Skyscraper large

بازگشت خاتمى؛ دلواپسى خامنه‌اى

df5g4d6f4g44fخبرهاى کوتاه مطبوعات، از گام بلند خاتمى و اصلاح‌طلبان براى انتخابات آینده‌ى مجلس حکایت دارد؛ محمد خاتمی، رییس جمهور پیشین کشورمان به تازگى در دیدار با شورای هماهنگی دانشجویان اصلاح طلب بر برنامه ریزى براى انتخابات آینده‌ى مجلس تاکید کرد.

به گزارش وبسایت سید محمد خاتمى، او در این نشست گفت که مجلس نباید در انحصار گروهی تندرو و انحصارطلب باشد؛ خاتمى اظهار امیدوارى کرد که گروه‌های اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا و عقلای متعلق به هر جناح و گرایشی بتوانند مجلسی آرام و معتدل به وجود بیاورند.

هم‌زمان با انتشار اخبار رسانه‌ها از شروع به کار جریان‌هاى سیاسى براى حضور در انتخابات مجلس دهم، روزنامه اعتماد، چاپ تهران نیز با انتشار گزارشی از تشکیل شورای مشورتی اصلاح‌طلبان با حضور محمد خاتمی خبر داد.

بنا بر این گزارش، حاصل این نشست، تشکیل کمیته‌اى با عنوانِ “شورای راهبردی انتخابات” بود که زیر نظر عبدالواحد موسوی‌لاری وزیر کشور دوران اصلاحات و صفدر حسینی دیگر وزیر کابینه‌ى خاتمى اداره مى‌شود و براى چگونگى ورود به انتخابات آینده برنامه ریزى مى‌کند.

اما آیا رهبر جمهورى اسلامى و دستگاه‌هاى امنیتى تابع او، حضور خاتمى در عرصه‌ى فعالیت سیاسى را تحمل مى‌کنند؟

هفته گذشته حمید رسایی٬ نماینده مجلس٬ به نقل از آیت‌الله خامنه‌ای نوشت که محمد خاتمی “باغی بر نظام اسلامی” است. نقل‌قولی که مانند نقل‌هاى مشابه‌اش از سوی دفتر رهبر جمهوری‌اسلامی تکذیب نشد. رسایی در سرمقاله نشریه ۹ دی نوشت حسن هاشمی٬ وزیر بهداشت دولت روحانی٬ در زمانی که آیت‌الله خامنه‌ای در بیمارستان بستری بود٬ از وی درخواست کرد که به خاتمی اجازه دهد تا به ملاقات او بیاید.

با این حال رهبر جمهوری‌اسلامی در پاسخ به این درخواست گفت: “ایشان (خاتمی) باغی بر نظام اسلامی است و شرط بازگشت، عمل به همان آیه کریمه الا الذین تابوا و اصلحوا و بیّنوا است”. اشاره آیت‌الله خامنه‌ای به آیه ۱۶۰ سوره بقره است. آیه‌ای که براساس آن مخالفان حکومت اسلامی٬ باید توبه کنند و اعمال گذشته خود را جبران کنند.

با وجود چنین پاسخی به درخواست خاتمی، او در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای٬ که از سوی مجمع روحانیون مبارز و با امضای خاتمی منتشر شد٬ برایش آرزوی سلامتی کرده بود.

به گزارش روز، این البته نخستین بار نیست که چنین نقل‌قول‌هایی درباره محمد خاتمی از طرف رهبر جمهوری‌اسلامی مطرح می‌شود. پیش از این نیز چنین نقل‌قول‌هایی منتشر شده بود که هرگز از سوی او یا دفترش٬ تکذیب نشد. مساله‌ای که با توجه به حساسیت این دفتر درباره نقل‌قول‌هایی که از آیت‌الله خامنه‌ای می‌شود، می‌تواند نشان‌دهنده‌ی صحت بیان چنین سخنانی باشد

چند ماه پیش جواد کریمی‌قدوسی٬ نماینده مجلس و عضو جبهه پایداری٬ نیز به نقل از ایت‌الله خامنه‌ای گفته بود که وی با صفت‌هایی چون “یاغی و طغیانگر نسبت به انقلاب” از خاتمی یاد و توصیه کرده که “رسانه‌ها، اصول‌گرایان ونخبگان” علیه وی موضع‌گیری کنند و “نباید فضا برای خاتمی امن شود چون از عناصر اصلی فتنه است”.

پس از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و اعتراض‌ها به نتایج آن از سوی موسوی و کروبی٬ اصول‌گرایان از خاتمی به عنوان یکی از افرادی نام می‌برند که در این اعتراض‌ها نقش اصلی را داشته است.

در تابستان سال جاری نیز برخی نمایندگان مجلس خواستار اجرای حکم “ممنوع‌التصویری٬ ممنوع‌الخروجی و ممنوع‌البیانی” خاتمی شده بودند. ده نماینده مجلس به دولت در این زمینه تذکر داده و این حکم را مربوط به شورای عالی امنیت ملی دانسته بودند.

جواد کریمی‌قدوسی، نماینده‌ای که گفته می‌شود طراح اصلی این تذکر بوده، در گفت‌وگویی با روزنامه شرق درباره این مساله گفته بود: “پس از حوادث ۸۸ حکم ممنوع‌التصویری، ممنوع‌الخروجی و ممنوع‌البیان‌شدن خاتمی به شورای عالی امنیت‌ملی ابلاغ شد، مثل حکم حصر خانگی موسوی و کروبی که پیش‌تر به همان شورا ابلاغ شده بود”.

سخنان کریمی قدوسی از آن جهت قابل توجه بود که به گفته‌ی وی این حکم از سوی نهاد یا فردی به شورای عالی امنیت ملی “ابلاغ” شده است. براساس قانون اساسی و روند جاری در جمهوری‌اسلامی، تنها رهبر جمهوری‌اسلامی است که قدرت ابلاغ به این شورا را دارد. ضمن آن‌که مصوبات این شورا تنها پس از تصویب آیت‌الله خامنه‌ای قابلیت اجرا دارد.

در جریان رای اعتماد مجلس نهم به وزرای دولت روحانی نیز جعفر میلی‌منفرد‌٬ وزیر پیشنهادی علوم٬ گفته بود که نمایندگان مجلس نهم از وی خواسته بودند از سیدمحمد خاتمی٬ رییس‌جمهور دوران اصلاحات٬ ابراز برائت کند تا بتواند رای اعتماد نمایندگان را به دست بیاورد.

علاوه بر نقل‌قول از رهبر جمهوری‌اسلامی٬ برخی نزدیکان و منصوبان وی، از جمله ائمه جمعه و برخی فرماندهان سپاه٬نیز بارها از خاتمی انتقاد کرده بودند؛ در این میان فرمانده سپاه ولی‌امر – نیروهای مسوول حفاظت از آیت‌الله خامنه‌ای – خاتمى را “خائن” خوانده بود.

پاییز گذشته ابراهیم جباری٬ در سخنانش پیرامون سیدمحمد خاتمی چنین اظهارنظر کرده بود: “ما با اصلاح‌طلب‌ها و شخص سید محمد خاتمی بر سر ولایت علی ابن ابی‌طالب و دین مشکل داریم. والا خاتمی و امثالهم کوچکتر از آن هستند که با آنها دهان به دهان شویم… خاتمی همواره حامی عبدالکریم سروش بود و هیچ‌گاه از او و افکار شیطانی‌اش برائت نجست… سروشی که تکلیفش با ماهیت خدا روشن است و معتقد است پیامبر هم خاتم نبوت بود و هم خاتم ولایت و نعوذ بالله ردای ولایت به علی نرسیده است”.

یک سال پیشتر نیز  جباری سخنان مشابهی درباره خاتمی به زبان آورده بود: “خاتمی که می‌خواهد پس از این همه خیانت به میان مردم بازگردد، باید جلوی مردم زانو زده و بگوید غلط کردم. خاتمی باید خجالت بکشد، توبه کند و به مردم بگوید غلط کردم”.

گزارش روز مى افزاید: خاتمی در دوره دوم ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد ممنوع‌الخروج شده بود. گرچه این خبر از سوی وکیل خاتمى تکذیب شده بود، اما خاتمی امکان سفر به ژاپن برای شرکت در یک سمینار را پیدا نکرد و بحث ممنوع‌الخروجی وی مطرح شد؛ خبرى که بعدها نیز توسط برخی اصول‌گرایان تایید شد.

این مسائل و اظهارنظرها از آن جهت اهمیت دارد که چنین اتفاقی در شورای عالی امنیت ملی رخ داده. شورایی که مصوبه‌های آن پس از امضای آیت‌الله خامنه‌ای قابلیت اجرایی شدن دارد. این مساله بدان معناست که رهبر جمهوری‌اسلامی در جریان بحث ممنوع‌الخروجی خاتمی بوده و اگر موافق آن نبوده باشد٬ مخالفتی نیز با چنین حکمی نکرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای پس از روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد٬ چندین بار از دولت خاتمی انتقاد کرده بود. مسایل مربوط به سیاست خارجی٬ موضع‌گیری در دیدار با روسای دولت دیگر کشورها٬ مسایل فرهنگی و بحث مذاکرات هسته‌ای از جمله این موارد بود.

نحوه برخورد رهبر جمهورى اسلامى با مخالفان خود طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد که او تا آنجا که ممکن باشد و بتواند هزینه‌اش را محاسبه کند، به آن‌ها اجازه حضور مجدد در صحنه سیاسی را نمی‌دهد. خاتمی در سالهاى اخیر همواره از نامزدى در انتخابات اجتناب ورزیده؛ وى بارها و با بیان‌هاى مختلف گفته که در سطوح بالای حاکمیت، حساسیت‌هایی نسبت به او وجود دارد و به همین دلیل بهتر است در صحنه انتخابات حضور مستقیم نداشته نباشد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large