Skyscraper large

روحانى نباید دروغ مى‌گفت

6dg454ghfg45656fاظهار نظر حسن روحانی رییس جمهوری ایران در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، اعتراض روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌اى و مدنى را برانگیخته؛ آن ها وى را به انکار واقعیت و دروغ متهم کرده اند.

به گزارش جرس، روحانی در این گفتگو وجود روزنامه‌نگاران زندانی را منکر شد و گفت که در ایران کسی به خاطر روزنامه‌نگاری در زندان نیست. واکنشی مشابه آنچه که « محمود احمدی نژاد» رییس سابق قوه مجریه نیز در مواجهه با سوال‌ها پیرامون وضعیت آزادی اصحاب رسانه بیان می‌کرد. انتظار روزنامه‌نگاران این بود که روحانی با ادعایی که برای باز کردن فضای رسانه‌ای دارد دستکم منکر وجود روزنامه‌نگاران زندانی نشود اما او با سخنان اخیرش به این انتظارها پاسخی یاس آور داد.

این گزارش مى افزاید: موضع انکارآمیز روحانی درباره وجود روزنامه‌نگاران زندانی به اندازه‌ای غیرمنتظره بود که «کریستین امان پور» مصاحبه‌گر شبکه « سی ان ان » هم این بخش از صحبت‌های رییس‌جمهور ایران را برجسته کرد و در صفحه «توییتر» خود به آن پرداخت. روزنامه‌نگارانی که در شبکه‌های اجتماعی نیز فعال هستند بلافاصله نسبت به این سخنان واکنش نشان دادند. آنها عمدتا از این که روحانی علیرغم معرفی دولت اش به عنوان « دولت راستگویان» وجود روزنامه‌نگاران زندانی را منکر می‌شود برآشفته بودند. «ژیلا بنی یعقوب» روزنامه‌نگار سرشناسی که به واسطه فعالیت‌های حرفه‌ای‌اش بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ مدتی طولانی مجبور به تحمل زندان شد و در حکم او ممنوعیت از فعالیت روزنامه‌نگاری وجود دارد به این سخنان روحانی واکنش نشان داد. او در صفحه فیس‌بوک خود ضمن انتقاد از سخنان رییس جمهور نسبت به برخورد دوگانه با این سخنان و سخنان مشابهی که از زبان چهره‌های محافظه‌کار بیان می‌شود نیز هشدار داد. بنی یعقوب نوشته است: « اگر احمدی نژاد و و جواد لاریجانی بگویند هیچ کس در ایران به خاطر شغل خبرنگاری اش در زندان نیست سرتاپایشان را به لجن می کشیم و عکس دوستان و همکاران روزنامه‌نگاران‌مان را به اشتراک می گذاریم که آقای احمدی نژاد!ببینید! اینها خبرنگارند و به خاطر خبرنگاری شان در زندان هستند.اگر آقای روحانی همین را بگوید(که به تازگی در نیویورک گفته) صدایمان در نمی‌آید. اگر به همفکران ما بگویند جاسوس و فاسد، حتما دروغ گفته اند..اما اگر به دیگران این را نسبت بدهند شاید درست بگویند!…به این می گویند استاندارد دوگانه…این معیارهای دوگانه دیگر خیلی خسته ام کرده، آنقدر که حتی دلم نمی خواهد به صورت مصداقی و بیشتر از این در باره اش بحث کنم.چون سالهاست که در همه حوزه ها شاهد این رفتارها هستم…» مهدیه گلرو فعال حقوق بشر که او نیز بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ مدتی طولانی را در زندان به سر می‌برد در واکنشی مشابه نسبت به سخنان روحانی از او به واسطه « دروغ‌گویی» انتقاد کرده است. گلرو نوشته است که « چرا همه چیز در راستای یک درغ قرار میگیرد؟!گویی همه جهانیان هم میخواهند فضای بسته ایران فراموش شود.شاید لازمه قدرت در ایران دروغ است.کاش ریس جمهور سکوت میکرد،تنها چند ثانیه سکوت و…. ما با خوشبینی هر جوابی را در سکوتش مینشاندیم. کاش ناامیدتر نشویم.»

در ادامه گزارش جرس آمده است: سازمان گزارشگران بدون مرز که یکی از نهادهای معتبر بین‌المللی در رصد آزادی بیان است طی آخرین گزارش خود از وضعیت روزنامه‌نگاران در ایران اعلام کرده بود که ایران پنجمین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان است. طبق اعلام این سازمان هم‌اکنون ۵۸ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند که ۲۵ تن از آنان در فاصله یک سال گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم در گزارش ماه مارس خود تصریح کرده بود که دولت روحانی هیچ پیشرفتی در بهبود آزادی بیان در ایران نداشته است. او دو هفته پیش نیز به مجمع عمومی سازمان ملل گفت که به رغم وعده‌های آقای روحانی فشار بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران ادامه دارد.

بازداشت برخی از روزنامه‌نگاران مانند صبا آذرپیک، سراج‌الدین میردامادی، ریحانه طباطبایی، مرضیه رسولی، حسین نورانی‌نژاد و ساجده عرب سرخی از جمله موارد سرکوب است است که طی یکسال گذشته و در دولت حسن روحانی اتفاق افتاده است. روحانی علاوه بر انکار بازداشت این گروه از روزنامه‌نگاران درباره دو روزنامه نگار ایرانی – آمریکایی یعنی « جیسون رضاییان» و همسرش « یگانه صالحی » نیز موضعی بحث‌برانگیز داشت. او البته زندانی بودن آنها را تکذیب نکرد اما در گفتگویی با شبکه تلویزیونی « ان بی سی» گفت : « به هر حال این همه زندانی در دنیا هستند و تعدادی ایرانی هم توسط آمریکایی ها در زندان به سر می‌برند، ممکن است افرادی هم در ایران زندانی باشند.» موضع‌گیری‌هایی از این دست احتمالا با هدف تامین رضایت نهادهای امنینی و قضایی جمهوری اسلامی انجام می‌شود که خود را مصون از پاسخ‌گویی به رسانه‌های بین المللی می‌بینند اما این‌گونه اظهارنظر‌ها می‌تواند به اعتبار روحانی و دولت‌ در میان هوادارانش ضربه‌های جدی بزند و ادعاهای او درباره حمایت از آزادی بیان و رسانه‌ها را بی پشتوانه سازد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large