گرا و زیرمجموعه‌های آن، بسی بیشتر از دیگر قواست که خود، مستقیم و غیرمستقیم، و به شکل‌های گوناگون، به بازتولید ناامنی و محدودسازی مشغول‌اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large