Skyscraper large
مصاحبه "راه ديگر" با مادر ریحانه جباری

گفت‌وگوى دو مادر؛ بخشش یا انتقام؟

sd6f5g4df444f

مژگان مدرس علوم

در حالیکه چند روز به تاریخ اجرای حکم اعدام ریحانه جباری باقی مانده، مادر او برای اولین بار موفق به گفتگو با مادر مقتول شد تا شاید بتواند رضایت او را برای توقف حکم قصاص بگیرد.

شعله پاکروان، مادر ریحانه جباری در گفتگو با “راه دیگر” توضیح می دهد: “از طریق شبکه های اجتماعی پیام گذاشتم که ما دسترسی به خانواده سربندی نداریم و همین مسئله باعث شده که واسطه ها بین ما حکومت کنند و از سربندی های حرف برای ما می آورند و از ما برای آنها… تا اینکه چند وقت پیش آدرس مادر مرحوم دکتر سربندی که واقعا معتقد به حکم الهی هستند را پیدا کردم و رفتم آنجا از پشت پنجره با ایشان حرف زدم و حتی در مورد فوت دکتر سربندی گفتند او هم اجلش رسیده بوده و اعتراضی به این مسئله ندارند اما همزمان با این برایشان مهم است که به حکم قرآن در مورد قصاص عمل شود. به ایشان گفتم که دست شما که برای دعا به سمت آسمان دراز می شود بهتر است که دستتان با چنین صحنه بدشکلی و اعدام کس دیگری پر نشود اما گفتند به جای اینکه او را التماس کنم بروم التماس خدا را کنم چراکه هرچه خدا بخواهد همان می شود اگر خدا آن لحظه به دلش بیاندازد خواهد بخشید و اگر هم عمرش به دنیا نباشد می میرد. خیلی گریه کردم و التماس کردم و به او گفتم که با بخشش به من کمک می کنید؛ اما گفتند نه. اما زمانیکه نه را هم می گفتند چشمانشان خشم نداشت و صدایشان می لرزید و فکر کنم بهشان فشار می آمد و اصلا قصد آزار مرا نداشتند فقط می خواستند حکم خدا اجرا شود. باز خواهش کردم که از شر شیطان بخدا پناه ببرند و از خدا بخواهند نوری به قلبشان بتاباند تا بخشش کنند. از آنجایی هم که این خانم منطقشان زبان قرآن بود برایشان توضیح دادم که خداوند هم در کنار قصاص مسئله بخشش را آورده است چرا بخشش را نمی بینید اما گفتند که حضرت علی را در نظر می گیرند که گفتند قصاص کنید تا اینکه دامادشان آمدند گفتگوی ما تمام شد. واقعا نمی دانم چکار باید بکنم تا این تصورات از ذهن اقوام مرحوم سربندی پاک شود.”

ریحانه جباری  دختر جوانی است که در سن ۱۹ سالگی در سال ۱۳۸۶ به اتهام قتل مرتضی سربندی بازداشت می شود، وی اتهام قتل را می پذیرد ولی از همان ابتدا انگیزه قتل را دفاع مشروع عنوان می کند به این دلیل که مقتول قصد تجاوز به وی را داشته است، وکلای ریحانه نیز در دفاعیات بیشتر روی دفاع مشروع، قصد متهم برای دفاع از خود و تسلیم تجاوز نشدن و غیرعمد بودن قتل متمرکز می شوند ولی با وجود همه اینها در فروردین ۱۳۹۳ بعد از ۷ سال زندانی به‌جرم قتل به قصاص محکوم می گردد.

این پرونده در سال ۱۳۸۸ رسانه ای می شود و اعتراضاتی نسبت به مخالفت با حکم اعدام ریحانه در فضای مجازی با عنوان مخالفت با حکم اعدام زن بیگناهی که به خاطر دفاع از ناموس و شرفش مرتکب قتل شده مطرح شد.

کنشگران و فعالان اجتماعی بسیاری در تلاش بودند تا با رسانه ای کردن پرونده ریحانه جباری به نجات جان یک انسان بپردازند اما متاسفانه این تلاش ها بیشتر به سرو صداهای رسانه ای برای استفاده های سیاسی بدل شد. این باور وجود دارد که این نوع رویکرد رسانه ای نه تنها کمکی به نجات ریحانه جباری نخواهد کرد، بلکه با تمرکز بر اطلاعاتی بودن مقتول و متجاوز بودن او تمایل و انگیزه خانواده مقتول را برای رضایت دادن کاهش خواهد داد.

مادر ریحانه در این زمینه می گوید: “متاسفانه برخی در شبکه های اجتماعی اخبار نادرست و غیرموثقی منتشر می کنند که جز نگرانی خانواده ها هیچ حاصل دیگری ندارد. برای مثال چند روز پیش خبری را منتشر کردند که سحر مهابادی را آمل اعدام کرده اند بعد هم زنگ زده اند به خانواده سحر که او را اعدام کرده اند که وقتی از ریحانه پرسیدم این خبر را رد کرد و گفت سحر پیش آنجاست. واقعا نمی دانم هدف از انتشار این اخبار نادرست چیست؟ جدای هر انگیزه ای که دارند اما آیا از خدا نمی ترسند که آن پدر و مادر بیچاره ای که فرزندشان زیر حکم اعدام است چه حالی پیدا می کنند؟ وقتی تلفن می زنند و از آن پدر و مادر می پرسند که دخترتان را اعدام کرده اند مثل این است که به آن خانه آتش می اندازند. از شما خواهش می کنم از همین جا تاکید کنید که افرادی که خواسته یا ناخواسته مرتکب چنین کارهایی می شوند دست بردارند و از خدا بترسند. و در مورد ریحانه هم تمام اخبار را در صفحه فیس بوک خود می گذارم یا در تماس خبرنگاری مصاحبه می کنم که صدایم هست؛ پس هر چه غیر از اینها در مورد پرونده ریحانه گفته شود غیرموثق است و عکس العمل نشان خواهم داد.”

شاکیان خصوصی پرونده ریحانه جباری، مادر و سه فرزند مقتول هستند که رضایت آنها موجب لغو حکم قصاص خواهد شد.

برخی از وکلا معتقدند روند تحقیقات و دادرسی این پرونده ناقص بوده و ابهامات زیادی در مسیر تحقیقات این پرونده وجود دارد که در صورت رسیدگی مجدد احتمال لغو این حکم وجود دارد.

همچنین، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران، خواستار بررسی دوباره پرونده ریحانه جباری و محاکمه مجدد این دختر ۲۶ ساله با اتکاء به حق تضمین شده دادرسی داخلی و بین‌المللی شده بود. احمد شهید از مستندات معتبری نام برده که ریحانه جباری را از اتهام قتل عمد مبرا می‌کنند. او تصریح کرده که رسیدگی دوباره به این پرونده باید مطابق موازین قانونی داخلی و هنجارهای حقوقی بین‌المللی باشد.

خام پاکروان در مورد احتمال اجرای حکم دخترش خاطرنشان می کند: “وکیل ریحانه روز چهارشنبه به اجرای احکام رفته و پرونده در آنجا بوده است با وجود اینکه دادستانی تاریخ آبان ماه را به ما اعلام کرده است. رئیس اجرای احکام به وکیل گفته که نه روز وقت دارید و مصاحبه آقای پورمحمدی وزیر دادگستری با روزنامه ایران کرده اند ما را به این نتیجه می رساند که این موضوع صحت دارد و تنها امیدواریم خانواده سربندی بخشش کنند.”

وی ادامه می دهد: “ما در تمام مراحل پیگیری بدخواهی خانواده مرحوم سربندی را نخواستیم و دلمان نخواسته که حرفی از ما زده شود که باعث رنجش آنها شود اما دوست داریم آنها را متوجه کنیم که اختیار کنترل زبان و قلم دیگران در دست ما نیست و اخبار غیر صحیحی که از طرف ما گفته می شود را به حساب ما نگذارند. در تمام این سالها تلاش کردم اخبار صحیح را با حفظ احترام خانواده مرحوم سربندی منتشر کنم و اگر اخباری منتشر شده که حتی شائبه توهین یا بی احترامی به خانواده اشان را داشته از جانب ما نبوده و در کنترل من نیست تا مانع از نوشته ها و گفته های برخی افراد شوم جز اینکه از مردم بخواهم اگر نگران ریحانه هستند و می خواهند قدم مثبتی بردارند توجه اشان را به این نکته جلب کنم که سعی کنیم دیگر به گذشته فکر نکنیم و به آینده نگاه کنیم. در گذشته هر اتفاقی افتاده دیگر گذشته است و حتی الان دیگر سر خاک مرحوم سربندی هم نمی روم و فکر می کنم ایشان باید آرامش بگیرند و به بچه های ایشان نگاه کنیم. من ترجیح می دهم به جای اینکه به گورستان رو داشته باشم به زندگی و جوان هایی که تصمیم می گیرند رو کنم و در انتها هر چه خدا بخواهد همان می شود اینکه باور کنیم هیچ چیز از حیطه قدرت خدا دور نیست همانطور که مادر دلسوخته مرحوم سربندی هم گفت و افتادن از درخت در دست خداست. از همین رو عاجزانه از خدا می خواهم اگر همه دنیا هم خواستند که ریحانه از این درخت بیفتد خدا نگذارد. تمام آرزوی من در این سالها این بوده که ریحانه به خانه ام بازگردد. دوباره صدای خنده از خانه سربندی و جباری، در کوچه بپیچد و پرواز کند تا همه دنیا را غرق شادی کند. خوشا به حال روزی که در کنار سربندی ها بایستم و عکاسی با دوربینش عکسی بگیرد که چشمهای همه مان اشک آلود و لب همه مان خندان باشد . اشک شوقی چنین ، زندگی دوباره خواهد داد به همه ما.”

در حال حاضر کمپینی از سوی هنرمندان و فعالان اجتماعی برای نجات جان ریحانه جباری و جلب رضایت شاکیان پرونده به راه افتاده که هزاران نفر آن را امضا کرده‌اند.

شعله پاکروان در پایان به وضعیت روحی دخترش اشاره کرده و بیان می کند: “ریحانه از روزی که به زندان رجایی شهر منتقل شده گرفتگی گلو و تب دارد و بی حال و بی انرژی هست اما وقتی ماجرای دیدن مادر مرحوم سربندی را گفتم، گویی یک انرژی و امیدی دوباره گرفت و حالش کمی بهتر شد. از من پرسید فکر می کنی آخرش چه می شود من هم گفتم نمی دانم چه سرنوشتی در انتظارمان است و در یک راه تاریک راه می رویم اما تلاش خود را می کنیم و توکلمان به خدا باید باشد و هر چه او بخواهد همان خواهد شد.”  به او گفتم که مادربزرگ را پیدا کرده ام . از تعجب و هیجانی که برای این خبر مهم ابراز کرد ، قلبم گرم شد . انگار حالش بهتر شده بوبه او گفتم که مادربزرگ را پیدا کرده ام . از تعجب و هیجانی که برای این خبر مهم ابراز کرد ، قلبم گرم شد . انگار حالش بهتر شده بود .به او گفتم که مادربزرگ را پیدا کرده ام . از تعجب و هیجانی که برای این خبر مهم ابراز کرد ، قلبم گرم شد . انگار حالش بهتر شده بود . 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large