Skyscraper large
تصوير "قاسم سليمانى" در رسانه‌هاى اصولگرا

از «نیروى میلیونى حزب‌الله» تا «سپاه ٧٠ نفره در برابر داعش»

اللواء قاسم سلیمانیخبرگزارى دولتى دفاع مقدس، به تازگى سخنانى را از قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه ایران منتشر کرده که در آن از وجود هزاران سازمان مانند حزب الله لبنان در جمهورى اسلامى خبر مى‌دهد.

در این سخنان که به نوشته‌ى این خبرگزارىِ نزدیک به سپاه، مربوط به ٧ سال پیش است اما تا کنون منتشر نشده، قاسم سلیمانى ادعا کرده که ایران هزاران سازمان مثل حزب‌الله و میلیون‌ها انسان مانند عناصر حزب الله لبنان دارد؛

به گفته‌ى فرمانده نیروی قدس سپاه، دشمنان جمهورى اسلامى در صورت حمله به آن نمى‌توانند میزان موفقیت خود را حدس بزنند و نمى‌دانند نتیجه‌ی آن چه می‌شود.

مدتى پیش از انتشار این سخنرانى و پس از هفته‌ها تایید و تکذیب رسانه‌ها، سرانجام یک فرمانده سپاه پاسداران نیز تایید کرد که در هنگام درگیری‌ها در عراق، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در این کشور حضور داشته اما همراه با این ادعا که او با ۷۰ نفر جلوی داعش را گرفته است.

به گزارش روز، این در حالى است که اصول‌گرایان جمهوری اسلامی، یمن و عربستان سعودی را به عنوان اهداف آتی خود در خاورمیانه انتخاب کرده و به این دو کشور چشم دوخته‌اند. این گرایش پس از اتفاق‌های اخیر در یمن، پررنگ‌تر شده است.

چندى پیش مجتبی ذوالنور، مشاور نماینده ولی‌فقیه در سپاه پاسداران، با اشاره به اینکه در شرایط فعلی “انقلاب اسلامی” در کشورهای منطقه، نظیر “سوریه، عراق، غزه و لبنان” پیروز شده، گفت که حتی “به اعتراف دشمنان” در حال حاضر “جمهوری‌اسلامی در یمن” به پیروز ی رسیده و این پیروزی باعث شده که “دروازه‌های فتح عربستان” نیز باز شود.

سخنانی مشابه سخنان ذوالنور در دو هفته گذشته از سوی برخی اصول‌گرایان دیگر نیز بیان شده. از جمله علی‌رضازاکانی، نماینده مجلس و دبیرکل جمعیت رهپویان، گفته بود که در یمن “حادثه‌ای عظیم‌تر و بزرگ‌تر از لبنان در حال وقوع است”،وی یکی از دلایل این اتفاق را “تدابیر اندیشیده شده” درباره برگزاری نمازجمعه دانسته بود. به گفته زاکانی “پس از پیروزی در یمن به‌طور حتم نوبت عربستان است”.

زاکانی همچنین به نقل از یک “تحلیل‌گر مسایل سیاسی” گفته بود: “امروز انقلاب اسلامی سه پایتخت کشورهای عربی را در اختیار دارد و تا چند وقت دیگر صنعا را نیز گرفته و سیستم یکپارچه‌سازی مسلمانان را اجرایی خواهد کرد”.

چند روز پیش سعدالله زارعی، از سرمقاله‌نویسان روزنامه کیهان، در گفت‌وگویی با اشاره به اخباری که پیش از این درباره خلع ید قاسم سلیمانی درمساله عراق مطرح شده بود،انتشار این اخبار را به عربستان سعودی نسبت داد: “سعودی‌ها بسیار نگران‌اند که با شروع تحولات در یمن و احتمال افزایش مخالفت‌ها در عربستان پرونده عربستان به سردار سلیمانی واگذار شود و این نوع موضع‌گیری‌ها در واقع نوعی پیش‌دستی برای سعودی‌ها به حساب می‌آید”.

سخنان زارعی، به نوعی تایید تلویحی دخالت جمهوری‌اسلامی و قاسم سلیمانی در برخی مسایل منطقه است؛ مساله‌ای که از سوی یکی از فرماندهان سپاه، تایید شد.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده‌ى هوا فضاى سپاه پاسداران، با حضور در یک برنامه تلویزیونی، تایید کرد که قاسم سلیمانی در کردستان عراق حضور داشته. به گفته حاجی‌زاده “اگر کمکی لازم است باید کمکی از جنس ایران باشد، اگر ایران نبود داعش کردستان عراق را می‌گرفت، سردار سلیمانی با ۷۰ نفر جلوی داعش را گرفت و نگذاشت وارد اربیل شوند. به نیروهای عراق و بسیج آنها کمک کردند. در خبرها می‌شنویم به‌جای اینکه نیروهای داعش را بمباران کنند مردم را بمباران می‌کنند، اینها بازی است”.

طی ماه‌های گذشته بارها اخباری درباره حضور نظامی جمهوری اسلامی در عراق و کمک به دولت این کشور و دولت اقلیم کردستان برای مقابله با دولت اسلامی منتشر شده بود. نخست تصاویری از قاسم سلیمانی – فرمانده سپاه قدس ـ منتشر شد که ادعا می‌شد مربوط به حضور او در عراق است. گفته می‌شود این تصاویر پس از آزاد کردن شهر آمرلی در شمال عراق گرفته شده. سپس وب‌سایت رجانیوز ـ نزدیک به جبهه پایداری ـ با انتشار عکسی از قاسم سلیمانی، در کنار برخی فرماندهان نیروهای نظامی نزدیک به جمهوری اسلامی، این گمانه‌زنی‌ها را تقویت کرد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large