Skyscraper large

مرثیه‌اى براى میراث و مروارید!

t654rty4r44r

عکس از ایلنا

مرضیه آرمین

“گردشگری صنعتی است که تحولات اقتصادی، سیاسی و امنیتی دنیا تاثیر چندانی بر روی آن نداشته و همواره مورد توجه قرار دارد”. اینها، بخشی از سخنان “مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی کشور” در مراسم “آغاز هفته جهانی گردشگری” است که در کاخ مروارید برگزار شد.

ایران از لحاظ جاذبه‌های گردشگری، رتبه‌ی دهم را در دنیا به خود اختصاص داده است. “سید علی آقازاده” تعداد بازدید کنندگان دهمین کشور دنیا در این زمینه را پنج میلیون نفر اعلام کر و گفت: “در حال حاضر سالانه پنج میلیون نفر از جاذبه‌های گردشگری ایران بازدید می‌کنند، این در حالیست که این تعداد باید حدود بیست میلیون نفر باشد”.

بر اساس اعلام آمار سازمان جهانی، در سال گذشته کشور ترکیه ۲۶ میلیارد دلار از این محل درآمد کسب کرده است. اما آقازاده با اعلام درآمد ۴۰ میلیارد دلاری این کشور همسایه گفت: “ترکیه جاذبه‌های گردشگری کمتری نسبت به ایران دارد، ولی در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مدونی داشته‌ که به این اعداد و ارقام رسیده‌اند و این در صورتی است که درآمد ایران یک دهم درآمد ترکیه است”.

بنا بر گزارش “دویچه‌وله”، “مسعود سلطانی‌فر”، “رئیس سازمان میراث فرهنگی” در دولت یازدهم، فروردین ماه امسال با بیان این مطلب که آمارهای اعلام شده در زمینه‌ی گردشگری ساختگی هستند اعلام کرد که: “تعداد توریست‌های واقعی در سال ۹۱ حدود یک میلیون نفر بیشتر نبوده است”. همچنین در این گزارش، میانگین درآمد ترکیه از هر گردشگر اندکی بیش از ۷۰۰ دلار اعلام شده است.

فرای محدودیت‌های ناشی از سیاست‌های کشور ایران که برای گردشگران داخلی و خارجی ایجاد می‌شود و همچینین اجرای سیاست‌های غلط در زمینه‌ی جذب گردشگر، می‌توان به وضعیت نامطلوب بناهای تاریخی نیز اشاره کرد.

به عنوان مثال، سیدعلی آقازاده در مورد کاخ مروارید که میزبان مراسم آغاز هفته جهانی گردشگری بود گفت: “این مجموعه یکی از آثار مهم و به جا مانده از دوران پهلوی است که متاسفانه به علت مدیریت نامناسب تخریب شده است”.

کاخ مروارید، توسط “وسلی پیترز” و “بنیاد فرانک لوید”، جهت اسکان شمس پهلوی خواهر محمدرضا پهلوی طراحی و ساخته شد. پس از انقلاب، بخش عمده لوازم موجود در این کاخ به یغما رفت و اداره آن تا مدتی بر عهده‌ی “جعفر شجونی” بود. این کاخ در سال ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. در زمان دولت‌های نهم و دهم، در اختیار سپاه پاسداران قرار داشت و از آن به عنوان اردوگاه استفاده می‌شد. اما چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و در ۱ اردیبهشت ۹۳، حکم واگذاری این کاخ به اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز، با حکم دادستان عمومی و انقلاب کرج، صادر شد. در حال حاضر درهای این کاخ بر روی ایرانیان و بازدیدکنندگان بسته است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large