Skyscraper large
گفتگو با باقرى‌نژاديان، نماينده مجالس سوم و ششم

مهم‌ترین نهى از منکر، شکستن حصر است

dg564f4g5df55d

مژگان مدرس علوم

«اگر نمایندگان مجلس واقعا در پی اجرایی کردن طرح امر به معروف و نهی از منکر هستند باید فشار بیاورند و حصر را بشکنند.» این پاسخ محمد باقر باقری نژادیان فرد، نماینده اصلاح‌طلب مجلس سوم و ششم به پرسش «راه دیگر» است.

همزمان روز گذشته، آیت الله یوسف صانعی، مرجع تقلید نواندیش مقیم قم، در نامه ای به علی مطهری با توصیف کروبی، موسوی و رهنورد به عنوان «مظلومین پاک و بی دفاع»، دفاع از آنها را یکی از کم نظیرترین باقیات و صالحات عمر فرزند شهید مطهری خواند و ابراز امیدواری کرد که «با تدابیر متخذه توسط مسئولین ذیربط زمینه رفع این حصر ناعادلانه و غیر شرعی فراهم گردد».

در پى نامه آیت الله صانعى، محمد باقر باقری نژادیان فرد، نماینده مجلس سوم و ششم نیز با تمجید از اقدام علی مطهری و انتقاد از تداوم حصر به “راه دیگر” می گوید: “مدتهاست که آقایان میرحسین موسوی و کروبی و خانم رهنورد در حصر هستند و کسی پاسخگو نیست. آنهم کسی مانند آقای میر حسین موسوی نخست وزیر امام، که هشت سال کشور را در شرایط جنگی اداره کرده است اما عجبا که الان باید در حصر نگه داشته شود! واقعا چرا!؟ شخصیت های انقلابی که عمر خود را در خدمت مردم و کشور گذاشتند. متاسفانه اکثریت مجلس که نمایندگان این ملت هستند در مقابل این مسئله سکوت کرده اند و فقط آقای مطهری احساس مسئولیت می کنند. باید پرسید چرا نمایندگان مجلس که نمایندگان مردم هستند بر روی حاکمان کلیدی مملکت فشار نمی آورند تا رفع حصر کنند؟”

چندی پیش علی مطهری نماینده مردم تهران با انتشار نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور، ادامه حصر موسوی و کروبی را خلاف اصول متعدد قانون اساسی و مستوجب مجازات عاملان آن دانسته و گفته بود که فتنه ۸۸ در ایران حکم هولوکاست در اروپا و آمریکا را پیدا کرده است که فقط یک سخن باید گفته شود و کسی حق تحلیل متفاوت و تحقیق درباره ریشه‌ها و عوامل گوناگون آن را ندارد. او پیشنهاد کرده بود که به عنوان آخرین راه باقی مانده، روحانی به عنوان رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، راسا دستور آزادی سه محصور را در ایام عید غدیر صادر کند و در صورت مسامحه، این موضوع را در قالب سوال از رئیس جمهور در مجلس پیگیری خواهد کرد.

آقای باقری نژادیان فرد سوال از رئیس جمهور در مجلس را راه موثری برای رفع حصر نمی داند و معتقد است نمایندگان مجلس اعلام کنند که تا زمانیکه حصر آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد برداشته نشود پایشان را به صحن مجلس نخواهند گذاشت. اودر این زمینه تصریح می کند: “انصافا دولت روحانی با توجه به شرایط داخلی و منطقه ای ایران تا الان خوب عمل کرده است و راه رفع حصر کشاندن رئیس جمهور به مجلس نیست بلکه نمایندگان مجلس باید خود را در مقابل خدا و مردم و تاریخ مسئول بدانند و تا رفع حصر از ورود به مجلس خودداری کنند.”

dfg45df65g4این نماینده سابق مجلس خاطرنشان می کند: “برداشت های برخی افراد نباید کار را به آنجا برساند که کسانیکه هیچ نقشی در انقلاب نداشتند امور مملکت را در دست بگیرند و خادمان انقلاب و نظام در حصر باشند. مردم ایران سی و اندی سال پیش انقلاب کردند تا نامه امام علی به مالک اشتر در گوشه گوشه این مملکت عملیاتی شود، نه اینکه با اینگونه اقدامات آبروی اسلام و مردم برده شود.”

او در ادامه می افزاید: “دلسوزان امر به معروف و نهی از منکر چرا در مورد عملیاتی نشدن نامه امام علی به مالک اشتر تذکر نمی دهند و سکوت اختیار کرده اند. در طول تاریخ از بنی امیه گرفته تا طالبان بنام دین اسلام آمده اند اما عمل آنها را دیدیم که چه بر سر مردم و اسلام آوردند. اگر نمایندگان مجلس واقعا در پی اجرایی کردن طرح امر به معروف و نهی از منکر هستند باید فشار بیاورند و حصر را بشکنند.”

اشاره این نماینده مجلس به تصویب کلیات طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر است که روز چهارشنبه گذشته توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا به تصویب رسید.

طرحی که جزئیات آن شفاف نیست و مخالفان این طرح آن را در منافات با برخی از اصول قانون اساسی می دانند. بر اساس این طرح هر کسی که در برابر امر به معروف آنها مزاحمت ایجاد کند به حبس محکوم می‌شود.

باقری نژادیان فرد یکی از منتقدین این طرح است. او معتقد است: “درست است که امر به معروف و نهی از منکر در اسلام یک واجب شرعی و فریضه همگانی است اما باید بسترهای لازم برای پیاده کردن آن فراهم شود و بصورت حقوقی و مسئولانه برخورد شود. در هر حال اجرای این طرح شرایط بسیار حساس و پیچیده ای دارد چراکه امر به معروف و نهی از منکر وظیفه عموم مردم است و اگر سیستماتیک و عاقلانه و مسئولانه پیاده نشود آسیب آن بیشتر خواهد بود. بخصوص در جامعه کنونی ایران که شرایطش زیاد برای این کار مطلوب نیست. برای مثال بخاطر مسائل شخصی در پوشش امر به معروف و نهی از منکر مشکلات زیادی در جامعه ایجاد شود و بعد از آن معلوم و مشخص نیست چه کسی باید جوابگو باشد؛ آنهم با توجه به این موضوع که متاسفانه تجربه خوبی در مورد پاسخگو بودن در کشور نداریم. متاسفانه الان اصول اخلاقی و انسانی را فراموش شده است برای نمونه همین مسئله حصر که غیر اخلاقی است و تا زمانیکه اصول اخلاقی و انسانی در کشور رعایت نشود هزار طرح هم تاثیرگذار نخواهد بود.”

وی خاطرنشان می کند: “در کشورهایی اروپایی می بینیم که در مورد تک تک افراد جامعه، کل نظام خود را مسئول می داند اما در جامعه ما چنین چیزی مشاهده نمی شود. الان وضعیت اقتصادی و محیط زیستی در کشور وخیم است و فقط کافیست به آمار مفاسد اقتصادی و رشوه در کشور نگاهی انداخت تا وضعیت نابسامان کشور را درک کرد. اما معلوم نیست سرمایه های مملکت به کجا برده شده است در صورتیکه می توانستند ریشه فقر و بیکاری را با این سرمایه ها بخشکانند و ایران به یک سرزمین خشک و سوخته تبدیل شده است. حالا طرح امر به معروف و نهی از منکر تصویب می کنند مگر در مورد این مفاسد نباید امر به معروف و نهی از منکر شود؟ این طرح ها بیشتر برای مسخره کردن و بازی دادن مردم و پنهان کردن مسائل مهم دیگر است. آقایان دلواپس هم اگر واقعا نگران امر به معروف و نهی از منکر هستند بدانند این صحبتهای من امر به معروف و نهی از منکر است که از مشکلات کشور انتقاد می کنم و امر به معروف و اصلاح می کنم و این را هم تاکید کنم مردم ما خودشان چنان عقلایی برخورد می کنند که دیگر نیازی نیست آقایان با این طرح ها وارد شوند.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large