Skyscraper large

کارنامه‌ى «پاک‌ترین دولت» و صدها پرونده‌ى فساد

d465fdf456«بیش از ۷۰۰ پرونده سوءاستفاده و تخلف دولت قبل در حال رسیدگی است». این را هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری دولت گذشته اعلام کرده؛ به گزارش جرس، فسادهای مالی دولت محمود احمدی‌نژاد یکی پس از دیگری رو می‌شود و هنوز صدها پرونده از تخلفات دوره ۸ ساله‌ی او منتظر رسیدگی قضایی است.

بنابر این گزارش، میزان فساد به اندازه‌ای زیاد است که یک هیات تحت عنوان « هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری دولت گذشته » زیر نظر نهاد ریاست جمهوری راه اندازی شده و « محمد اشرفی اصفهانی » رییس این هیات در تازه‌ترین اظهار خود گفته است که « بیش از ۷۰۰ پرونده سوءاستفاده و تخلف دولت قبل در حال رسیدگی است. » او در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا وجود « رانت‌خواری‌ها، سوءاستفاده‌ها و تضییع اموال بیت‌المال بسیاری در دولت » احمدی‌نژاد را تایید کرده و گفته این فسادها در شرایطی اتفاق افتاده که « دولت سابق مدعی پاک‌ترین دولت تاریخ بود.» او در توضیح روند برخورد با تخلف‌ها نیز گفته « پرونده‌هایی که مربوط به تخلفات اداری است و از سوی سازمان بازرسی کل کشور برایمان ارسال می‌شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم و بر اساس قانون برای متخلفان احکامی چون توبیخ، انفصال و محرومیت از مشاغل دولتی صادر می‌شود.» بر اساس این اظهارات هر یک از اعضای دولت سابق که متهم به فساد اداری و مالی هستند در هیات رسیدگی به تخلفات حاضر می‌شوند و از خود دفاع می‌کنند. اشرفی اصغهانی رسیدگی به پرونده « وزرا، معاونین رئیس‌جمهور و مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس » را نیز که در تخلف‌ها دست داشته‌اند جزء وظایف این هیات معرفی کرده است. اظهارات او به فاصله کوتاهی پس از آن بیان می‌شود که « علی اکبر هاشمی رفسنجانی » رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنشی شدید علیه دولت محمود احمدی‌نژاد گفت که « آمار رسمی تخلفات دولت سابق تاسف برانگیز است.» او در طعنه‌ای آشکار به احمدی‌نژاد اظهار داشت که «با‌‌ همان روحیه‌ای که قطعنامه‌های بین المللی را کاغذ پاره می‌خواندند، قوانین و مصوبات داخلی را زیر پا می‌گذاشتند.» انتقاد هاشمی نه فقط از دولت سابق بلکه از حامیان سیاسی آنها بود. وی با متهم کردن آنها به سنگ‌اندازی در مسیر برنامه‌های دولت روحانی گفت : « کسانی که همه اقدامات آن دولت را با همه «رسوایی‌ها و فساد‌ها» تقدیس می‌کردند، امروز در مقابل هر برنامه دولت حسن روحانی فریاد «وا اسلاما» سر می‌دهند.

گزارش جرس مى افزاید: محافظه‌کاران نه تنها روی خوشی به برنامه‌های دولت روحانی برای مبارزه با فساد اداری نشان نداده‌اند بلکه از ابزارهای خاص خود جهت مقابله‌ با این برنامه‌ها بهره‌ گرفته‌اند. نمونه اعلای سنگ اندازی در مسیر این برنامه‌ها مربوط به استیضاح « رضا فرجی دانا » وزیرعلوم٬ تحقیقات و فناوری بود. او گرچه به دلیل گرایش‌های اصلاح‌طلبانه‌اش از ابندا مورد تایید تندروهای مجلس شورای اسلامی قرار نداشت اما پس از آن مورد غضب قرار گرفت که به افشاگری درباره لیست بورسیه‌های غیرقانونی در زمان ریاست جمهوری احمدی‌نژاد دست زد. رای عدم اعتماد٬ تاوانی بود که وی برای این افشاگری پرداخت. جانشین او یعنی « محمدعلی نجفی » که اکنون سرپرستی وزارت علوم را بر عهده دارد در اظهارات تازه‌ای گفته است که موضوع بورسیه‌های غیرقانونی همچنان در حال پیگیری است و اظهار امیدواری کرده که نتیجه ۳هزار و ۷۰۰ نفر بورسیه تا هفته آینده اعلام شود. انتظار می‌رود که اعلام نتیجه درباره بورسیه‌های غیرقانونی به موج تازه‌ای از واکنش‌ها میان تندروها منجر شود. واکنش از جنسی که درباره تلاش « بیژن نامدار زنگنه » برای تغییرات در سطح مدیران وزارت نفت ابزار شده است. او ده‌ها نفر از اعضای این وزارت‌خانه را از سمت‌های خود برکنار کرده و « احمد جنتی » دبیر شورای نگهبان قانون اساسی در واکنشی به این جابجایی گفته: « چرا در یک وزارتخانه ۷۴ نفر مهندس را با سطح بالای علمی به اسم بی‌سواد بیرون می‌کنند؟»

در گزارش جرس همچنین آمده است: قوه قضاییه متهم است که پرونده‌های تخلف مربوط به دولت گذشته را مسکوت گذاشته و مورد اعتنا قرار نمی‌دهد با این حال میزان تخلف‌های «محمدرضا رحیمی» معاون اول دولت احمدی‌نژاد به اندازی آشکار بوده که پرونده او مورد رسیدگی قرار گرفته و جرم وی در دادگاه بدوی محرز شده است. حکم او روز شنبه ( ۲۴ شهریور ) ابلاغ شده بود و « غلامحسین محسنی اژه‌ای » سخنگوی قوه قضائیه ایران، گفته بود که حکم معاون اول رئیس جمهوری سابق شامل «حبس و جزای نقدی » می‌شود. وکیل محمدرضا رحیمی روز شنبه ( ۱۲ مهرماه ) به حکم داده شده از سوی دادگاه اعتراض کرده و حالا باید در انتظار رای دادگاه تجدیدنظر ماند. اگر حکم حبس او باز هم مورد تایید قرار گیرد او ارشدترین مقام دولتی در تاریخ جمهوری اسلامی خواهد بود که به دلیل فساد مالی مجبور به تحمل زندان می‌شود. عدم اطمینان نسبت به پیگیری جدی پرونده‌های تخلف‌هالی مالی دولت پیشین به این جهت است که برملا شدن این فسادها باعث بی اعتباری حامیان آن دولت خواهد شد. آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی که مهم‌ترین و جدی‌ترین حامی دولت احمدی‌نژاد بود روز پنجم شهریور در دیدار با اعضای هیئت دولت روحانی گفته بود که انتقاد از دولت‌های گذشته «نباید حالت اغراق‌آمیز و تخریب» پیدا کند، زیرا در روحیه مردم تاثیر بد می‌گذارد و آنان را نسبت به آینده نامطمئن می‌کند.» او در مهرماه سال ۱۳۹۱ و همزمان با افشاگری‌ها پیرامون پرونده فساد ۳ هزارمیلیارد تومانی با بیان اینکه رسانه ها «نباید این قضیه را کش دهند» گفته بود که «عده‌ای می‌خواهند از این حوادث برای زدن توی سر مسئولین سوءاستفاده کنند.» بعید نیست که او اکنون نیز با تعابیری مشابه مانع پیگیری‌‌های جدی‌تر در پرونده فسادهای دولت قبل شود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large