Skyscraper large

اقتصاد فاجعه‌ زده در انتظار معجزه

+654dgdfg-علی جلالی - ali jalali

علی جلالی

روز گذشته خبرگزاری کار ایران با اشاره به وضعیت اقتصاد کشور و تحریم های وضع شده نوشت:”هیچ کشوری در انزوا قادر به رشد نیست و با تحریم نمی‌توان توسعه یافت، لذا با اقتصاد مقاومتی می‌توان مقاومت کرد اما نمی‌توان به رشد دست یافت، رسیدن به اشتغال پایدار عزم ملی را طلب می‌کند و دولت به تنهایی قادر به انجام آن نیست.”

این خبرگزاری در ادامه به آمارهای غلط و دستکاری شده در دولت قبل اشاره کرد و افزود:”با توجه به اینکه در دولت گذشته آمار ها با واقعیت جامعه متفاوت بود، بسیاری از کارشناسان و مردم به دنبال پاسخ یک سئوال بودند که آیا در دولت جدید نیز آمار ها دستخوش تغییرات قرار می گیرد یا خیر؟ اما با گذشت یکسال از عمر دولت یازدهم عملا ثابت شده شده است که مقامات تدبیر و امید تمایل دارند آمار ها را آنگونه که هست اعلام کنند و براین اساس تنها مرکز آمار ایران موظف به ارائه آمار رسمی شده است.”

به گزارش ایلنا، مرکز آمار نیز نرخ رشد اقتصادی را در بهارسال جاری ۴/۶درصد اعلام کرد و به تازگی نیز با اعلام آخرین گزارش خود نرخ بیکاری را ۱۰/۷ درصد و تعداد نیروی بیکار را ۲ و نیم میلیون نفر اعلام کرده است. بر اساس همین گزارش نرخ بیکاری پسران و آقایان جویای کار ۲۴. ۸ درصد و دختران و خانوم ها ۴۳. ۴ درصد برآورد شده است و این آمار در شرایطی اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند که خبر خروج از رکود و مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی اعلام می‌شود.

اشتغال‌زایى ۶ سال زمان خواهد برد

کمال اطهاری کار‌شناس اقتصادی در گفت‌وگو با این خبرگزاری در پاسخ به این سئوال که رشد نرخ اقتصادی چه میزان در افزایش اشتغال تاثیر داشته است؟ گفت: “در سال‌های گذشته بسیاری از کارخانه‌ها به دلیل مشکل در واردات مواد اولیه با ۳۰ درصد کل ظرفیت خود کار می‌کردند و اینکه بر اساس آمار در صنایع رشد ۱۰ درصدی را شاهد هستیم به دلیل تسهیل شرایط جهت تامین مواد اولیه است و از آن‌جا که مدیران کارخانه‌ کارگر خود را در این مدت اخراج نکرده‌اند برای افزایش ظرفیت نیازی به جذب نیروی کار جدید نداشته‌اند و استفاده ۴۰ در صدی از ظرفیت کارخانه‌ها را به معنای استخدام جدید نمی‌توان دانست.”

وی در ادامه، در مورد اینکه چه زمان نرخ رشد اقتصادی به اشتغال جدید می‌تواند منجر شود؟ گفت: “این اتفاق با نرخ رشد اقتصادی ۱۵ درصد قابل دست‌یابی خواهد بود و تا پیش از این میزان، نباید انتظار به وجود آمدن اشتغال پایدار جدید را داشته باشیم که رسیدن به این نرخ نیاز به تغییر ساختار اقتصادی کشور دارد و حدود ۵ تا ۶ سال زمان خواهد برد.”

تله‌اى که یادگار دولت دهم است

اطهاری ادامه داد: “در شرایطی که تحریم‌ها برداشته شود و مذاکرات نتیجه دهد، در کوتاه مدت این اتفاق خواهد افتاد در غیر این صورت با وجود هزینه‌های پیش‌روی دولت از قبیل مسکن مهر و پرداخت یارانه‌ها که تمام درآمد دولت را می‌بلعد چنین رشدی بیشتر به معجزه شبیه است.”

این کار‌شناس اقتصادی واژه نام آشنای این روزهای اقتصاد ایران یعنی «رکود تورمی» را به افتادن در تله تشبیه کرد که یادگار دولت دهم است و در این زمینه تصریح کرد: “تاثیر مستقیم این دو بر روی یکدیگر کار را مشکل کرده است زیرا بدون برنامه صحیح کاهش یکی از آن‌ها، ممکن است به افزایش دیگری منجر شود و بالعکس. لذا خارج شدن از این شرایط نیاز به اهرم‌هایی دارد که از دست دولت خارج است.”

وی رسیدن به میزان کنونی نرخ رشد اقتصادی را قابل تقدیر دانست و ادامه داد: “در شرایطی که اقتصاد ایران لب پرتگاه و در حال سقوط بود دولت اقتصاد را نجات داد اما اینکه بخواهد به شرایط سال‌های ۸۴ تا ۸۶ با درآمدهای نفتی ۲۰۰ میلیارد دلاری بازگردد زمان خواهد برد.”

با تحریم نمی‌توان توسعه یافت

اطهاری با بیان این مطلب که هیچ کشوری در انزوا قادر به رشد نیست، تصریح کرد: “با تحریم نمی‌توان توسعه یافت لذا با اقتصاد مقاومتی می‌توان مقاومت کرد اما نمی‌توان به رشد دست یافت، رسیدن به اشتغال پایدار عزم بزرگی را طلب می‌کند که دولت به تنهایی قادر به انجام آن نیست و به کمک جامعه به عنوان لوکوموتیو نیاز دارد که سوخت این لوکوموتیو با تنش‌زدایی خارجی تامین خواهد شد.”

دانشجویان با اقتصاد واقعی آشنا شوند

خبرگزاری جمهوری اسلامی هم در مطلب روز گذشته خود با اشاره به سخنان وزیر کار دولت های کارگزاران واصلاحات و دبیرکل حزب اسلامی کار به نقل از وی نوشت: ” واحدهای زیادی با مشکلات مالی مواجه هستند، تولید به سختی صورت می گیرد و نرخ رشد بیکاری عدد و رقم ناگواری به دست می دهد زیرا نزدیک به ۲ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد، هرچند این وضعیت جامعه ای است که تمدن دیرینه ای داشته است. دانشجویان و جوانان باید با ارقام و اعداد واقعی اقتصاد آشنا شوند، چرا که آنها نخبه های جامعه هستند و باید بهتر از گذشتگان کشور را اداره کنند.”

به گزارش ایرنا، حسین کمالی روز یکشنبه در اختتامیه اردوی سراسری تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به شرایط امروز اقتصاد کشور، اظهار داشت: “طی دوره های مختلف در جامعه با موضوع ها و چالش های ناگواری روبرو شده ایم، ضمن آنکه در ۱۳۰ سال گذشته نزدیک به ۲ هزار میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم در اقتصاد کشور صورت گرفته که امروز سهم بودجه عمرانی به نسبت آن بسیار ناچیز است زیرا صنایع کشور توان کار کردن را ندارد.”

وی افزود: “واحدهای زیادی با مشکلات مالی مواجه هستند، تولید به سختی صورت می گیرد و نرخ رشد بیکاری عدد و رقم ناگواری به دست می دهد زیرا نزدیک به ۲ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد، ۱۰ میلیون نفر بیسواد مطلق در کشور وجود دارد و در واحدهای اقتصادی نزدیک به ۳ هزار کارفرمای بیسواد فعالیت می کنند.”

وزیر کار دولت اصلاحات با بیان اینکه قصد سیاه نمایی ندارد، تصریح کرد: “در دوره فعالیت دولت های نهم و دهم، به مجامع کارگری سفر کردم و همان موقع نیز گلایه هایی را به دولتمردان آن زمان ابراز داشتم اما اقدامی در جهت رفع آن نارسایی ها صورت نگرفت.”

موجی از رکود و بیکاری که بر جای ماند

به نوشته ایرنا، کمالی با اشاره به درآمد نفتی بی سابقه دولت قبل، گفت: “با ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد نفتی در هشت سال گذشته می شد کل کشور را خراب کرد و از نو ساخت. این در حالی است که در دولت قبل با وجود درآمد نفتی بی سابقه، موجی از تورم، بیکاری و رکود برجای ماند. با حجم بدهی زیادی که دولت به کارفرماها دارد، چگونه می شود از رکود خارج شد؟”

دبیرکل حزب اسلامی کار با تاکید بر ضرورت واقع بینی در مورد مسایل اقتصادی خطاب به دانشجویان شرکت کننده در اردوی سراسری تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد، گفت: “اکنون نزدیک به چند صد هزار واحد مسکونی خالی داریم. چرا عده ای چندین باره مسکن خریده و آن را خالی گذاشته اند؟ چرا دوباره، درباره ساخت مسکن مهر سخن می گویید؟ در سبد یک خانواده چند درصد از درآمد، سهم مسکن است؟ آیا همه درآمدها را باید فقط به مسکن اختصاص داد.”

کمالی با اشاره به یارانه نقدی پرداختی به جامعه، تصریح کرد: “با پرداخت ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در ماه بعنوان یارانه نقدی می توان یکهزار کارخانه تولیدی در شهرها و روستاها ساخت در آن صورت همه مشغول کار می شوند و کسی بیکار و چشم ها به دست دولت دوخته نمی شود. آنها فرهنگ کار و پول درآوردن را خراب کردند.”

این آمار و ارقام فاجعه است

به نوشته ایرنا، مشاور رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام میزان بودجه عمرانی کشور را یک فاجعه خواند و افزود: “در نیمه اول امسال ۷ هزار میلیارد تومان به بخش عمرانی بودجه اختصاص یافت و این برای کسانی که با ارقام آشنا هستند، فاجعه است. کل بودجه عمرانی ما یک سوم بودجه جاری است و این شرایط سختی را برای کشور به ارمغان آورد که دولت یازدهم نتواند با اختصاص بودجه عمرانی، طرح های نیمه تمام را تکمیل کند.”

وی افزود: “ریشه این مسایل در کارهای اشتباه گذشته است، با پول نفتی که به دست آوردند امکان انجام خیلی کارها وجود داشت، حاصل بی فکری آنها ایجاد موج بیکاری، اعتیاد، سرخوردگی و طلاق است، که این برای یک جامعه جای تاسف دارد.”

کمالی همچنین خطاب به جوانان اظهار داشت: “شما نخبگان جامعه هستید و باید بهتر از گذشتکان باشید، اصلاح طلبی یعنی هر کس فردای بهتر و شرایط و سازندگی بیشتری داشته باشد.”

باید روشی متفاوت برگزینیم

وی افزود: “باید روشی متفاوت از ۸ سال گذشته که با آن جامعه را اداره می کردند، برگزینیم. روشهایی که مردم می پسندند همیشه به نفعشان نیست. به طور مثال در مورد یارانه ها مردم نظری مثبت داشتند اما به ضررشان بود.”

وی با اشاره به طرح حزب اسلامی کار برای جایگزینی یارانه های نقدی، گفت: “در این طرح باید دانشجویان، بیکاران و همه مردم جامعه را مدنظر قرار داد، آن را به رییس جمهوری تحویل دادیم و دکتر روحانی نیز آن را به معاون اجرایی و در ادامه به وزیر کار ارجاع دادند. این یک نوع جدال منطقی و جدالی بر پایه منطق و علم است. تورم و رکود نمی توانند ناجی اقتصاد شوند و تا زمانی که اقتصاد غیررقابتی و مزیتی وجود داشته باشد، امکان نجات اقتصاد وجود ندارد.”

کمالی با بیان اینکه تنها با پول نمی شود این مسایل را حل کرد، افزود: “مشکل ما عقل و فهمیدن شرایط اقتصاد است. یک روز به خودمان می آییم و می بینیم که منابع گازی و نفتی تمام شده آن روز است که اقتصاد کشور زمین می خورد. چرا عده ای خاص اجازه داشتند پول را به جامعه تزریق کنند، اکنون همان ۹ هزار نفر ممنوع الخروج شده اند چرا باید پول کشور به دست آنها می رسید.”

وی ادامه داد: “آیا فکر کرده اید که یک کارگر ایرانی در چین خیلی خوب کار می کند اما در ایران نه و یا چرا یک کارگر افغانی در ایران خوب کار می کند، دلیل دستمزدها است. مگر در ایران انگیزه ای هم برای کارگر می ماند امسال به نسبت تورم ۱۰ درصد دستمزدتان کاهش داشته اما فکر می کنید که افزایش حقوق گرفته اید تا زمانی که اقتصاد رقابتی شکل نگیرد وضع ما همین صورت است.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large