Skyscraper large

نه مدیریت خودروسازی، نه فروشندگى لبنیات!

65d4f54df55f

علی جلالی

وضعیت نامناسب خودروسازی در کشور طی چند سال گذشته چنان دچار التهاب و سوء مدیریت شد که به تازگی اکبر ترکان در اظهاراتی ضمن اشاره غیر مستقیم به یکی از مدیران صنعت خودروسازی در کشور، حضور شخص غیر متخصصی که «حتی توان اداره یک لبنیات فروشی هم ندارد» را در این صنعت مورد انتقاد قرار داد و خواستار یک رقیب چابک در صحنه تولید خودرو در کشور شد تا به این ترتیب زمینه رشد و ارتقاء صنعت خودروسازی در کشور فراهم شده و این صنعت از وضعیت فعلی خارج شود.

اگر چه اظهارات مشاور حسن روحانی در این مورد چندان مشخص و مستقیم نبود، اما یک خبرگزاری کشور در بازتاب سخنان وی در این باره به رمزگشایی پرداخته و ضمن مروری بر تاریخچه فعالیت مدیران دو قطب اصلی خودروسازی در کشور سعی در معرفی شخص مورد نظر داشت. 

انتقاد از سوء مدیریت در خودروسازی

روز گذشته مشاور رییس‌جمهور در انتقاد به وضعیت خودروسازی کشور طی سال های گذشته، با بیان اینکه پیش از این کسی که یک لبنیاتی را اداره نکرده بود، مدیر یک خودروسازی بزرگ شده، حضور یک رقیب چابک در صحنه تولید را موجب ارتقای صنعت خودروسازای در کشور دانسته بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، وی با اشاره به طرح ایجاد شرکت‌های خودروسازی در چابهار گفت: “در آن منطقه چند ویژگی از سرمایه‌گذاران می خواهیم و پروژه باید به صورت مطلوب اجرا شود؛ به گونه‌ای که خودروسازان باید بیش از ۵۰ درصد از ساخت داخل استفاده کنند و ۳۰ درصد محصولات خود را نیز صادر کنند. همچنین محصولات باید در بازار دنیا به روز باشند.”

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با تاکید بر این‌که پیشنهادی در چابهار انتخاب می‌شود که ویژگی های مذکور را داشته باشد، گفت:‌ “از خودروسازان فعلی دفاع می کنیم اما داشتن رقیبی که ۵۰ درصد ساخت داخل و ۳۰ درصد صادرات داشته باشد کمک می کند که خود را در تراز جهانی نگه دارد. از سوی دیگر به اصلاح ساختار مدیریت نیز کمک می‌کنند.”

رمز گشایی از اظهارات ترکان

این اظهارات غیر مستقیم و تازه ترکان در حوزه صنعت خودرو سازی سئوالاتی را در خصوص هویت و نام و نشان این مدیر و شرکت تحت مدیریت او مطرح کرده است که ایسنا هم در مطلبی دیگر با اشاره به این اظهارات مشاور رییس‌جمهور در مورد مدیریت شخصی که به گفته وی پیش از این یک لبنیاتی را هم اداره نکرده بود، اما امروز مدیر یک خودروسازی بزرگ شده است، نوشت:”از آنجایی که وی اشاره‌ای به نام این شخص نکرده است، بر آن شدیم با معرفی مدیران عامل ایران خودرو و سایپا طی یک دهه گذشته از این جمله رمزگشایی کنیم.”

به نوشته این خبرگزاری اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و مشاور رییس‌جمهور در حالی اخیرا در اظهاراتی یکی از مدیران پیشین یک شرکت خودروسازی بزرگ (ایران خودرو یا سایپا) را حتی برای اداره یک مغازه لبنیاتی نیز قابل ندانسته است، که در یک دهه اخیر چند نفر مدیرعاملی این دو شرکت را بر عهده داشته‌اند.

مدیران ایران خودرو

این گزارش از گروه صنعتی ایران خودرو شروع کرده و نوشت:”ایران خودرو در حدود یک دهه اخیر سه مدیرعامل را به خود دیده است. از مدیرعامل فعلی -هاشم یکه‌زارع-  که در زمان دولت فعلی منصوب شده اگر بگذریم، تنها دونام باقی می‌ماند، منوچهر منطقی و جواد نجم‌الدین.”

به نوشته ایسنا، منوچهر منطقی در سال ١٣٨١ به مدیرعاملی ایران خودرو منصوب شد و تا سال ۱۳۸۸ در این سمت باقی ماند. وی حضور در بخش‌های مختلف صنعتی کشور تا پیش از انتصاب به مدیرعاملی ایران خودرو را در کارنامه داشت. منطقی فروردین ۱۳۸۸ با حکم وزیر صنایع و معادن وقت برکنار و جواد نجم‌الدین جایگزین او شد. پس از وی نیز جواد نجم‌الدین که حدود ۲۰ سال سابقه فعالیت در صنعت خودرو را داشت به این سمت منصوب شد. وی تا سال ۱۳۹۲ مدیرعامل ایران خودرو باقی ماند تا این که با حکم وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت تدبیر و امید، جای خود را به هاشم یکه‌زارع داد. یکه‌زارع همچنان مدیرعامل ایران خودرو است.

مدیران سایپا

به نوشته ایسنا، اما گروه خودروسازی سایپا در یک دهه اخیر شاهد تعویض سه مدیرعامل بوده است. احمد قلعه‌بانی در سال ۱۳۸۰ بر صندلی مدیرعاملی این شرکت تکیه زد و تا سال ۱۳۸۶ در این سمت حضور داشت.

پس از قلعه‌بانی مهرداد بذرپاش در بهمن ماه ۱۳۸۶ مدیرعامل سایپا شد. بذرپاش ۲۸ ساله فروردین ماه همان سال با حکم احمد قلعه‌بانی – مدیرعامل وقت سایپا – به مدیرعاملی پارس خودرو منصوب شده بود، اما نکته جالب این بود که ۱۰ ماه بعد جای کسی را که برای او حکم زده بود (قلعه‌بانی) در سایپا گرفت.

بذرپاش پیش از مدیرعاملی پارس خودرو و سایپا، سوابقی همچون مشاور شهردار تهران در زمان شهرداری محمود احمدی‌نژاد و پس از آن ریاست مشاوران جوان احمدی‌نژاد در اوایل دوران ریاست‌جمهوری وی را بر عهده داشت.

عمر مدیریت بذرپاش در سایپا بیش از سه سال نبود و در سال ۱۳۸۹ جای خود را به نعمت‌الله پوستین‌دوز داد. پوستین‌دوز در سال ۱۳۷۴ به عنوان مدیر منابع انسانی پارس خودرو و از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۵ در سمت مدیر توسعه مدیریت در این شرکت فعالیت داشت. او در سال ۱۳۸۵ مدیرعامل امداد خودروی سایپا شده بود.

نعمت‌الله پوستین‌دوز تا سال ۱۳۹۱ مدیرعاملی سایپا را بر عهده داشت و پس از آن جای خود را به سعید مدنی داد. مدنی نیز پیش از تکیه زدن بر صندلی مدیرعاملی سایپا سمت‌هایی مختلفی همچون مدیرعاملی و قائم مقامی پارس خودرو و ریاست هیات مدیره ایندامین سایپا را در کارنامه داشت و در دوره‌ای نیز عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت سازه گستر سایپا بود. وی همچنان به عنوان مدیرعامل سایپا فعالیت می‌کند.

ایسنا در ادامه این سئوال که در حال حاضر و با این تفاسیر روی سخن مشاور رییس‌جمهوری مبنی بر اینکه “پیش از این کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود، مدیر یک خودروسازی بزرگ شد”، کدام یک از افراد نامبرده در بالا بوده است؟ را مطرح کرده و پاسخ را بر عهده مخاطبان خود قرار داد.

رفع مشکلات با تغییر مدیریت؟

با نگاهی دقیق به آنچه تا کنون توسط منابع خبری و کارشناسی در کشور منتشر و اطلاع رسانی شده، می توان به وضوح دید که صنعت خودرو سازی کشور طی سال های گذشته نه تنها روبه پیشرفت نبوده، بلکه به دلیل نگاه منفعت طلبانه گروهی خاص که کرسی هدایت دولت و قوه مجریه کشور را طی هشت سال در اختیار گرفته بودند، دچار بحران مدیریتی شدیدی شده تا جاییکه مسئولیت یکی از قطب های بزرگ تولید خودرو در کشور بر عهده شخصی قرار می گیرد که نه تنها تخصصی نداشته بلکه با اتکاء به ارتباطات خاصی که با ریاست دولت گذشته داشته به چنین پستی دست یافته و کلید بخشی از صنعت عظیم خودرو سازی را در اختیار می گیرد.

شاید در دولت روحانی؛ استفاده از افراد متخصص در زمینه های مختلف و به خصوص اقتصاد و صنعت، یک شاخصه دولت یازدهم باشد، اما باید دید که روند منفی توسعه و پیشرفت در صنایع خودروسازی که یکی از پردرآمدترین صنایع کشور است متوقف شده و با تغییر مدیریت مشکلات رفع خواهد شد؟

شاید با تغییرات چند مدیر و نگاه کارشناسانه بتوان بخشی از معضلات را بر طرف کرد، اما آنچه در انتها باید مورد توجه قرار گیرد، آنست که این صنعت به دلیل انحصاری و دولتی بودن و عدم حضور رقبای خارجی، آنهم رقبایی با تولیدات پر قدرت و با کیفیت، هیچ گاه نخواهد توانست به جایگاه اصلی و موفق خود دست یابد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large