Skyscraper large
مشاور فرهنگی رئیس جمهور:

در ۸۸ می‌توانستیم کاری را بکنیم که افغان‌ها در ۹۳ کرده‌اند

edg45e+r4tg44erحسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس جمهور مى گوید: “شاید ما در سال ۸۸ می‌توانستیم کاری را بکنیم که افغان‌ها در سال ۹۳ می‌کنند. بلوغ سیاسی دو طرف انتخابات، بلوغ سیاسی مردم و از همه مهم‌تر مجرب بودن نهاد شورای عالی امنیت ملی می‌توانست از خیلی حوادث پیشگیری کند.”

اشاره‌ى مشاور رییس جمهور به انتخابات ریاست جمهورى افغانستان است که در آن عبدالله عبدالله و اشرف غنی احمدزی پس از ماهها اختلاف و مذاکره درباره نتایج انتخابات به توافق رسیدند و دولت وحدت ملى تشکیل دادند. این در حالى‌ست که پس از اختلافات سال ٨٨ در انتخابات ریاست جمهورى ایران، رهبر جمهورى اسلامى و شوراى نگهبان با جانبدارى از یک نامزد، زمینه‌ى گفتگو و توافق را از میان بردند و زمینه ساز اعتراضات خیابانى و سرکوب آنها توسط نهادهاى نظامى و شبه نظامى شدند.

به گزارش کلمه، رئیس مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری که با ماهنامه اندیشه پویا گفت و گو می کرد، به پرسشى درباره ى سالها حصر نامزدهاى معترض به نتایج انتخابات سال ٨٨ نیز پاسخ داد؛ او گفت که “مسئول” حصر موسوی و کروبی و رهنورد، “شورای عالی امنیت ملی بوده و هست و خواهد بود.”

آقاى آشنا این نکته را در پاسخ به سوال خبرنگار این ماهنامه بیان کرد که پرسیده بود: “ماجرای حصر پس از یک سال گویا صرفا در حوزۀ وزارت بهداشت گشایش‌هایی داشته. دقیقا چه اختیارات و امکاناتی به وزیر بهداشت برای پیگیری سلامت آنها داده شده؟”

او اما به پاسخی کوتاه تر از سوال بسنده کرد و گفت: “گفته‌اند مسئول در این زمینه شورای عالی امنیت ملی بوده و هست و خواهد بود.”

هرچند مشاور روحانی مشخص نکرده که فعل “گفته اند” به چه کسی ارجاع دارد، اما به نظر می رسد گوینده آن نمی تواند کسی جز رهبری باشد؛ چرا که او تنها مقام مافوق شورای عالی امنیت ملی و تنها مسئولی غیر از رئیس جمهور به عنوان رئیس این شورا است که می تواند برای این شورا تعیین تکلیف کند.

اما در شرایطی که رهبری با اعلام موضع صریح درباره حصر در پاسخ به علی مطهری، تصریحا مسئولیت حصر و ادامه آن را پذیرفته بود، مشخص نیست اظهارات مشاور رئیس جمهور به چه معناست؛ آیا او می خواهد در این باره از رهبری سلب مسئولیت کند و آیت الله خامنه ای را از تقصیر حصر مبرا سازد یا آنکه بر اختیار و اجازه رئیس جمهور و شورای امنیت ملی برای تصمیم گیری در این باره تاکید کند.

گزارش کلمه مى افزاید: حسام الدین آشنا با بیانی طعن آمیز تلاش کرده از تعهد روحانی به وعده خود شانه خالی کند؛ و وقتی خبرنگار به او گفته “در شعارهایی که بعد از پیروزی آقای روحانی شنیده می‌شد یکی هم رسیدگی به این مسئله بود”، پاسخ داده که: “در جاهایی که شما شرکت کردید این شعار را می‌دادند. جایی که من ایستاده بودم مطالبات دیگری را هم شنیدم.”

در ادامه، خبرنگار مجله اندیشه پویا بر سوال خود اصرار می کند و می گوید: “همین که آقای روحانی وزیر بهداشت را مسئول رسیدگی به وضعیت سلامتی آنها می‌کند یعنی اینکه رئیس‌جمهور مسئولیتی در این زمینه دارد.”

اما مشاور روحانی پاسخ می دهد: “این مسئله جنبه‌های مختلفی دارد و یک جنبه‌اش این است که دسترسی به خدمات بهداشتی و سلامت، حق همگانی است. این حق هم باید به رسمیت شناخته شود و هم خدمات لازم برای آن ارائه شود. دولت تلاش کرده که این کار انجام شود.”

آقاى آشنا افزوده است: “در این مورد سخن‌گفتن از اقدام‌کردن، کار بسیار راحت‌تری است. سخن‌گفتن تا به حال کمکی به حل مسئله نکرده است.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large