Skyscraper large

برگزاری نمایشگاه مطبوعات پس از دو سال

df7gd8f777f-روشنک آسترکی - roshanak astaraki

روشنک آسترکی

بیستمین نمایشگاه مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاههای اطلاع رسانی ۱۷ تا ۲۴ آبان ماه ۹۳ در تهران برگزار می‌شود. مهران عباسی انارکی، مشاور معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیمه مهرماه در گفتگو با ایرنا با اشاره به تفاوت این دوره نمایشگاه یاد شده نسبت به دوره‌های گذشته، گفت: یکی از برنامه‌ها در این دوره حضور دوایر روابط عمومی و اطلاع رسانی دستگاه‌های دولتی است بطوریکه بتوانیم با ایجاد یک مثلث گردش اطلاعات که متشکل از بخش ارتباطات دستگاه‌ها، مردم و مطبوعات و رسانه است به جریان آزاد گردش اطلاعات در جامعه کمک شود.

عباسی در ادامه از هماهنگی با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دانشگاه آزاد اسلامی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای حضور و مشارکت نشریات دانشجویی در نمایشگاه خبر داد و گفت: در تلاش هستیم این بخش با توجه به نگاه ویژه دولت یازدهم به دانشگاه و دانشجویان با کیفیت و سطح برتری برگزار شود.

بر اساس خبر‌ها، از میان خبرگزاری‌هایی که برای حضور در بیستمین نمایشگاه مطبوعات ثبت نام کرده‌اند، خبرگزاری‌های فارس و تسنیم برای غرفه‌های خود در این نمایشگاه، بیشترین متراژ را درخواست کرده‌اند. خبرگزاری فارس با درخواست دریافت غرفه ۲۵۰ متری و خبرگزاری تسنیم با درخواست تحویل گرفتن غرفه ۱۸۰ متری، بزرگ‌ترین غرفه‌های این نمایشگاه را درخواست کرده‌اند. پس از فارس و تسنیم، خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) هرکدام با غرفه‌های ۱۲۰متری در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اولین نمایشگاه مطبوعات در دولت جدید

گفتنی است این اولین نمایشگاه مطبوعات در دولت یازدهم است. سال گذشته وزارت ارشاد یازدهم در اولین سال فعالیت در ابتدابرگزاری نمایشگاه مطبوعات را به مدت سه ماه به تعویق انداخ و در ‌‌نهایت خبر از لغو برگزاری نمایشگاه مطبوعات داد.

علی جنتی روز دوشنبه ۲۳ دی درباره علت این تصمیم گفت: «دولت نوپاست و در طول چند ماه گذشته با بررسی ساختار وزارتخانه‌ها تلاش کرده‌است افرادی همگام با دیدگاه‌های دولت انتخاب کند.»

وی که در حاشیه دهمین کنفرانس بین‌المللی روابط عمومی ایران در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت افزود: «طبیعتاً در این شرایط برگزاری برخی نمایشگاه‌ها با تاخیر روبه‌رو می‌شود اما این مسئله مشکلی ایجاد نمی‌کند.» این خبر در حالی مخابره شد که آگهی فراخوان برای شرکت در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات هنوز در وب‌سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار داشت و تاریخ برگزاری آن ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند ۹۲ ذکر شده‌ بود.

در این فراخوان، هدف از برگزاری این نمایشگاه «آشنایی متقابل رسانه‌های داخلی و خارجی شرکت‌کننده در آن، برقراری ارتباط بلندمدت میان رسانه‌ها از طریق تفاهم‌نامه‌های همکاری دوجانبه، و هم‌اندیشی رسانه‌های مدعو در خصوص مهم‌ترین مسائل مبتلابه منطقه و جهان» ذکر شده بود. محمدرضا احمدی، مدیرعامل موسسه مجری این نمایشگاه، مهرماه سال گذشته از تاخیر سه‌ماهه در برگزاری بیستمین دوره نمایشگاه مطبوعات خبر داده‌ بود. وی با اعلام این‌که «رسانه‌ها استقبال قابل توجهی برای ثبت نام و حضور در این نمایشگاه کرده‌اند» افزوده ‌بود که «بسیاری از غرفه‌ها تا این لحظه رزرو شده است.»

نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، سال ۹۱ با حضور ۵۰ نشریه داخلی در مصلی تهران برگزار شد و به گفته مسئولان، ۸۰ روزنامه‌نگار و خبرنگار هم در آن حضور داشتند.

آن سال محمد نوری‌زاد، نویسنده و فیلم‌ساز منتقد جمهوری اسلامی، نیز در این نمایشگاه حضور یافت اما توسط گروهی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و ناچار به ترک نمایشگاه شد. حمله‌کنندگان به وی، شعارهایی چون «آمریکایی برو بیرون، مرگ بر ضد ولایت فقیه، مرگ بر منافق، و نوری‌زاد، بی‌بی‌سی، پیوندتان مبارک» علیه آقای نوری‌زاد سر دادند.

سال ۸۹ و در آستانه برگزاری هفدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات، محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی، با «پرمدعا، دروغگو، و متقلب» نامیدن رسانه‌های غربی از ممنوعیت حضور رسانه‌های کشورهای غربی در این نمایشگاه خبر داد.

وضعیت مطبوعات در دولت جدید

در دولت یازدهم که با شعارهای امیدوار کننده‌ای روی کار آمد، نه تنها مشکلات مطبوعات و اهالی رسانه برطرف نشد بلکه شرایط مطبوعات کشور از وضعیت مطلوب فعالان این عرصه و همچنین وعده‌های حسن روحانی و دولتمردانش فاصله زیادی دارد.

در همین زمینه کامبیز نوروزی، حقوقدان و استاد روزنامه‌نگاری چندی پیش گفته بود: در فرایند توسعه مطبوعات در کشور اعتقادی به حرکت سریع ندارم و اینکه یکباره اتفاق بزرگی بیفتد انتظار بجایی نیست. علت هم این است که توسعه مطبوعات مثل توسعه سایر پدیدهای دیگر اجتماعی و سیاسی و فرهنگی یک روند تدریجی است.

وی در ادامه گفته بود: ما در طول تاریخ مطبوعات ایران ۴دوره داشتیم که مطبوعات به یک رشد انفجاری رسیدند اما ناگهان برچیده شدند. رشد مطبوعات نیازمند زیرساخت‌هایی است که در این یک سال با وجود آنکه دولت تغییر کرده، رخ نداده است هرچند شخصا انتظار این را نداشتم که اتفاقات بزرگی بیفتد و در روند فعالیت مطبوعات از سوی دولت تغییر چندانی مشاهده نمی‌شود.

وی اذعان داشت: اگرچه وزیر ارشاد و ریس جمهور با روزنامه‌نگاران خوب برخورد می‌کنند و روزنامه‌نگاران نیز از ایشان استقبال می‌کنند اما اتفاق برجسته‌ای وجود ندارد هرچند قدری تحرک فضای مطبوعاتی افزوده شده است.

وی درباره اینکه آیا فشار به مطبوعات کمتر شده یا خیر گفت: دستگاههای نظارتی مطبوعات منحصر به دولت نیست و قوه قضاییه هم جز دستگاههای نظارتی بر مطبوعات است. روابط بین دولت و مطبوعات و بخصوص روزنامه‌نگاران در دوره گذشته روابط گرمی نبود و روابط با حسن تفاهم همراه نبود و نه رئیس جمهور گذشته و نه دولت گذشته هیچکدام نظر مساعد روزنامه‌نگاران را جلب نکرده بودند و نگاه‌ها با تردید همراه بود.

وی ادامه داد: برای بررسی وضعیت روزنامه‌ها چند شاخص داریم که می‌توان آن‌ها را بررسی کرد مانند تعداد پروانه‌هایی که صادر شده، تعداد مجوزهای که لغو شده است. هر چند در این چند شاخص چندان تفاوتی مشهود نیست اما در حال حاضر روزنامه‌نگاران نگاه مثبتی دارند البته این حسن تفاهم بیشتر از طرف روزنامه‌نگاران است.

نوروزی در پاسخ به این سوال که آیا باید مطبوعات از دولت حمایت کنند یا خبر گفت: اینکه دولت باید به نشریات موافق بیشتر برسد و یا به نشریات مخالفش حمله کند را قبول ندارم. فضای رسانه‌ای کشور محصول انواع رقابتهای سیاسی فرهنگی اجتماعی بین رسانه‌ها است. من هیچ ایرادی نمی‌بینم که یک روزنامه شدید‌ترین انتقادات را به دولت بکند یا شدید‌ترین طرفداری را از دولت بکند. هر دوی این‌ها حق اساسی دارند که آنچه را که دوست دارند و اعتقاد دارند بنویسند مشروط بر آنکه توهین و نشر اکاذیب نکنند و اخلاق رسانه‌ای را رعایت کنند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large